2024. szeptember 5., csütörtök

Körömbetegségek

A bőr- és körömgombásodás önmagától soha nem gyógyul meg

Az egyes körömelváltozásokat az esetek nagy részében valamilyen általános szervezeti ártalom, külső behatás vagy fejlődési zavar okozza. Általában négy csoportba sorolhatjuk:

helyi ártalmak (fertőzések, sérülések), dystrophiás körömelváltozások (keringési zavar okozta körömlemez-megvastagodások), egyes bőrbetegségek és rendszerbetegségek következtében fellépő elváltozások, valamint veleszületett körömfejlődési rendellenességek. Ezek közül az elváltozások közül csak a gyakoribbakról teszünk említést.

A finom, párhuzamos redők, melyek a körömágytól a körmök végéig húzódnak, ártalmatlanok és általában öröklöttek. A köröm felületén átlós vagy ív alakú redők a köröm növekedésének zavarai. Itt említeném a Beau redőket (Bjú), ezek általában valamilyen belső szerv megbetegedésére utalnak. A fehér pontok vagy csíkok általában örökletesek, a levegő behatolása idézi elő. Esztétikai jelentőségük van.

Onichoschisis a köröm lapos, lemezszerű felhasadása, általában vegyi anyagok (különböző tisztító- vagy mosószerek pl.) okozhatják.

Onicholysis a köröm leemelkedik alapjáról különböző idült betegségek vagy vegyi behatások miatt.

Onichorrhexis – töredező körmök. Társulhat több bőrbetegséghez, rendszerbetegséghez, öregséghez. Vegyi anyagok is okozhatják.

Onichophagia – körömrágás, gyerekeknél gyakori, felnőtteknél viszketéssel járó, krónikus bőrbetegségek esetén látható.

Onichogryphosis – a körömlemez megvastagszik, félgömbszerűen kiemelkedik, szürkésen elszínezett, szarvszerű nyúlvány alakjában mered előre. Idősebb korra jellemző elváltozás. A hosszú évek során kényelmetlen, szűk lábbeli használata következményeként alakulhat ki. Megfelelő ápolással karban lehet tartani. A megvastagodott körömlemez rendszeres levékonyítása és rendszeres szakszerű manikűrözése és pedikűrözése ajánlott.

Koilonychia a köröm homorú görbülést mutat és kanálszerű lesz.

Unguis incarnatus benőtt köröm. Igen gyakori. A köröm sarka behatol a mellette levő puha szövetbe, gyulladást és igen erős fájdalmat okoz.

Körömgomba – fonalas- és penészgombák okozhatják. A köröm gombás fertőzése esetén megváltozik, szürkéssárgás, piszkosbarna színű, fénytelen, törékennyé válik, a széle megvastagszik, alatta törmelékes, porhanyós felrakódás látható. Néha a körömlemezen bemélyedések, gödrök keletkezhetnek, máskor hossz- és harántirányú barázdák támadnak. A fertőzés a köröm valamelyik oldalán kezdődik.

A penészgomba (Candida pl) okozta fertőzés a körömlemez melletti puha szövetről indul, fájdalmas, helyi gyulladás keletkezik, amely átmegy a körömlemezre. Rendszerint a láb vagy a kéz gombás folyamata terjed át egy vagy több körömre. A penészgombák a talajban, komposzttelepeken tenyésző gombafajok, és az ezekkel dolgozó embereknél alakul ki gyakran foglalkozási ártalomként. Azoknál a személyeknél gyakoribb, akiknek munkája vizes, vagyis gyakori kézmosással, tisztítószerekkel való érintkezéssel jár (takarítónők, mosodákban, konyhákban dolgozóknál, háziasszonyoknál). Elsősorban az ujjak között jelenik meg, apró, viszketős hólyagocskák formájában. Előfordulhat a kézujjak tövénél is, ilyenkor erős pirosodás keletkezik, és igen viszkető, égő érzést vált ki. A bőrgombák kedvelik a meleget, sötétet és a nedveset, ezért a háziasszonyoknak azt tanácsolom, hogy a konyhában tartsanak két törlőruhát, a nedves mellett legyen egy száraz is, és mindig ezzel töröljék szárazra a kezüket. Hiszen sokkal jobb megelőzni a betegséget, mint gyógyítani!

Fontos és hangsúlyos tény, hogy a bőr- és körömgombásodás önmagától soha nem gyógyul meg! A kézen a körömgomba kezelése 5-6 hónapot vesz igénybe, a lábon 9-12 hónapot tablettás kezeléssel is járhat. Véleményem szerint csupán helyi (lokális) körömgomba kezelése nem hozhat gyógyulást! A körömgomba a kezeléssel szemben legellenállóbb gombafertőzés, amely gyakran gócként is szerepel.