2024. szeptember 5., csütörtök

Korrupció és egészségügy

A versenypályázatok kiváló alkalmat nyújtanak a visszaélésekre

A korrupció minden társadalom rákfenéje. Nem kivétel ez alól Szerbia sem. Az egészségügy olyan terület, amelyen belül állandó újításokra, a technológia fejlesztésére, új eljárások elsajátítására van szükség. Ugyanakkor minden társadalom arra törekszik, hogy korszerű egészségügyi ellátást szavatoljon. E célt szolgáló különböző nyilvános versenypályázatok azonban kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy a költségvetésből jelentős összegek „téves” helyre vándoroljanak – mondta egyebek között dr. Zoran Bulatović, a Vajdasági Körzeti Orvosi Kamara végrehajtó bizottságának elnöke a tegnap Újvidéken megtartott összejövetelen, amelyen előzetesként ismertették a mai tanácskozás célját.

– A néhány évvel ezelőtt hatályba lépett törvény értelmében minden minisztérium köteles kidolgozni korrupcióellenes stratégiáját saját területére vonatkozóan. Eddig ezt minden minisztérium meg is tette, kivéve az egészségügyit. A dokumentum szükségességére több alkalommal is felhívták az illetékes minisztérium korábbi vezetőségének figyelmét, hivatalos felkérést intéztünk irányukba, hogy a kamara és a minisztérium együttesen dolgozza ki a stratégiát, ám igyekezetünk ellenére sajnos nem jártunk sikerrel. A mai tanácskozás alkalom arra, hogy az állami szervek, a korrupcióellenes ügynökségek, valamint a civil szektor közös megoldást találjon e probléma rendszerbeli megoldására – mondta dr. Bulatović. Hozzátette, bár a korrupciót nem lehet teljesen kiirtani, hiszen különböző szinten jelen van, nem csak az egészségügyben, a stratégia lényege, hogy kezelhető és ellenőrizhető szintre csökkentse ezt a jelenséget.
Hivatalos betekintésünk nincs abba, hogy mekkora méreteket ölt a korrupció az egészségügy területén. A kamara tagjai szerint egy kissé fel van fújva az egész téma. Tisztában vagyunk azzal, hogy egyes orvos kollégáink elfogadnak ún. hála-, ill. csúszópénzt a páciensektől, de ez még nem jelent veszélyt az egészségügyi rendszer szempontjából. Kissé felháborodást kelt körünkben az a tény, hogy 100-200 eurós hálapénzért orvosok rács mögé kerülnek, miközben kb. ugyanennyi összegű sikkasztások, eltulajdonítások nem is kerülnek a bíróság elé. Véleményünk szerint a sajtó gyakran nagydobra veri ezt a témakört – mondta dr. Branislav Perin, a Vajdasági Körzeti Orvosi Kamara elnöke. Hozzátette, a Vajdasági Körzeti Orvosi Kamarához érkezett panaszok egy része az orvosok szakmai mulasztására vonatkozik, ezenkívül fennáll a hivatali visszaélés gyanúja is, például illetéktelenül írnak ki vényt. Korrupcióra vonatkozóan eddig még nem kaptunk egy egyéntől, ill. csoporttól sem – akár névtelenül, akár hivatalos formában – feljelentést, az ilyesmiről általában a sajtóból értesülünk, sajnos gyakran öles betűkkel szerepel a címben az a megállapítás, miszerint az egészségügy a legkorruptabb terület.
A mai tanácskozás – amely a Korrupcióellenes egészségügy elnevezést kapta – házigazdája és főszervezője a Vajdasági Körzeti Orvosi Kamara. A témáról hazai és a környező országok számos szakembere tart előadást, azzal a céllal, hogy közösen rendszerbeli megoldást találjanak a jelenség felszámolására. A 11 órakor kezdődő összejövetelt az újvidéki Master Központban tartják meg, a konferenciát a Vajdasági Körzeti Orvosi Kamara a www.lkv.org.rs honlapján élőben közvetíti.