2024. szeptember 8., vasárnap

Sikeresebb évet!

Tanácskozás a mezőgazdaság finanszírozásáról

A Vajdasági Gazdasági Kamara dísztermében tegnap tanácskozást tartottak az idei évre vonatkozó mezőgazdasági támogatásokról. A 2018 óta évente megrendezett értekezleten a termelőknek lehetőségük van többet megtudni a finanszírozási lehetőségekről.

Mladen Petković, a Vajdasági Gazdasági Kamara Mezőgazdasági Szövetségének titkára elmondta, a nagy szárazság miatt Szerbiában tavaly a mezőgazdasági termelés 8 százalékkal csökkent az előző évhez képest.

Molnár Viktor, Jelena Trenkić, Ivana Popović, Mladen Petreš és Đorđe Raković (Fotó: Dávid Csilla)

Molnár Viktor, Jelena Trenkić, Ivana Popović, Mladen Petreš és Đorđe Raković (Fotó: Dávid Csilla)

– Tavaly 54 639 hektáron öntöztek, 4,6 százalékkal nagyobb területen, mint egy évvel korábban. Vajdaságban tavaly az agrár-külkereskedelem 3,2 milliárd eurót tett ki, ami 18,2 százalékkal több, mint 2021-ben, a mezőgazdasági kivitel pedig 2,1 milliárd euró volt. A legjelentősebb kiviteli termék a kukorica, 260,9 millió euró értékben szállítottak belőle külföldre, ami 26,8 százalékkal kevesebb az előző évinél. Vajdaság a legtöbbet szóját exportált, 50 millió euró értékben. Az energiaválság kihatott a műtrágya árára. A műtrágya és a nyersolaj jelentős drágulása következtében a vetés jelentősen drágább volt, mint 2021-ben. Az ukrajnai háború teljesen felborította a piacot, s óriási drágulást hozott. Az Újvidéki Terménytőzsdén márciusban egy kiló kukorica áfa nélkül 36 dinárba került, a búza 44, a szója pedig 84 dinár volt – fejtette ki Petković.

Ivana Popović, a mezőgazdasági minisztérium államtitkára kiemelte, hogy az idei agrárköltségvetés 79,7 milliárd dinár, és legnagyobb részét támogatásokra, közvetlen kifizetésekre és vidékfejlesztésre fordítják.

– Ezek a tanácskozások nagyon lényegesek, mivel fontos elbeszélgetnünk a termelőkkel, meghallgatnunk a problémájukat. Jelenleg a koronavírus-járvány mérséklődik, az ellátási láncok és az inputpiac is stabilizálódik, de a terményárak még mindig magasak. Nagy kérdés az is, hogy meddig húzódik el az ukrajnai háború. Jó időjárási feltételek mellett és magas költségvetéssel a termelőknek sikeresebb évük lehet a tavalyinál. Fontos újdonság az e-Agrar portál is, amelyen keresztül a gazdák pontosan követhetik, hogy milyen szubvenciókra adtak át kérelmet, és ezáltal felgyorsul a kifizetés is. Remélem, hogy a termelőink elégedettek lesznek az intézkedéseinkkel – fogalmazott Popović.

Mladen Petreš, a tartományi mezőgazdasági titkár segédje elmondta, a titkárság az idén 10,27 milliárd dinár költségvetéssel rendelkezik, és az idén is csaknem 30 pályázatot ír ki. Az a cél, hogy ezek az összegek a legjobb módon segítsék a mezőgazdasági termelőket. A pályázati kiírások ugyanazok lesznek, mint tavaly, azzal, hogy először lesz lehetőség tenyészállatok vásárlására. Emellett nagy hangsúlyt fektetünk az öntözőrendszerek kiépítésére és fejlesztésére is. A gazdáknak, ha van valamilyen kérdésük, nyugodtan fordulhatnak a mezőgazdasági titkársághoz – közölte Petreš.

Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdasági-fejlesztési Alap igazgatója elmondta, arra törekszenek, hogy a terepet járva értesüljenek a vajdasági termelők gondjairól.

A múlt évben két új kölcsönvonalat is meghirdetett a Tartományi Mezőgazdasági-fejlesztési Alap. Először írtunk ki hitelvonalat műtrágya, vetőmag és vegyszerek vásárlására, de újdonság volt a termőföld vásárlására vonatkozó kiírás is. Remélem, hogy a válság ellenére az idén is támogatjuk a termelőinket. Március elején várható, hogy kiírjuk a pályázatainkat – fogalmazott Molnár Viktor.

Nyitókép: Molnár Viktor, Jelena Trenkić, Ivana Popović, Mladen Petreš és Đorđe Raković (Fotó: Dávid Csilla)