2024. szeptember 5., csütörtök

Egészségre veszélyes otthoni rovarok

A szúnyog, darázs, méh, pók, hangya stb. csípése legtöbbször csak helyi tüneteket okoz, ritka esetben válthat ki allergiás reakciót

Dr. Túró Lídia



Otthonainkban számos olyan rovar fordul elő, amely egészségügyi szempontból veszélyes lehet, elsősorban azért, mert fertőző betegséget terjeszthetnek, másodsorban pedig azért, mert érintésük, illetve harapásuk allergiás reakciót válthat ki.

Az emberen élősködő vérszívó rovarok közül otthonainkban a szúnyogok és a bolhák fordulnak elő, ezenkívül a rühatka és a vérszívó tetvek is jelentős veszélyt jelenthetnek. Az utóbbi rovarok az embert táplálkozás céljából keresik fel. Nyálmirigyük véralvadásgátló, értágító, viszketést kiváltó anyagokat tartalmazó váladék, amely az emberi szervezetbe jutva bőrizgalmat, duzzanatot és gyulladást is okozhat, de gennyesedés is előfordulhat. Helyi reakcióként viszketés és fájdalom jelentkezik, az állandó vakarózás pedig akadályozza a pihenést, a nyugodt alvást.

A hangyák harapásukkal méregtermelő mirigyük váladékát juttatják be a sebbe, ez fájdalommal jár és a szúrás helyén hólyag képződhet. A bolhacsípést többszörös, csoportosan elhelyezkedő piros foltocskák jellemzik. Csípések többnyire ott találhatók, ahol a ruha szorosan a bőrhöz ér. A pókok általában nem támadják az embert, csak védekezésre használják a mérgüket. Éjszaka, amikor aktívabbak, útjukba eshet az ágy, és akkor az emberről azt hihetik, hogy támadni készül, ezért szoktak csípni.

Ritkábban történik meg, de veszélyesebb az allergiás válaszreakció. Ilyenkor az egész szervezet részt vesz a folyamatban. Enyhe esetben az egész testre kiterjedő viszketés, csalánkiütés jelentkezhet, súlyos esetben pedig a bőrtüneteket más szervrendszeri válasz is kíséri: keringési, vese, illetve légúti megbetegedés, továbbá felgyorsul a szívverés, csökken a vérnyomás, és eszméletvesztés is jelentkezhet, súlyosabb esetben pedig sokkállapot is kialakulhat, illetve halálos kimenetelű is lehet a csípés hatása. Ilyen reakció leggyakrabban méh- és darázscsípés esetén jelentkezhet – nyilatkozta lapunknak dr. Túró Lídia epidemiológus. Hozzátette, manapság az „otthoni” rovarok csípése nem okoz különösebb fertőzést, illetve járványt, de fertőzés szempontjából a bolhának jelentős szerepe van. Az elsősorban kutyán élősködő parazita által, ritka esetben ugyan, de az ember is megfertőződhet. A bolha megfertőződik a kutya galandféreglárvájával, és ilyen állapotban bekerülhet az emberi szervezetbe. Tévhit, hogy a fertőzés a csípésen keresztül terjed, hiszen ahhoz, hogy a féreg kifejlődjön, be kell jutnia az emberi szervezetbe. Amíg a kutya nyalással viszi be a bolhát a szervezetébe, addig az ember, a kutyát simogatva, a szennyezett kezével. Ezért nagyon fontos a megfelelő higiénia, nem hiábavaló az az alapvető tisztasági szabály, hogy házi kedvenceink simogatása után ajánlatos alaposan kezet mosni.

Mit tanácsol a szakember?

A csípésekre vonatkozóan – szúnyog, pók, poloska, bolhacsípés esetén – alkalmazhatunk antihisztamin (allergia ellenes) krémet a viszketés enyhítésére. Hangyacsípésre a legalkalmasabb gyenge lúgot, pl. szódabikarbóna-pasztát kenni, ez semlegesíti a hangya által csípés közben kibocsátott hangyasavat. Ezzel a csípés nyom nélkül gyorsan elmúlik. Allergiás tünetek esetében kalcium pezsgőtabletta enyhítheti a tüneteket. Ha gyulladás jelentkezik a csípés helyén, fertőtlenítő folyadékkal letisztíthatjuk, és ezáltal megakadályozzuk a további fertőzést. Elgennyesedett csípések esetében ajánlatos orvoshoz fordulni – fejtette ki dr.Túró Lídia.

A csípés helyét nem ajánlatos vakarni, mert akkor a bőr megsérülhet, vérezhet és ezáltal fertőzés keletkezhet. Ha nem tudunk ellenállni a viszketésnek, az ujjunk puha részével vakarjuk, ne a körmünkkel. Az, aki rovarcsípést követően nehéz légzést, ajak-, arcfeldagadást, ájulást észlel, okvetlen orvoshoz kell fordulnia, mert ezek a tünetek allergia kialakulásához utalnak – mondta az orvosnő.

Mit lehet tenni a megelőzés szempontjából?

– A házi rovarokat főként az ételmorzsa, illetve hulladék vonzza otthonainkba, bármennyire is vigyázunk és rendezetten tartjuk háztartásunkat, mindig megtalálják a bevezető utat. Ezért igyekezzünk mindig tisztán, rendezetten tartani otthonunkat. Próbáljunk megszabadulni minden ételmaradéktól, ne hagyjunk mosatlan edényt, evőeszközt. Az élelmiszereket mindig biztonságosan, zárható edényben tároljuk. Tartsuk zárva a szemetest, vagy jól zárható szemeteszsákot használjunk. Háziállatainkat mindig védjük a kullancsok, bolhák ellen, tartsuk tisztán a környezetüket. Rovarölő szert mindig csak ésszerűen használjunk, az utasításnak megfelelően. Ha házi eszközökkel nem sikerült a rovarokat elpusztítani, forduljunk professzionális rovarirtó szolgálathoz, nem kell sokáig várni, hogy a rovarpopuláció ne terjedjen el túlzott mértékben.

A rejtett életmódot folytató úgynevezett „élelmiszerlátogatók” közül otthonainkban a leggyakrabban a csótány jelenik meg. A csótányok fajtái: a konyhai vagy közönséges csótány, és a nálunk leggyakrabban előforduló német csótány, vagyis svábbogár. A csótányok tényleges járványt kiváltó szerepét nem igazolták, viszont nemzetközi adatok bizonyítják, hogy a kórházakban összegyűjtött csótányok testfelületéről, ürülékéből, váladékából különböző baktériumokat: férget, gombát, vírust mutattak ki. Így potenciálisan több fertőző betegséget terjeszthetnek, és a bogárral való közvetlen érintkezés allergiás reakciót is kiválthat az emberen.