2024. szeptember 5., csütörtök

Kenőpénzek és egyebek

A közbeszerzések nyújtják a legnagyobb lehetőséget a visszaélésekre

– A korrupcióérzékelési index (CPI) alapján Szerbiának három éve 3,5-ös pontszáma van, s 2009 óta – amikor nyilvánosságra hozták az erre vonatkozó adatokat – nem változott a helyzet. A 10-es index azt jelenti, hogy az adott országban nincs korrupció, az 1-es pedig azt, hogy az országot áthatja a korrupció. A környező országok viszonylatában Bosznia-Hercegovinában, valamint Albániában rosszabb, míg Montenegróban, Macedóniában és Horvátországban sokkal jobb a helyzet, mint minálunk, Szlovénia indexe pedig már a kilencvenes évek óta meghaladja a 6-os egységet – mondta dr. Čedomir Čupić, a korrupcióellenes ügynökség tagja a pénteken Újvidéken megtartott tanácskozáson, melyen a fő hangsúly az egészségügyben tapasztalt visszaéléseken volt.

Čupić szerint nem szabad feladni a harcot, folyamatosan rá kell mutatni a probléma súlyosságára. A korrupció felszámolása céljából arra lenne szükség, hogy az ügynökség nyomózó és végrehajtó funkcióval is rendelkezzen. A világban ez már pozitív eredménnyel járt. Hongkong például még nem olyan régen a legkorrumpáltabb országok közé tartozott, 2002-ben a korrupciós skálán 3-as indexszel rendelkezett, és csaknem 6 év alatt elérte a 8,8-as indexet, és ma már azon 15 ország közé tartozik, amelyekben a korrupciót csupán incidensnek tekintik, és nem jelent különösebb problémát. Ez pozitív példája annak, hogyan lehet változtatni a helyzeten.
A Vajdasági Körzeti Orvosi Kamara által megszervezett tanácskozás horvátországi előadói is pozitív tapasztalataikat osztották meg a résztvevőkkel. Dr. Katarina Sekelj-Kauzlarić, a Horvát Orvosi Kamara végrehajtó bizottságának tagja a korrupció felszámolására vonatkozó tavalyi kutatás eredményeit ismertetve elmondta, szerinte a legfontosabb minél jobban tudatosítani az emberekben, hogy valójában mit is jelent a korrupció, hiszen a felmérések szerint a csúszópénzt adók 60 százaléka ezt önszántából tette, maguk kínálták fel, ennek értelmében őket nagyobb mértékben terheli a felelősség. A korrupciót illetően rendkívül fontos szerepet játszik az ismeretszerzés és tudatosítás, de nemcsak az egészségügyben, hanem az egész társadalomban, egyszersmind elengedhetetlen az állami szervek beavatkozása, pontosabban a büntetőpolitika szerepe.
Rodoljub Šabić adatvédelmi biztos szerint a korrupció megelőzésében a legfontosabb tényező az átláthatóság.
– Amikor egy orvos hálapénzt fogad el, az kisebb méretű korrupciónak számít, ennél jóval nagyobb gond, mind az egészségügyben, mind pedig a társadalom más területein is, hogy a közbeszerzések nyújtják a legnagyobb lehetőséget a visszaélésekre. E téren a probléma akkor oldható meg eredményesen, ha a társadalom minden összetevője aktívan részt vállal a helyzet rendezésében. Rendkívül fontos az átláthatóság, hiszen az adófizető polgároknak joguk van tudni minden dinár sorsáról – mondta Šabić.