2024. szeptember 5., csütörtök

A shiitake finom és egészséges



A japán és a kínai konyha által széles körben használt gombafajta nemcsak ízletes, de a tudomány bebizonyította, hogy több betegség megelőzésében és gyógyításában is szerepe lehet. Az utóbbi években piacainkon is vásárolható.

Ezt a gombafajtát Kelet-Ázsiában mintegy 2200 éve ismerik. A kínaiak illatos gombának nevezik, fokhagymára emlékeztető erős, fűszeres illata miatt, a japánok pedig fagombának, mert rendszerint a fák elhalt törzsén él. Japánban megfigyelték, hogy bizonyos területeken a rákos betegek száma alacsonyabb, mint máshol. Kiderítették, hogy ez feltehetően a shiitake fogyasztásával lehet összefüggésben. A gombából 1969-ben sikerült kivonni egyik hatóanyagát, a lentiánt, amely kémiailag összetett cukor.
A lentián az úgynevezett mirigyes típusú daganatok, az emlőrák, bélrák vonatkozásában hozta a legjobb eredményeket, és a vizsgálatok azt is bizonyították, hogy a legerősebb hatást a kemoterápiás kezelésekkel kombinálva lehetett elérni.
A lentián gátolja a baktériumok, vírusok szaporodását, az immunrendszer erősítésével fokozza a szervezet ellenálló képességét, és ennek köszönhetően valószínűleg daganatgátló hatása van.
A laboratóriumi vizsgálatok azt a hatásmechanizmust igazolták, hogy egyrészt a szervezet védekező sejtjeit mozgósítja, másrészt pedig fokozza a szervezet daganatellenes anyagainak termelődését is.
A shiitake a közép-európai klíma miatt nálunk a természetben nem terem, de néhány más gombafajhoz hasonlóan termeszthető. Szükséges hozzá víz, fűrészpor és a shiitake csírájával beoltott gabonaszemek. A fűrészport egy hordóban 4-5 percig keverik, majd gabonalisztet és gipszet adnak hozzá. Ezután hozzáöntik a tápoldatot, végül az összemorzsolt csírát, majd az egészet zacskókba tömik, és ezeket az úgynevezett blokkokat fölakasztják. Ekkor a gombafonalak elkezdik átszőni a táptalajt, ami lényegében azt jelenti, hogy megeszik a fűrészport. Amikor a fonalak már teljesen átszőtték a blokkot, akkor kifehéredik. A shiitakénak maximum 24 fokos hőmérsékletre van szüksége, emiatt folyamatosan hűtik a helyiséget.
A termőképes blokk felszínén barnulási folyamat figyelhető meg. Tulajdonképpen ez védőréteg, óvja a blokkot a fertőzésektől és az egyéb káros hatásoktól. A termőképes blokkokat ezután vízben áztatják, hogy oxigéntartalmuk csökkenjen. Ettől kezdődik meg a gomba képződése. Naponta locsolják, mert a fagomba növekedéséhez legalább 90%-os páratartalomra van szükség.
Áztatás után a blokkon hamarosan megjelennek a gombák, először kis dudorok formájában, amelyek növekedésnek indulnak. Két-három nap után már jelentős mértékű ez a fejlődés, és a hőmérséklettől függően körülbelül egy hét után a gomba már éretté válik a szedésre.
A gombát akkor lehet szedni, ha a lemezeket már látni lehet a kalap alján, illetve a kalap széle egy kicsit aláhajlik. Egy blokk öt-hat hullámban körülbelül fél éven át terem, és átlagosan egy kilogrammnyi gomba nő rajta. A shiitake ideális élelmiszer, több – a szervezet számára nélkülözhetetlen – vitamint, ásványi anyagot tartalmaz. Bár nem csodaszer, de rendszeres fogyasztása csökkenti a vér cukor- és koleszterinszintjét, valamint kiválóan méregtelenít.