2000-ben a Párizsi Charta február 4-ét a rák világnapjává nyilvánította, hogy a rák ellen folytatott küzdelem eszméje „a világon élő összes ember szívében és gondolataiban éljen”. A rákellenes világnap célja, hogy növelje a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos általános ismereteket, valamint szerepet vállal közösségi és egyéni szinten a tudatos szemléletformálásban is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint 2018-ban a világon több mint 9,6 millióan haltak meg rákban, 2040-ben pedig várhatóan mintegy 40 millió embernél alakulhat ki rosszindulatú daganat.
Szerbia a közepes kockázatú országok közé tartozik a megbetegedési rátát illetően: Európa 40 országa közül a 12. helyet foglalja el, de Magyarország után a 2., tehát magas kockázatú ország az elhalálozási arányt illetően. Országunkban a rosszindulatú daganatos megbetegedések gyakoribbak a női populációnál, mint a férfiaknál.
Magyarországon az összes haláleset egynegyedét okozzák a daganatos betegségek, az elmúlt években emelkedő megbetegedési számok mellett 12 százalékkal csökkent a halálesetek száma. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a rák a második vezető halálok a keringési betegségeket követően és sajnos Magyarország ebben élen jár az Európai Unióban. Míg Európa más országaiban inkább csökken a rákos megbetegedések és a rák miatti halálozások száma, addig Magyarországon a megbetegedések száma 2001 óta közel másfélszeresére nőtt. Míg 2001-ben 75 ezer, addig 2017-ben már 100 ezer rákos beteget regisztráltak – a lakosság több mint egy százalékát. Idén a világnap alkalmából a Béres Alapítvány 5000 üveg Béres Cseppet adományozott a daganatos betegek részére.
Kimutatások szerint a megbetegedések 30-50% százaléka megelőzhető egészséges életmóddal, rendszeres szűrővizsgálatokkal, korai felismeréssel és diagnózissal, megfelelő kezeléssel, és ami szintén fontos: megfelelő utógondozással, az életminőség javításával.