2024. szeptember 8., vasárnap

Késleltetett intézkedések ára

Májusban újabb drágításokkal számolhatunk

Szerbiában az energiaforrások drágulásának fékezése miatt csökken lassabban az infláció – mondta Milojko Arsić, a Belgrádi Egyetem Közgazdasági Karának tanára az N1 televíziónak. A szakember szerint a januári drágulás után valamelyest lassul az infláció mértéke is, de ez csupán két-három hónapig tarthat, májusban pedig tovább emelkedik a villanyáram és a földgáz ára országunkban.

Szerbia ugyanis az idén vezeti be azokat az intézkedéseket, amelyeket más országok már tavaly foganatosítottak – mutatott rá a késleltetett válságkezelésre a professzor. Kiemelte, hogy az európai országok már tavaly megemelték az energiaárakat, ezért náluk az infláció már elérte a csúcsot. A szerb államvezetés ezt elodázta, így az infláció is lassabban enyhül – mondta a közgazdász.

A szakember a kamatlábak növekedésével kapcsolatban kifejtette: a banki szolgáltatások díjának növekedése mind Szerbiában, mind Európa más országaiban a kereslet csökkenését eredményezi: a lakosság a magas kamatlábak miatt kevesebb kölcsönért folyamodik. A professzor nem kívánta megjósolni nyilvánosan, hogy a Szerb Nemzeti Bank még meddig emelheti az irányadó banki alapkamatot, de elmondta, hogy az előrejelzések szerint az év közepére megállapodhatnak a kamatlábak.

Egyelőre ugyanis kedvezőbbé vált a világpiaci helyzet, és annak hatásai is csillapodtak: decemberben és januárban az uniós tagállamokban visszaestek valamelyest az árak, és ezáltal Szerbiában is csökkent a behozatali termékek ára – vázolta a pozitív irányba mutató jeleket a közgazdász. Hozzátette azonban, hogy az energiapiaci helyzet továbbra is bizonytalan: ha Oroszország és a nyugati államok viszonya ismét elkomplikálódik, és ez újabb drágulásokhoz vezet, akkor Szerbiában is tovább növekszik majd az infláció – figyelmeztetett a szakember.