2024. szeptember 5., csütörtök

A fiatalok étkezési szokásai

Elgondolkodtató adat: az Újvidéki Egyetemen tanuló női hallgatóknak a 15%-a, a férfi hallgatóknak a 30%-a túlsúlyos - Október a helyes táplálkozás hónapja

A gyors életmód, valamint az otthontól távol való tanulás következtében a mama konyháját felváltják a gyorsétkezdék, és így a fiatalok körében is egyre divatosabbá válik az úgynevezett junkfood, illetve gyorsételek fogyasztása. A gombaként szaporodó gyorsétkezdékben és az üzletben megvásárolható kész ételek leegyszerűsítik ugyan az étkezést, ám fogyasztásuk hosszú távon igen nagy egészségkárosodást okozhat. A városban élő fiatalok legnagyobb része leginkább hétvégén étkezik otthon, de az anyukák sem főznek mindig egészséges ételt. Így a gyerekekben nem is alakulhat ki az egészséges táplálkozás igénye. Ezért nagyon fontos, milyen táplálkozásra neveljük utódainkat, mivel az impregnálódik benne, amit gyermekkora óta otthon tanul.

Veszélyes nassolnivalók
Az Újvidéki Egyetemen tanuló női hallgatóknak a 15%-a, a férfi hallgatóknak a 30%-a túlsúlyos. Ez a helytelen étkezési szokások és a kevés testmozgás együttes következménye. A kamaszok gyakran rendszertelenül étkeznek, és hajlanak a különféle fogyókúrák kipróbálására, ezek viszont jojóeffektust idéznek elő. A táplálkozásból leginkább a reggeli marad ki, gyakran a vacsora a főétkezés, amelyet későn ejtenek meg, ráadásul bőséges is, ami terheli az emésztőrendszert, és idővel elhízáshoz vezet. Napközben az otthonról hozott uzsonna helyett a fiatalok főleg az iskola/egyetem közelében levő üzletekben vásárolnak különféle sós és édes nassolnivalókat, burgonyapelyhet (csipszet), hamburgert, pizzát stb. Ezeket az élelmiszereket ízletesen, kívánatosan tálalják fel, vagy vonzó csomagolásba burkolják, de általuk a fiatalok észrevétlenül rendkívül sok kalóriát visznek be a szervezetükbe. Ezekkel a harapni- és rágcsálnivalókkal ugyan elüthető az éhség, a legtöbb ilyen élelmiszer azonban sóban, szénhidrátokban és zsírokban nagyon gazdag, ráadásul tele van mesterséges adalékanyagokkal. Ezek az anyagok a színezékek, konzerválószerek, antioxidánsok, emulgeálók, stabilizátorok, állományjavítók, savak, savszabályozók, mázanyagok, mesterséges édesítőszerek, ízjavítók, aromák stb. A fiatalok szívesen isznak különbözű szénsavas üdítőitalokat és energiaitalokat, amelyek szintén károsak lehetnek az egészségükre. Vegyük szemügyre egyes – a fiatalok által gyakran fogyasztott – élelmiszerek, italok alkotóelemeit!
A burgonyachips összetevői: burgonya, növényi olaj, görögsalátaaroma (morzsa, fokhagymapor, vöröshagymapor), aromaerősítő (mononátrium-glutaminát), cukor, élesztőkivonat, kukorica-maltodextrin, sav (tejsav), fűszernövények, burgonya-maltodextrin, természetes és természetazonos aromák), só.
A csomagolt, kakaókrémmel töltött croissant összetevői: búzaliszt, kakókrémes töltelék 25% (cukor, hidrogénezett növényi olaj, alacsony zsírtartalmú kakaópor, sovány tejpor, alkohol, emulgeálószerek (zsírok, mono- és digliceridjeinek tejsavészterei), aromák, zselésítő anyag (nátrium-alginát), tartósítószer (kálium-szorbát 0,1%)), margarin ( hidrogénezett növényi zsírok), savanyúságot szabályozó anyag (citromsav), aroma, cukor, stabilizátor (zsírsavak mono- és digliceridjei), élesztő, glukóz-, fruktózszirup, sovány tejpor, szójaliszt, tartósítószer (kalcium-propionát).
A Guarana energiaital összetevői: koffein min. 250 mg/l, cukor, citromsav, taurin, guaranaaroma, vitaminkeverék, tartósítószer (nátrium-benzoát), szénd-ioxid, festékanyag (E150d). Az energiaitalok összetételükben nagyon hasonlítanak egymásra, közös bennük a cukor és a koffein. Az energiaitalokban levő koffein szűkíti a perifériás ereket, de tágítja az agyi ereket, és ez növeli az agyi vérátáramlást. Ezt a hatást kombinálják a cukor élettani hatásával, így több vér, több oxigén és több tápanyag kerül az agyba, ezért élénkít.
Egy másik gyakori összetevő, a taurin segíti a sejtek tápanyagfelvételét, energiaellátását. Ez természetes aminosav, de gondot okozhat, ha alkohollal kombinálják. Ennek a kettőnek a kölcsönhatásában ugyanis mérgező vegyületek alakulhatnak ki. Sajnos divat a fiatalok körében, hogy energiaitallal és alkohollal „felpörgetve” induljanak esti szórakozásra. Az sem mellőzhető, hogy az alkohol és a koffein vízhajtó hatása összeadódik. Tánc közben egyébként is megnő a folyadékszükséglet, de folyadékot már nem visznek be: ez rosszulléthez, kiszáradásos tünetekhez vezethet. Az energiaitalokba gyakran tesznek vitaminokat is, nem annyira azért, hogy egészségesebbek legyenek, hanem mert ezek is fokozzák az anyagcserét, vagyis az élénkítő hatást. Általában erősen dúsítottak szénsavval is, mivel a pezsgőbuborékoknak szintén van élénkítő hatásuk: a szénsav megnyitja a gyomorszájat, ezáltal gyorsítja a folyadék továbbhaladását a vékonybélbe és annak felszívódását.
Nagyobb mennyiségben izgatottságot, vegetatív neurózisos tüneteket okozhatnak, ami heves szívdobogással, türelmetlenséggel, idegességgel járhat. Ahogyan az a címkén is fel van tűntetve, nem ajánlott várandós, szoptatós anyáknak, tizennyolc éven aluliaknak, szívbetegeknek, cukorbetegeknek és azoknak, akik érzékenyek a koffeinre.


