2024. szeptember 5., csütörtök

Egy világ, egy otthon, egy szív

A világon minden évben mintegy 17 millió ember szív- és érrendszeri megbetegedés következtében hal meg. Ezek a betegségek világszerte az elhalálozások fő kiváltó okai. Az összes haláleset 29 százaléka emiatt következik be. Míg a világon minden harmadik embert ejt áldozatul szív- és érrendszeri megbetegedés, tartományunkban még súlyosabb a helyzet.

A Vajdasági Közegészségügyi Intézet 2009-es adatai szerint Újvidéken minden második polgár szív- és érrendszeri problémák következtében hunyt el. Az adatok Vajdaságra is átvetíthetők. Újvidéken a szóban forgó megbetegedések által kiváltott elhalálozások rátája 54 százalékos 10 ezer lakosra nézve – mondta dr. Dušan Čanković, az intézet orvosa, a közelgő szívvilágnap kapcsán. A Szív Világszövetsége által begyűjtött adatok szerint a korai halál 80 százalékát a szív- és érrendszeri gondok idézik elő. A szóban forgó betegségek jelentős része azonban megelőzhető, elsősorban egészségesebb életmóddal. A Szív Világszövetségének (WHF) kezdeményezésére 2000 óta a világon mindenütt egyszerre rendezik meg a szívünk napját. Szeptemberben hívják fel a figyelmet a szív- és érrendszeri megbetegedések kiemelkedő gyakoriságára, a mindennapi életben is megvalósítható megelőzési módszerekre. Az idei, szeptember 29-ei szívvilágnap jelmondata: Egy világ, egy otthon, egy szív. A szlogen is azt jelzi, hogy a kardiológusok világszerte kitüntetett figyelmet szentelnek az egészséges életmód hangsúlyozására. Ezen a napon az életmódváltást szeretnék népszerűsíteni, ami több mozgást, a dohányzás elhagyását, egészségesebb táplálkozást jelent. Mivel az idei világnap középpontjában a család, illetve az otthon áll, a Szív Világszövetsége arra figyelmeztet, hogy ha csak tehetjük, otthonunkban tiltsuk meg a dohányzást, az egész család minél több gyümölcsöt fogyasszon, továbbá a szabadidőnket úgy szervezzük meg, hogy minél többet tartózkodjunk a levegőn, a televíziózást napi két órára csökkentsük, és autó helyett inkább kerékpárral közlekedjünk, minél többet sétáljunk!

A rizikófaktorok elkerülése érdekében igyekezzünk szem előtt tartani az egészségmegőrzés „hívószámait”, ezek pedig: 0 3 5 140 5 3 0.

0 = nincs dohányzás

3 = megfelelő fizikai aktivitás: naponta min. 30 perc, hetente ötször; azaz erőteljesen „sétálj” naponta 3 kilométert, vagy legyen 30 perc „mérsékelt” fizikai aktivitás mindennap

5 = egészséges táplálkozás, benne napi 400–600 gramm gyümölcs és zöldség

140 = a kívánatos szisztolés vérnyomás 140/90 Hgmm alatti (a veszélyeztetett csoportnál az érték 130/80)

5 = a teljes koleszterinszint kevesebb mint 5 mmol/liter alatt van (a veszélyeztetetteknél)

3 = az LDL-koleszterin szintje 3 mmol/liter alatt van

0 = a túlsúly, a cukorbetegség és a túlzott stressz „elkerülése”