2024. július 18., csütörtök

Egyre népszerűbbek a szintetikus kábítószerek

Magyarországon törvénymódosításokat terveznek a dizájner drogok terjedésének megfékezésére
Dr. Sági Zoltán neuropszichiáter, pszichoterapeuta, a szabadkai Közkórház pszichiátriai nappali kórházának vezetője szerint szükség lenne arra, hogy a kórházon belül a függőségi betegségben szenvedőket külön osztályon kezeljék. Ám erre nincs lehetőség, a pszichiátria minden páciensét egy helyen kénytelenek fogadni, ami igencsak nehezíti a gyógykezelést – hangzott el a szabadkai Exspecto Mentálhigiéné Alapítvány által szervezett A drog nem ismer határokat elnevezésű nemzetközi tanácskozásán.

Továbbra is nagy gondot jelent a heroin jelenléte, illetve a kokain elterjedése, de az utóbbi időben egyre nagyobb teret hódítanak a szintetikus drogok. Mint dr. Sági Zoltántól megtudtuk, a 16–25 éves korosztály már kapcsolatba lép a pszichoaktív szerekkel: a marihuánával, a heroinnal, a kokainnal, ami már a drágább kábítószerek közé tartozik, illetve az opiátokkal. Felhívta a figyelmet arra, hogy a fiatalok általában nemcsak egy, hanem több szert is fogyasztanak egyidejűleg, ám a legnagyobb gondot ilyen esetekben is a heroin jelenti. Az említett korosztályt kell leggyakrabban ellátniuk a kórházban is. Közülük többen már akkor felkeresik az orvosokat, amikor belátják, hogy maguk nem tudnak megküzdeni a függőségükkel. Az idén januártól novemberig 55 személyt kellett ellátni a szabadkai kórházban.
– Hozzánk általában a függő betegek akkor érkeznek, amikor már nem tudnak kábítószerhez jutni, és megjelennek az apsztienciális tünetek. Ekkor elvégezzük a detoxikációt a pácienseknél, valamint blokkolókkal elhárítjuk azokat a receptorokat, amelyek a kábítószerhez kötődnek, és ezáltal csökkentjük a kábítószer iránti sóvárgást – magyarázta a neuropszichiáter a gyógykezelés lépéseit. Hozzátette, nemrégiben kezdték el a szabadkai kórházban a metadonnal történő gyógyítást.
– Sokan bírálnak bennünket, hogy ebben az esetben a kábítószert kábítószerre váltjuk. Valóban a metadon is a kábítószerek közé tartozik, ugyanakkor nem vált ki eufóriát, mint a heroin vagy a kokain, de csökkenti a kábítószer iránti vágyat, és ezáltal a rendszeres és kellő mennyiség adagolásával az illető funkcionális állapotba kerül. Szabadkán is van olyan páciensünk, aki metadonnal végzi hétköznapi kötelezettségeit.
Felhívta a figyelmet, hogy a függő beteg kezelésében fontos szerepet játszik a családterápia, valamint a csoportterápia. Mint dr. Sági kiemelte, csak így tudnak valódi eredményeket elérni.
A gyógykezelésben számos módszer létezik. Már nálunk is választhatnak a függőbetegek a gyógykezelések között. A tanácskozáson magyarországi és hazai tapasztalatokat hasonlítottak össze. Mint megtudtuk, Magyarországon is számos intézmény foglakozik a függőbetegekkel. Szegeden is sok munkát fektetnek a megelőző és az integrált ellátásba. Arany Zoltán, a szegedi Dr. Farkasinszky Terézia Ifjúsági Drogcentrum intézményvezetője elmondta, hogy egyre nagyobb gondot jelent a számukra az úgynevezett dizájner drogok elterjedése, ugyanis ezek nincsenek tiltólistán, és szabad eladásban meg lehet őket venni.
– Mi nemcsak kezeléssel, hanem rehabilitációval, megelőzéssel, ártalomcsökkentéssel is foglalkozunk. Azaz, fiataloknak vagy felnőtteknek, akik bármilyen szinten benne vannak a kábítószer-fogyasztásban, segíteni tudunk. Nagy gondot jelent az alkohol kérdése. Sajnos a fiatalok körében azt tapasztaljuk, hogy nem a folyamatos lerészegedés a jellemző, hanem már a bulik előtt ájulásig isszák magukat – emelte ki Arany Zoltán, majd hozzátette: – A dizájner drogokat internetes eladásban lehet megvenni, éppen ezért egyre nagyobb gondot jelentenek. Mindig olyan kábítószerek kerülnek a piacra, amelyek nincsenek a tiltó listán, ám ez nemcsak minket sújt, hanem egész Európában nagy gondot jelent. Magyarországon most új törvény készül, amely nem magát a drogot tiltja meg, hanem a kábítószerek vegyi láncait – mondta.