2024. szeptember 8., vasárnap

Ájulásig a futószalag mellett

A gyári munkások kiszolgáltatott helyzetére figyelmeztetnek a szakszervezetek

A szerbiai szakszervezetek képviselői ismét figyelmeztettek arra, hogy országunkban mind jobban kihasználják a gyári munkásokat a munkaadóik. A cégek vezetőségei ugyanis folyamatosan emelik a munkaórák számát, törvénytelenül gyorsítják a futószalagot, és nem engedik el betegszabadságra a munkásokat – sorolták a problémákat. Kiemelték: a vállalati szakszervezetek figyelmeztetésére az állam sem reagál megfelelően.

A munkások egyre több gyárban vannak kiszolgáltatott helyzetben – mondta a Beta hírportálnak a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke, Ljubisav Orbović a kraljevói Leoni kábelgyárban történt eset kapcsán. Mint ismeretes, nemrégiben az ott dolgozó munkásnő összeesett a futószalag mellett, a sürgősségire szállították, de az orvosok nem tudtak rajta segíteni és elhunyt. A tragikus eset után a cég volt munkásai is arról számoltak be, hogy az említett gyártósoron mintegy 10 órát dolgoznak naponta az alkalmazottak, folyamatosan fenyegetik őket, és állandó feszültségben végzik a feladataikat. A gyár vezetősége tagadja a vádakat: közleménye szerint a tragikusan elhunyt munkásnő február 21-én munkahelyi balesetet szenvedett, azaz „véletlenül megbotlott és elesett”.  Cáfolják azt is, hogy a nő az eset előtti hetekben napi tíz órát dolgozott volna. Kiemelik azonban, hogy a sérült megfelelő ellátást kapott a helyszínen, az orvosi vizsgálatok után pedig még aznap kiengedték a kórházból, és otthon lábadozott. A munkásnő február 25-én hunyt el: a halál okát boncolással állapítják meg a szakemberek – utalt a folyamatban levő eljárásra Željko Veselinović, a gyár legtömegesebb szakszervezetének elnöke.

A Sloga nevű munkásjogi képviselet vezetője szerint a gyár betartja az érvényben levő munkaügyi törvényeket. Ennek ellenére mégis rossz a munkások helyzete, ahogyan több más szerbiai gyárban is: elsősorban a kínai és török cégek által működtetett ipari létesítményekből érkeznek visszajelzések kizsákmányolásról és zaklatásról. A felügyelőség is tehetetlen, mert a vezetőségek alapjában véve betartják a szerbiai törvényeket. Nem ezzel van tehát a gond, hanem magukkal a munkaügyi törvényekkel – állítja Veselinović, aki személyesen is elbeszélgetett mind a gyár képviseletével, mind az érintettekkel.

Az esetet a sajtó is felkapta, így más szakszervezetek is teret kaptak a felszólalásra. Egyébként ugyanis tehetetlenek: nem tudnak segíteni a gyári munkások egyre nehezebb helyzetén, mert nincs jó együttműködésük a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociális Minisztériummal – tette hozzá nyilatkozatában Orbović. A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint ugyanis nem okvetlenül a munkaügyi rendelkezésekkel van gond. Az a legnagyobb probléma, hogy a munkaadók nem tartják tiszteletben a szabályokat, a szakszervezetek pedig épp a szabályok érvényesítését szorgalmazzák – tette hozzá a szövetség elnöke.

A szerbiai gyárakban egyre több a túlórák száma – erősítette meg Čedanka Andrić, a Függetlenség Egyesült Ágazati Szakszervezet elnöke is. Szerinte a felügyelőknek sűrűbben kellene ellenőrizniük a helyzetet terepen. Andrić ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a 2015. évi rendelkezések szerint a felügyelőknek be kell jelenteniük a gyárlátogatásokat, így az előre egyeztetett időpontokban általában már nem találnak szabálytalanságokat. A szakszervezet a helyzet rendezése érdekében már egy ideje szorgalmazza, hogy az érvényben levő rendelkezéseket hozzák összhangba a nemzetközi gyakorlattal, és ne kötelezzék a felügyelőket a bejelentkezésre.

Ugyanakkor az is megnehezíti a munkások jogainak védelmét, hogy sok gyárban a mai napig nincs képviselete az alkalmazottaknak: a szakszervezetbe való tömörülést ugyanis a legtöbb helyen a vezetőség elleni megmozdulásnak vélik. A munkahelyüket féltő alkalmazottak tehát nem szívesen alapítanak szakszervezetet – hangsúlyozta Andrić. Kiemelte: az állam a felügyelőkről szóló törvény módosításával bizonyítaná, hogy valóban gondot visel a munkásokról, és nem csak az adót hajtja be rajtuk. A szerbiai törvények ugyanis nem olyan rosszak, mint amennyire elhanyagolt a betartásuk – vonta le a következtetést a független szakszervezetek képviselője.

Nyitókép: A Leoni niši gyára (Fotó: Dimitrije Nikolić/Tanjug)