2024. szeptember 5., csütörtök

Sör után, pálinka előtt

avagy a fiatalok és az alkoholizmus (2.) -- November a függőségi betegségek elleni küzdelem hónapja
A szerbiai középiskolások 80 százaléka fogyasztott szeszes italt 17 éves kora előtt, és 70 százalékuknál a hétvégi szórakozások alapvető része az italozás – derül ki a legújabb felmérésből. A fiatalok körében a legnépszerűbb alkoholos ital a sör, valamivel kevesebben szeretik a bort, töményitalt pedig egynegyedük fogyaszt rendszeresen. Egy sör elfogyasztása a barátokkal, a hétvégén természetesen, még nem jelent problémát. Mikor van baj, és mire kell odafigyelni? Erről számolt be tegnapi számunkban dr. Túró Lídia, az újvidéki Egyetemista Egészségvédelmi Intézet szakorvosa, a mai számunkban pedig hasznos tanácsokkal látja el a szülőket.

Mire figyeljenek oda a szülők, milyen tünetekből ismerhetik fel, hogy baj van a gyermekükkel?
– Nagyon fontos, hogy a szülők időben felismerjék a baj előjeleit. Vannak bizonyos tünetek, amelyek utalhatnak arra, hogy a fiatal iszik, mint pl. alkoholszagú, gyakrabban használ illatszert, leheletfrissítőket, megcsappan az otthoni alkoholkészlet, viselkedésében és hangulatában hirtelen változások állnak be, fokozottan ingerlékeny, lázadóvá, nyűgőssé válik. További jelek: az alvás ritmusának megváltoztatása, napközbeni fáradtság, a tanulmányi előmenetel visszaesése, az osztályzatok romlása, érdektelenség az iskola, sport és egyéb elfoglaltságok iránt, elzárkózás a családok és barátok elől, titkolódzás, a baráti kör megváltoztatása (kevésbé bizalomgerjesztő baráti társaság, vagy az új barátokat be nem mutatása), depresszió, fejlődési nehézségek, pénz kölcsönzése, lopás és hazudozás. Nem szabad azonban 1-2 jel láttán azonnal rossz következtetéseket levonni. A kamaszkor a változásról szól minden tekintetben: fizikailag, mentálisan, érzelmileg, szellemileg. Ez néha helytelen viselkedéshez és hangulati ingadozásokhoz is vezethet, amikor a fiatalok megpróbálnak túljutni a változások okozta nehézségeken.

Mennyire függ a szülőktől, hogy a gyermek alkoholistává válik-e?
– Nagymértékben függ a szülőktől, ugyanis ha van a családban alkoholista, nagy az esélye annak, hogy a gyermek is azzá válik. A kutatások azt bizonyítják, hogy korán, már ötéves korukra kialakítják alaphozzáállásukat, véleményüket az alkoholról, főleg a televíziós reklámok hatására, valamint a családban és a közösségben tapasztalt viselkedési és életviteli szokások alapján. Ezért nagyon fontos szülők példamutatása. Kerülni kell a rossz viselkedési mintákat, pl. alkoholos italok fogyasztását olyan társasági eseményeken, amelyeken a gyermek is jelen van. Nem kell alkohol ahhoz, hogy valaki jól érezze magát. Ezenkívül meg kell magyarázni a gyermeknek, miért káros az alkohol. Az alkoholizmus megelőzése szempontjából rendkívül fontos a meghitt és szoros kapcsolat a szülők és a gyermekek között. Építeni kell a gyermek önbizalmát, fejleszteni az önértékelési képességét, ki kell emelni az erősségeit, jó tulajdonságait, és emlékeztetni ezekre. Fontos a pozitív megerősítés. Meg kell tanítani, hogyan kezelje a stresszt és más negatív érzelmeket hatékonyabb és egészségesebb módon. Sokat kell vele őszintén beszélgetni, meg kell hallgatni a problémáit, és a lehető legjobb módon segíteni, hogy egészséges felnőtté válhasson.


Mit tanácsol az orvosnő a fiataloknak?

– Az alkohol nem oldja meg az életben előállt gondokat – sőt, inkább rosszabbítja, nehezíti a helyzetet. A problémák nem tűnnek el, megmaradnak a kijózanodás után is. Azt ajánlom a fiataloknak, hogy gondjaikkal forduljanak olyan személyekhez – pl. szüleikhez, orvosukhoz, tanárukhoz, a fiatalok tanácsadójához – akikben megbíznak. Nem kell engedni a barátok rábeszélésének, ki kell tartaniuk saját elveik mellett. A felelős szeszesital-fogyasztáshoz elengedhetetlen, hogy megfelelő tudásuk legyen az alkoholról. Számos olyan szervezet létezik, amely megbízható információkat nyújt. A bor, a pálinka, a sör népi kultúránk része, és nem kell teljesen kizárni az életünkből, viszont mérsékletesen kell fogyasztanunk. A részegség csak bajba kever és veszélyeknek tesz ki – hangsúlyozta dr. Túró Lídia.