2024. szeptember 8., vasárnap

Megadóztatott borravaló

Szerbiában is azt szeretnék, hogy a fiskális számla tartalmazza a ráadást is

A Szálloda- és Vendéglátóipari Vállalkozók Egyesülete (HORES) kezdeményezést indított annak érdekében, hogy a borravaló megjelenjen a fiskális számlán. Ezzel az a céljuk, hogy ösztönözzék a vendéglátóipari dolgozókat. Georgi Genov, a HORES elnöke elmondta, az a javaslat, hogy a borravalót ne szolgáltatásként kezeljék, hanem mint hálapénzt. Azt indítványozzák, hogy a pincér tiszteletdíja a számla összegének 10 százaléka legyen.

A vendégek mintegy 90 százaléka bankkártyával fizet, és ebben az esetben a borravalót is beleszámolják a szolgáltatás díjába, holott nem oda tartozik, és így fizetik utána az áfát, az adót és a járulékot. Ha például a számla 1000 dinár, a vendég pedig 100 dináros borravalót ad, a 100 dinárra 20 dináros áfát, 60 százalék adót és járulékot fizetnek, a pincéreknek pedig 30 dinár marad.

(Fotó: Beta)

(Fotó: Beta)

Hozzátette, hogy a külföldiek általában nem váltják be a pénzt, bankkártyával fizetnek, és a borravaló megadóztatása után maradt kevés összeget nem fogadják el, az alacsony fizetés ellenére sem. Ezért sokan úgy döntenek, hogy külföldre mennek dolgozni. Sokszor a külföldi vendégek megsértődnek, amikor a pincér visszautasítja a borravalót, mivel nincs lehetősége nyilvántartani. Szerbia emiatt évente több tízmillió eurót veszít – fogalmazott Genov.

Jelenleg Horvátországot figyelik, ahol már törvényjavaslatot készítenek elő, amely szerint a borravalót beiktatnák az ágazat fiskalizációs rendszerébe. Genov szerint a pincérek és más vendéglátóipari alkalmazottak, akiket borravalóval jutalmaznak, biztosan még jobb szolgáltatással és vendéglátással köszönik meg a tisztelet efféle kifejezését. Az intézkedés fontos célja, hogy ezek a személyek a szektorban maradjanak. A borravaló nem lenne kötelező, hanem önkéntes jellegű, ahogyan eddig is, tehát a vendég dönti el, hogy ad-e a borravalót vagy nem.

Genov rámutatott arra, hogy a borravaló a kultúra és a hagyomány része, világszerte az a gyakorlat, hogy egyes szolgáltatásokért illik adni borravalót. Az Egyesült Államokban a számla összegének 20 százalékát kitevő összeget illik adni, Európában ez az arány 15, Kínában 3 százalék, Japánban pedig nem dívik ez a szokás. Szerbiában az a gyakorlat, hogy az elégedett vendég a pincért a számla összegének 5-10 százalékával ajándékozza meg. Amikor a kezdeményezés formát ölt, az illetékes minisztériumhoz és a Szerbiai Gazdasági Kamara elé kerül, hogy együtt megvitassák a javaslatot.

Nyitókép: (Fotó: Beta)