Hogyan, miből, mennyit?
A mai rohanó világban mindenki, így a fiatalok számára is nehéz a mesterséges adalékanyagok bevételének a teljes mértékben való elkerülése, fontos viszont, hogy minnél több nyers, illetve feldolgozatlan élelmiszert fogyasszunk. Ezenkívül ajánlatos mindig ellenőrizni az élelmiszerek címkéjét, szemügyre venni a feltüntetett összetevőket és nem utolsósorban szavatossági időt is.
A jó hír az, hogy ha valaki fiatalkorában rossz étkezési szokásokat alakított ki, azon bármikor tud változtatni, csak el kell döntenie, hogy egésszégesebb életmódot akar folytatni.
A tanulás-karrier mellett a helyes taplálkozásról is lehet gondoskodni. A legalkalmassabb nap a változtatásra éppen a mai. Hát akkor hogyan, miből, mennyit együnk?
Ezekre a kérdésekre a Harvard Egyetem újonnan közzétett táplálkozási piramisa adja meg a választ. Természetesen mindenki egyedi, és nagyon fontos valamennyi ember személyes szükségleteinek a számításba vétele, és a piramis ebben jó útmutatóul szolgálhat. Ennek alapja a napi mozgás mennyiségének és a testtömegindexnek (BMI) a figyelemmel kísérése. Az egészséges testsúly megőrzése szempontjából az energiaegyensúly kiemelkedően fontos, ami azt jelenti, hogy az étellel és itallal felvett energia a mindennapjaink során nagyjából azonos a felhasznált energiával. Továbbá az étrendben nagyobb súllyal kell szerepelniük a piramis alján elhelyezkedő élelmiszereknek (teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, gyümölcsök, többszörösen telített zsírsavakban gazdag egészséges zsiradékok), mint azoknak az élelmiszereknek, amelyek a piramis csúcsa felé találhatóak meg (ezek közé tartoznak például a vörös húsok, finomított péktermékek, illetve a cukrozott és sózott nassolnivalók). A piramis fontos jellemzője, hogy a hangsúly az ételek minőségén, nem pedig a mennyiségén van.
A teljes kiőrlésű gabonafélék sokkal jótékonyabb hatásúak a vércukorszintre és inzulinszintre nézve. Ha a fiatalok napról napra teljes kiőrlésű gabonafélét esznek (barna rizst, teljes kiőrlésű kenyeret, tésztát) fehér lisztből készült termékek és hántolt, koptatott fehér rizs helyett, akkor könnyebben fenntartják az optimális testsúlyukat, egyben csökkentik a szívbetegség és cukorbetegség kockázatát.
A fiataloknak a jó agyműködés szempontjából is figyelembe kell venni a táplálkozást. Ahhoz, hogy agysejtjeiket megóvják, jó vérkeringésről gondoskodjanak az agy számára, azáltal könnyen tudjanak tanulni, fontos az antioxidánsokban és omega zsírsavakban gazdag táplálkozás, azaz sok gyümölcs, zöldség, valamint olajos magvak, hal, hidegen sajtolt olajak, pl. a bogyó-, lenmagolaj fogyasztása.
A fiatalok számára rendkívül fontos a rendszeres étkezés betartása. Különösen lényeges, hogy ne hagyják ki a reggelit, hiszen az a fiatal szervezet energiaellátottsága szempontjából nagyon fontos.


Mihez járul hozzá a rendszeres étkezés?

Az eredményesebb problémamegoldó képességhez
Az emlékezőtehetség javulásához
A beszéd gördülékenységéhez
A koncentrációs készség javulásához
A hangulat javításához
Jobb tanulási eredményekhez



Néhány jó tanács
1. Mozogjál rendszeresen!
2. Egyél minél több nyers növényi táplálékot (zöldséget és gyümölcsöt)!
3. Válassz egészséges fehérjeforrást, pl. halat és babot, a hamburger vagy virsli helyett!
4. Ha gabonafélét eszel, az mindig legyen teljes kiőrlésű!
5. Igyál vizet, friss gyümölcsleveket, teát, kerüld az édes, szénsavas üdítőitalokat, a kávét, az alkoholt!
6. Kerüld az energiaitalokat! Ha fáradt vagy, igyál teát, gyümölcslét, ha tanulás közben elálmosodtál, mosakodjál meg, mozogjál, menj ki a friss levegőre, ha pedig annyira fáradt vagy, hogy emiatt táncolni sem tudnál energiaital nélkül, akkor inkább aludd ki magad!...