2024. szeptember 5., csütörtök

Kérdezzük a nőgyógyászt!

A fogamzásgátlás világnapjának üzenete
Egyetlen esztendő alatt a világon 80 millió nő szembesül nem kívánt terhességével, és mintegy 20 millióan abortusz útján meg is szakítják. A statisztikai adatok szerint a nem megfelelő módon végzett terhességmegszakítás 68 ezer nő életébe kerül. A helyzet akkor is riasztó, ha csak a fejlett országokat nézzük: ezekben az évente előforduló 28 millió várandósságnak mintegy fele nem tervezett, és 36 százaléka abortusszal végződik.

A tájékozatlanság és a fogamzásgátlás a nemi betegségeken kívül gyakran nem kívánt terhességhez vezethet, amely a fiatalok esetében a legtöbbször abortusszal végződik – figyelmeztetnek a szakemberek szeptember 26-a, a fogamzásgátlás világnapja kapcsán.
Szerbia az abortuszok számát illetően a világon a vezető országok soraiba tartozik. Az idei világnap jelmondata: Éld az életed, ismerd meg a jogaidat, tudj meg többet a fogamzásgátlásról. A tavalyi kutatások eredményei szerint világszerte a fiatalok 86 százaléka vállalja a felelősséget a fogamzásgátlás használatára nemi közösülés esetében, de a megkérdezetteknek szinte a fele az új partnerrel létesített közösüléskor nem védekezik. Az idei kampány célja a fiatalok bátorítása, hogy merjenek beszélni a szexről és a védekezési lehetőségekről annak érdekében, hogy elkerülhetők legyenek a nem kívánt terhességek és a szexuális úton terjedő betegségek, tekintettel arra, hogy egyre több fiatal nem védekezik a szexuális kapcsolat során. Az idei világnap legfontosabb üzenete: Kérdezzük a nőgyógyászt – hiszen a fiatalok ma már számos fogamzásgátlási módszer közül választhatnak, ám a legmegfelelőbb döntés érdekében ajánlatos nőgyógyászhoz fordulni.
A fogamzásgátlás világnapja alkalmából az idén is különböző akciókat szerveztek, azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a védekezés lehetőségeire, illetve fontosságára. Az idei rendezvények elsősorban a 15 és 24 éves korosztály felé irányultak. A téma kapcsán az Újvidéki Egészségház Ifjúsági Tanácsadó Szolgálata a Pavle Savić középiskolában szervezett több aktivitást. Az egészségház tanácsadói képzésén részt vett hasonló korú fiatalok reklámanyagot és óvszert osztogattak a diákoknak, és előadásokat tartottak. A kampány célja pedig elérni, hogy a fiatalok használjanak– méghozzá megfelelő – fogamzásgátló eszközöket, hogy ezáltal teljes védelmet élvezzenek a nem tervezett terhességgel és a szexuális úton terjedő fertőzésekkel szemben.