2024. december 19., csütörtök

Miből mennyit?

A cukorbetegek táplálkozásáról beszélgettünk Berta Berényi Tímeával, a zentai kórház dietetikusával
Berta Berényi Tímea dietetikus (fotó: Horváth Ágnes)




A dietetikus minek alapján határozza meg a cukorbeteg étrendjét?
– A testsúlyuk alapján határozzuk meg az energiaszükségletüket. Ha túlsúlyosak, ahhoz, hogy fogyjanak, kevesebb energiát kell bevinniük a szervezetükbe. Régebben az volt a gyakorlat, hogy a szénhidrátmennyiséget korlátoztuk, arra is szükség van, csak meghatározott mennyiségben. Ez a meghatározott napi energiabevitelnek 55–60%-a. A maradék 10–15% a fehérje, 25–30% a zsír. Minden élelmiszernél elsősorban a szénhidrát- meg a kalóriatartalmat vesszük figyelembe.

A nagyobb szénhidráttartalmú ételeket, vagyis a gabonaipari termékeket, a gyümölcsöket és a tejtermékeket mért mennyiségben fogyaszthatják. Attól függően, hogy mennyi energiát és szénhidrátot határoztunk meg a betegnél, kenyérből 10–30 dkg-ot fogyaszthat naponta. A kenyérnél az a fontos, hogy minél rostosabb legyen, ajánljuk a félbarna, barna, bio-, korpás, tönkölykenyeret. Bármi más pékárunál vagy otthon készített tésztánál is javasoljuk a teljes kiőrlésű liszt használatát. Az egyszerű búzánál fele-fele arányban kell keverni fehér, illetve teljes kiőrlésű lisztet, a tönkölylisztnél egy az egyben lehet használni a teljes kiőrlésű tönkölylisztet, ugyanúgy viselkedik, mint a fehér liszt, csak jobb annál, mert sok rostot tartalmaz, és nagyobb a tápértéke. A rizs esetében javasolt inkább a barna rizs fogyasztása, ha mégis fehéret választ a beteg, akkor szárazon mérten csupán 4-5 dekányit kell számolnia egy alkalomra.
A tésztafélék is meghatározott mennyiségben fogyaszthatók. Jobbak a durum búzalisztből készültek, a barna tészta is fogyasztható, vagyis minden, amiben rost van. Egyéntől függ ugyan, de általában 5-6 dkg-ot szoktunk javasolni adagonként.
A száraz hüvelyesek (szárazbab, lencse, borsó) összetett szénhidrátot tartalmaznak, ami azt jelenti, hogy emelik a vércukorszintet, de lassabban, ezért nyugodtan beilleszthetők a cukorbetegek étrendjébe, de mérni kell őket. Általában szárazon mérve 5-6 dkg-ot javasolunk – mondja Berta Berényi Tímea, a zentai kórház dietetikusa.

A gyümölcsöket is mérni kell?

– A gyümölcsökből szénhidráttartalmuktól függően napi 10 dkg-tól 1 kg-ig terjedő mennyiséget is fogyaszthatnak, több adagban elosztva. A savanykásabb gyümölcsöket ajánljuk, mint amilyen a meggy, az alma, a ribizli, a málna, a piszke, a josta. Fogyasztható az őszibarack meg a sárgabarack is, de mivel ezek édesebbek, belőlük csak 10–15 dekányit, akár két adagra is osztva. A túl édes gyümölcsöket vagy nagyon minimális mennyiségben, vagy egyáltalán nem kell fogyasztani. Ilyen a szőlő, a sárgadinnye, az aszalt gyümölcsök.

A zöldségfélék fogyasztásában vannak-e korlátozások?

– Többségük nem sok szénhidrátot tartalmaz, ezért a mennyiségüket szinte nem is kell korlátozni. Amit magasabb szénhidráttartalma miatt mérni kell, az a krumpli, a kukorica, a sárgarépa, a zöldborsó, a sütőtök. Ezekből 10–15 dekányit ajánlunk egy adagnak, és mellé a beteg nem ehet kenyeret.

Mi a helyzet a tejtermékekkel?


– A cukorbeteg a tejtermékeket is beillesztheti az étrendjébe, itt is a zsírszegényebb változatokat javasoljuk, pl. joghurtot, kefirt, tarhót, gyenge túrót, félzsíros sajtot. Ha házi tejet fogyaszt, a fölét kerülje! A kajmakot, a tejszínt, a tejfölt, a zsíros sajtokat kerülni kell.
A tojásfehérje nyugodtan fogyasztható, sárgája is, hetente maximum 2-3 darab. A majonéz és a majonézes saláták kerülendők.

Milyen húst válasszon a cukorbeteg?

– A húsoknál is a zsírszegényebbeket kellene választani: csirkét, pulykát, nyulat, vadat, halat, borjút, esetleg sertéscombot, a felvágottaknál sonkás szalámit, baromfifelvágottat, virslit, pulykasonkát. Kerülendő a töpörtyű, a szalonna, a hurka, a kolbász, a téliszalámi, a kulen. Főzésnél fontos az is, milyen zsiradékot választanak, inkább a növényi olajokat ajánljuk, főleg a hidegen sajtoltakat, pl. az olívaolajat.

A kristálycukrot és az édes süteményeket teljesen ki kell iktatni az étrendből?

– Kristálycukrot és mézet nem szabad fogyasztani, helyettük mesterséges édesítőszerrel lehet édesíteni, illetve a stevia növényből készült édesítővel. A steviának van tabletta-, por- és cseppváltozata is, ételbe is tehető, főzhető. Más íze van, mint a cukornak, de meg lehet szokni, és nagyon egészséges. A cukrászdákban kapható süteményeket szinte mind cukorral készítik, emiatt azokat nem szabad fogyasztani. Helyette inkább készítsenek odahaza megfelelő alapanyagokból kalácsot, süteményt!


Üdítőitalt fogyaszthatnak-e?

– A folyadékbevitel nagyon fontos, napi 1,5-2 liter szükséges. Gyógynövényteát is fogyaszthatnak, az üdítőitalok közül az édesítőszerrel készülteket, az alkoholos italokat kerülni kell. Az édes likőrök és az édes borok is emelik a vércukrot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás