2024. szeptember 8., vasárnap

Az állami földek harmada megműveletlen

Szerbia a második világháború óta először rendelkezhet teljes listával az állami vagyonokról. A Mezőgazdasági Termőföld-igazgatóságnak egyedülálló nyilvántartása van. Ebben az áll, hogy az állam tulajdonában 470 ezer hektár termőföld található, ebből mintegy 395 ezer hektár szántót bérbe adnak. Az állam 75 ezer legelőt is birtokol, amelyeket a falvak vesznek igénybe. Szerbia egyes részein a szántók felét nem használják, mivel nem megművelhetők. A termőföldek hatékony használatáról az Állami Számvevőszék közleményt tett közzé. Vukašin Baćina termelő elmondta, hogy azt javasolták a mezőgazdasági miniszternek, hogy a nem használt termőföldeket 10-15 évre adják bérbe nulla dinárért.

– Úgy gondolom, hogy a termelők közül valaki elvenné a termőföldet és megművelné, de amíg nem kínálják fel 15 évre nulla dinárért, senkinek sem kell – fogalmazott Baćina.

Poljski radovi se odvijaju na osuncanoj livadi u okolini Novog Sada 5. marta 2013. (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC/EV)

Poljski radovi se odvijaju na osuncanoj livadi u okolini Novog Sada 5. marta 2013. (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC/EV)

Az adatok alapján minden harmadik hektár szántó nincs megművelve. Szerződéssel 264.929 hektár termőföldet bérelnek, 35 százalékát pedig nem használják. A közleményre reagált a Mezőgazdasági Termőföld-igazgatóság is. Nem vitatják azt, hogy az állami földek 30 százaléka nincs bérbe adva, de minden mást igen.

Branko Lakić a Mezőgazdasági Termőföld-igazgatóság munkatársa elmagyarázta, hogy olyan termőföldekről van szó, amelyeknek a hsználatát törvénnyel tiltják.

– Az állami termőföldet digitális alkalmazás által kínáljuk, amely garantálja az eljárás átláthatóságát, és kiküszöböl minden törvénytelen hatást. Ez ösztönözte a földműveseket, így a termőföldeink 70 százaléka bérbe van adva. Létezik egyedülálló regiszter, és mindenki, aki érdekelt, licitálhat a termőföldre – fejtette ki Lakić.

Vukašin Baćina emlékeztet arra, hogy az elektronikus árverés bevezetése előtt nagy gondok voltak, mivel a helyi önkormányzatoknál visszaélések történtek. Most azonban senki sem zsarolhat minket, hozzáférésünk van minden parcellához. Az árakat pedig, amelyeket felkínálunk, csak mi ismerjük.

Nyitókép: Poljski radovi se odvijaju na osuncanoj livadi u okolini Novog Sada 5. marta 2013. (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC/EV)