2024. október 6., vasárnap

Jöhetnek az okos villanyórák

Szövetkeztek a hazai gyártók

Két év kihagyás után a hazai villanyóragyártók ismét részt vesznek a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) nemzetközi versenypályázatain, és összesen mintegy 100 000 villanyórát gyártanak le 10 millió euró értékben.

Jovan Vujasinović, a Szerbiai Gazdasági Kamara elektromos villamossági és optikaiberendezés-gyártók csoportosulásának elnöke tegnapi sajtóértekezletén elmondta, hogy a hazai cégek az idén több versenypályázatot is megnyertek, és eddig 34 405 villanyórát gyártottak és szállítottak le az EPS-nek.

– Folyamatban a Világbank által finanszírozott szerződések realizálása, ezek több mint 20 ezer villanyóra gyártásáról szólnak, s hamarosan újabb szerződés is várható a villanygazdasággal, s ez további 40 000 óra leszállítására vonatkozik majd. Mindez azt jelenti, hogy Szerbiában megszűnik a villanyórahiány. A hazai gyártók jó úton haladnak afelé, hogy stabilizálják a saját gyártásukat, és hogy 1000 ember számára biztosítsanak munkát a háztartások számára villanyórákat gyártó cégekben. Ezeknek akkora a kapacitása, hogy a következő években mintegy 3 millió órát képesek elkészíteni – ismertette Vujasinović.

Branko Kovačević, az EPS ellenőrző bizottságának elnöke a hazai gyártók technológiai felkészültségét illetően azt mondta, hogy mindegyik eleget tesz a nemzetközi szabványoknak.

– A Szerbiai Villanygazdaságnak az az álláspontja, hogy minél több hazai cégnek kell részt vennie a gazdaság korszerűsítésében. Elveszítettünk két évet, mert korrupció gyanúja miatt bírósági eljárás indult, és leállították az EPS-nek az intelligens villanyórák beszerzésére kiírt versenypályázatát. A vizsgálati eljárás befejeződött, és most kapott az EPS ismét „engedélyt” a munka folytatására – magyarázta Kovačević.

Korábban az volt a probléma, hogy a Világbank által finanszírozott nemzetközi pályázatok feltételei szerint csak hatalmas bevételekkel rendelkező, és már nagy nemzetközi munkákat elnyert vállalatok pályázhattak, emiatt a szerbiai kis cégeknek esélyük sem volt. A Világbank egyik versenypályázati feltétele például az volt, hogy a gyártó cégnek a pályázatra való jelentkezésig legkevesebb 100 millió villanyórát kellett installálnia. Ennek a feltételnek a mi vállalataink a hétmillió lakosú országban nem tudtak eleget tenni. Éppen ezért van nagy jelentősége annak, hogy – mint Kovačević mondta – 13 hazai cég szövetkezett és konzorciumot hozott létre a Szerbiai Gazdasági Kamara keretében. Ezzel felgyorsul a villanyórák cseréje, ugyanakkor pedig lehetetlenné válik az áramlopás. A konzorcium számára lehetővé vált a villanyóra-kivitel Svájcba és az EU-s országokba is.

Mint a sajtótájékoztatón elhangzott, korábbi becslések szerint az országban a hárommillió villanyóra cseréje 500 millió euróba került volna, az egész folyamatnak a lebonyolítása pedig hét évet vett volna igénybe. Most azonban, hogy a konzorcium létrejöttével hazai cégek végezhetik el az egész munkát, 150 millió eurót is meg lehet takarítani.

Az ún. „okos” villanyórák rendszerének felállítása sokat jelent majd mind a fogyasztó, mind a villanygazdaság számára. Az intelligens villanyórák pontosan tudják, ki mennyit fogyasztott, nem kell majd az óraállást leolvasni, bejelenteni, viszont aki lopja az áramot vagy nem fizet, azt előbb fülön csípik, mint most.