2024. szeptember 5., csütörtök

Diabétesz a szülészet-nőgyógyászatban

Ma már a jól kezelt cukorbeteg nők is vállalhatnak terhességet

A jól kezelt, gondozott cukorbeteg életminősége alig marad el az egészséges emberétől. Míg harminc évvel ezelőtt nem tanácsolták a cukorbeteg nőknek, hogy szüljenek, mert ezzel veszélybe sodorták a maguk és magzatuk életét, addig ma már a jól kezelt cukorbeteg hölgyek is vállalhatnak terhességet.

A cukorbetegség mint társbetegség a nőgyógyászat csak néhány területén igényel nagyobb odafigyelést, a terhesgondozás diabéteszes beteg esetében viszont igen komoly szakmai feladat elé állítja a szakorvost. Meg kell említeni, hogy a cukorbeteg nők gyakrabban szenvednek gombás hüvelygyulladásban, ezért a szeméremtájéki viszketést minden esetben nőgyógyászati vizsgálatnak kell követnie és tisztázni kell a kellemetlen érzés okát. Nem egy esetben történt meg saját gyakorlatomban is, hogy épp a gombás fehérfolyás keltett gyanút, és a további vizsgálatok során be is bizonyosodott a cukorbetegség megléte.

A fogamzásgátlás területén is nagy előrelépés, hogy jól beállított diabetes mellitus esetén adhatóak a korszerű fogamzásgátló készítmények, természetesen rendszeres ellenőrzéssel.

Említést kell tennünk a cukorbetegek műtéti előkészítéséről is, mivel a magasabb vércukorértékek esetén a diabéteszes eredetű szövődmények (vascularis elváltozások, sebgyógyulási zavarok) gyakrabban fordulnak elő. A csupán diétával kezelt diabétesz a gyakori vércukor-ellenőrzésen kívül nem igényel speciális beállítást. Az oralis antidiabeticum adagolását inzulinra, a hosszú hatású inzulinkészítményeket a jobban kontrollálható rövid hatású inzulinra célszerű átállítani. Mindezeket a tervezett műtét előtt legalább 12 órával el kell végezni. A műtét alatt és után gyakori vércukorszint-ellenőrzés szükséges. Cukorbetegségben tanácsos a műtét utáni sebfertőzés megelőzése érdekében a szisztémás antibioticum-profilaxis alkalmazása.

Várandósság

A terhesek mintegy 0,2-0,3%-a cukorbeteg, illetve már a teherbeesés előtt ismert a kórkép. Ilyen esetekben nagyon fontos, hogy a terhesség tervezett legyen, és minden esetben megtörténjen az ún. praeconceptionalis gondozás, illetve a teherbeesés előtti felkészítés. A fogamzás előtti kivizsgálás és gondozás során több kérdéssel és feladattal találjunk szemben magunkat, pl.:

A beteget részletesen tájékoztatni kell a terhesség várható kimeneteléről, egészségi állapotának veszélyeztetettségéről. A cukorbeteg szerveinek érintettsége meghatározza az anya állapotában a terhesség során várható változásokat, valamint a magzat fejlődését. A fogamzás körüli időszakban fennálló magas vércukorszint fokozza a gyermeknél a veleszületett

fejlődési rendelleségek kockázatát. Ezért nagyon fontos a tervezett terhesség a véletlenszerű teherbeeséssel szemben, amikor a vércukorszint esetleg nem a legjobban szabályozott. A peroralis antidiabeticumokkal kezelt betegek esetében a kezelést minden esetben inzulinnal kell folytatni már a tervezett teherbeesés előtt. Természetesen a cukorbeteg kismamák kezelése és terhesgondozása a szülész és az endokrinológus közös feladata, a sikeres várandósság és egészséges újszülött minden esetben a szoros együttműködésük gyümölcse.

Az esetleges fejlődési rendellenességek kiszűrése szempontjából az ultrahangvizsgálat kiemelt jelentőségű. A terhesség alatt különös hangsúlyt kell helyezni a veseműködés, valamint a retina állapotának rendszeres ellenőrzésére. A várandósság harmadik harmadában hetente legalább kétszer kell ellenőrizni a vércukorszintet. A cukorbeteg terheseknek a másállapot utolsó másfél hónapját kórházi osztályon kell eltölteniük, a szakszerű ellátás és ellenőrzések végett, hogy szükség esetén azonnal reagálni tudjanak. A diabéteszes kismamáknak megfelelően felszerelt neonatológiai intenziv osztállyal bővített szülészeti osztályon kell világra hozniuk magzatukat.

Terhességi cukorbetegség

Meg kell említeni egy másik diabéteszt, az ún. terhességi cukorbetgséget, amely a várandósság alatt jelentkezik, a terhességek mintegy 3–5%-ában. Tekintettel arra, hogy a terhesség cukorbetegségre hajlamosító állapot, erre gondolni kell, és a terhesség alatt szűrést kell végezni, különösen olyan kismamák esetében, akiknek a vizeletében cukrot találunk, vagy ha tudomásunk van arról, hogy szültek már 4000 g-nál nagyobb gyermeket, történt ismeretlen eredetű méhen belüli magzati elhalás, esetleg veleszületett fejlődési rendellenesség, illetve a családban van cukorbeteg.

Minden esetben terheléses tesztet kell végezni és az eredménytől függően folytatni a terhesgondozást.