2024. szeptember 5., csütörtök

Ha támad a nátha...

Hogyan készítsük fel a gyermekeket az őszi-téli betegségek re ?

Az őszi idény kezdeté n egyre több szülőben merül fel a kérdés, hogy mit tehet gyermeke egészségéért, hogyan erősítheti természetes módon az immunrendszerét, hogy a betegségek a lehető legjobban elkerüljék.

A baktériumok, penészgombák és a vírusok szaporodásának kedvez az őszi enyhe, de páradús levegő. Minél fiatalabb agyermek, annál érzékenyebb a szervezete a fertőző betegségekre, mivel az immunrendszere ilyenkor még nem alakult ki teljesen. Tudni kell azt is, hogy a kiállott betegségek által érik az immunrendszer, tehát néhány betegségen nem árt átesni. A közösségbe kerülő kisgyermeknél azonban nem ritka, hogy az őszi-téli hónapokban gyakrabban beteg, mint egészséges, még szinte meg sem gyógyult és már újra elkap valamilyen fertőzést. Ezek többnyire vírusos eredetű felső és alsó légúti betegségek – nátha, torokgyulladás, hörghurut, középfülgyulladás –, amelyek baktériummal felülfertőződhetnek és olyankor elkerülhetetlen az antibiotikum használata. Az aktuális bakteriális fertőzést legyőzi ugyan az antibiotikum, de gyengíti a szervezet általános védekezőképességét, mivel károsítja a bélflórát, amely az immunrendszer működésének egyik fontos pillére.

A fertőző betegségek megelőzésében sok esetben a védőoltásoknak elsődleges szerepükvan, ám más módon is sokat tehetünk azért, hogy erősítsük a gyermekek immunrendszerét.

Természetesen alapvető fontosságú az egészséges életmód, a vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag táplálkozás, valamint a sok mozgás a szabad levegőn. Szerencsére az ősz nem csupán a betegségek sokaságát kínálja nekünk, hanem a gyümölcsök, zöldségek bő választékát is, ezekből mindenki kedve szerint kiválaszthatja kedvenc csemegéjét, miközben egy-egy kellemetlen tünet ellenszerét is magához veheti.

A megfelelő táplálkozás, tápanyag, vitamin és ásványi anyag, valamint nyomelem bevitele elengedhetetlen részét képezi az immunrendszer erősítésének.
Azt a szervezetet, amely megfelelően táplált, kevésbé tudják a fertőzések legyűrni. Már sokszor hangoztattam, hogy a megfelelő tápláltsághoz megfelelő táplálék, minden fontos összetevőt tartalmazó ételek szükségesek. Ez azt jelenti, hogy megfelelő arányban mindenképpen szükség van fehérjére, szénhidrátra és zsírokra is. Tudjuk, hogy a mi éghajlatunk alatt évszakonként változik a táplálék összetétele. Nálunk tavasszal, nyáron, ősszel több zöldséget, gyümölcsöt kell és lehet fogyasztani, télen viszont inkább a hús kerül előtérbe, és a zöldséget elsősorban a burgonya, a különféle savanyúság képviseli. Mostanság már sok zöldséget, gyümölcsöt lehet télen is kapni. Sajnos ezeket még teljes érés előtt szüretelik le, és kényszerrel érlelik. Azt már tudjuk, hogy a gyümölcsben az érés utolsó szakaszában alakul ki az úgynevezett fitonutriens, amely a legnemesebb vitamin az emberi szervezet számára, így a kényszerérlelt zöldség, gyümölcs nem tartalmazza.

A téli hónapokban gyakran ajánlottak a különféle táplálék-kiegészítők. Ezekből igen széleskörű kínálat áll rendelkezésünkre, vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmaznak a megfelelő tápláltsághoz.
Igen fontos tény, hogy csak akkor szabad alkalmazni őket, ha nem beteg a gyermek, mert fertőzés esetén vastartalmuk elsődlegesen a kórokozókat táplálja. Ebből következik az is, hogy a betegségek megelőzésének céljából fontos a vasraktárak megfelelő feltöltése, mert a kialakuló fertőzés során a kórokozók elfogyasztják a vasat.
A már kialakult fertőzések leküzdésében nagy segítséget jelent többek között a C-vitamin, az echinacea és a propolisz, illetve a jó minőségű méz, valamint sokszor segítenek a homeopátiás gyógyszerek, melyek minálunk is egyre nagyobb teret hódítanak.
A gyermekek számára sokféle vitamin van forgalomban, összetevőik alapvetően megegyezik, csupán az ízük különbözik.