2024. szeptember 5., csütörtök

Prosztata – férfias probléma

Leggyakrabban a vizelési nehézségek hívják fel rá a figyelmet, de egyéb tünetek is jelzik a kóros folyamatot

Szemérmes hallgatás övezi a prosztata betegségeit, pedig a férfiak többsége szembesül velük. Fiataloknak gyulladásra, középkorúaknak jóindulatú megnagyobbodásra, idősebbeknek a rosszindulatú daganat lehetőségére kell gondolni.

A dülmirigy nagyjából 15 gramm súlyú, gesztenye alakú szerv, mely a húgyhólyag alatt körülöleli a húgycső kezdeti szakaszát. A húgycsövön keresztül nemcsak a vizelet távozik, hanem az ondó is nemi aktuskor.
A prosztataproblémákra leggyakrabban a vizelési nehézségek hívják fel a figyelmet, de egyéb tünetek is jelzik a kóros folyamatot.
A fiatalkori krónikus prosztatagyulladás hátterében korábban tünetmentes vagy enyhe tünetekkel járó, kezeletlen húgycső-/húgyhólyaggyulladás áll. A tünetek kialakulását segíti a rendszeres sportolást nélkülöző életmód. Az utóbbi évek számítógépes korszaka óta gyakori a fiatal férfiak megjelenése a szakrendelésekben.
A tünetek között enyhe alhasi, herékbe és/vagy a gát felé sugárzó fájdalom, húgycsőégés szerepel, de gyakori a merevedési zavar is. Ha az előbbiek nem keltenek aggodalmat, az erectilis dysfunctio riasztó hatású.
A krónikus prosztatagyulladás kezelésében a növényi hatóanyagoké a főszerep. Alkalmazásuk több évszázados tapasztalatra nyúlik vissza. Hatékonyság tekintetében a serenoa repens (sabalis serrulata) emelhető ki. Három-négy hónapon át történő napi egy tabletta szedése akár önmagában is megszüntetheti a tüneteket. Súlyosabb esetben többhetes antibiotikumos kezelés és gyulladáscsökkentő használata indokolt. Minden esetben javasolt a sportos életmód, affinitás és lehetőség szerint.
Középkorú és idősödő korban a szövetszaporulat fokozatosan beszűkíti a húgycsövet, és ez enyhébb vagy súlyosabb vizelési panaszt okoz. Nehézzé válhat a vizelés megkezdése. Éjjelente gyakrabban kell felkelni, az inger egyre sürgetőbb. Észrevehetően csökken a vizeletsugár ereje és akaratlan vizeletcsepegés is előfordulhat. A húgyhólyagban pangó vizelet fertőzést, kőképződést okozhat. Ha ezt az állapotot nem kezeljük, teljes vizeletrekedés alakulhat ki. A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kezdeti fázisában is növényi kivonatokat javasolunk. A törpepálma-kivonatú szerek (Serenoa repens) kúraszerű használata akár évekre is visszaszoríthatja a tüneteket. Súlyosabb esetben szintetikus szerek alkalmazása javasolt. Nagyobb mennyiségű vagy teljes vizeletrekedés esetén műtéttel távolítható el a dülmirigy húgycsövet elzáró része.
Az Európai Urológus Társaság (EAU) ajánlása szerint 50 éves kortól indokolt a férfiak évenkénti vagy kétévenkénti szűrővizsgálata akkor is, ha nem jelentkeznek vizelési panaszok. E szűrővizsgálat része a PSA-teszt. Az idejében diagnosztizált rosszindulatú prosztatadaganat műtéte teljes gyógyulást ígér.