2024. szeptember 7., szombat

Az olcsó energiának ára van

Az energiabiztonság került a középpontba a Kopaoniki Üzleti Fórum második napján – Szó volt a közlekedési befektetésekről és a mezőgazdaság korszerűsítéséről is

Szerbiában sikerült továbbra is biztosítani a legalacsonyabb energiaárakat Európában, és mindenfajta energiaforrásból van elegendő mennyisége az országnak – mondta Dubravka Đedović energiaügyi és bányászati miniszter a Kopaoniki Üzleti Fórum második napján megtartott panelbeszélgetésen, amelyen a globális gazdasági válság szempontjából tárgyaltak az energiabiztonságról. A jövőbeli kihívásokról és lehetőségekről a miniszter elmondta: a szerb kormány az elkövetkezőkben is biztosítja a stabil energiaellátást.

Đedović emlékeztetett arra, hogy a tél folyamán elegendő mennyiségű gázt sikerült tartalékolni a szerbiai és magyarországi tározókban, emellett 54 százalékkal több kőolajszármazékot is tartalékolt az ország 2022 végén, mint egy évvel korábban. A villanyáram ára is a legalacsonyabb maradt Európában, annak ellenére is, hogy januárban 8 százalékos árkorrekciót érvényesítettek. Ugyanez a helyzet a földgázzal is, amelynek az ára a háztartások számára továbbra is a leghozzáférhetőbb a kontinensen – mondta a miniszter. Kiemelte: az előző évek pénzügyi reformjaival, valamint az állami vezetés aktív szerepével az energiaválság kezelésében megőriztük az ország gazdaságának versenyképességét, de azt is elértük, hogy a hihetetlenül emelkedő külföldi tőzsdeárak ne hassanak ki nagymértékben a hazai piacra. Így Szerbia továbbra is vonzó maradt a külföldi befektetők számára – zárta gondolatait Đedović.

ÉV VÉGÉIG MÉG DRÁGULHAT A GÁZ

Az energiabiztonságról szóló panelbeszélgetésen felszólalt Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója is. Beszédéből kiderült, hogy az eddigi sikereknek ára van, hisz bejelentette: egy vagy két ármódosításra még szükség lesz az idén ahhoz, hogy a vállalat a jövőben is tudjon működni.

Dušan Bajatović: A földgáz ára csak a fűtési idény után emelkedik, de a drágulás nem haladja meg a 10 százalékot (Fotó: Tanjug)

Dušan Bajatović: A földgáz ára csak a fűtési idény után emelkedik, de a drágulás nem haladja meg a 10 százalékot (Fotó: Tanjug)

Bajatović kiemelte, hogy a Nemzetközi Valutaalap 800 millió dollárt hagyott jóvá a Srbijagas számára, de ez közel sem elegendő ahhoz, hogy a mai árviszonylatokban fenntartható legyen a vállalat. A földgáz ára országunkban ugyanis továbbra is szociális kategória, és a jövőben is elfogadható szinten kell tartani, ami meg sem közelíti a jelenlegi piaci értékét. Ugyanakkor a vállalatnak el kell végeznie a szükséges befektetéseket, és biztosítania a tartalékokat is. Mindezt önerőből nem tudja megvalósítani úgy, hogy még az állami büdzsén is segítsen – magyarázta a Srbijagas első embere. Hozzátette azonban, hogy a földgáz ára valószínű, csak a fűtési idény után, májustól emelkedik, de a drágulás nem haladja meg a 10 százalékot. Az ármódosítás azonban a gáz világpiaci árának mozgásától is függ: jelenleg ezer köbméter gázért 393 dollárt fizet az országos szolgáltató – ismertette a helyzetet a Srbijagas első embere.

A stabil ellátásra kitérve elmondta, hogy Szerbiának több lehetősége is van biztosítani a szükségleteket. A többször emlegetett azerbajdzsáni behozatallal kapcsolatban kiemelte, hogy „sokan szeretik elfelejteni, hogy az ottani kiviteli lehetőségek nagyban függnek az orosz gáz behozatalától a távol-keleti országba”. Ugyanakkor az ottani szolgáltatók hosszú távú, évtizedes szerződéseket követelnek – ismertette a Szerbiának kínált feltételeket Bajatović. Hozzátette: országunk a Török Áramlaton is rendelkezik szabad kapacitásokkal, amely rövid távú szerződésekkel biztosítja azt, hogy Törökországból, Bulgáriából és Görögországból is megkaphatjuk az ottani feleslegeket, de ugyanerről tárgyaltak már a katari vezetéssel is. A következő években tehát elegendő mennyiségű gázzal rendelkezünk ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabb beszerzést valósítsunk meg – tért ki a jövőbeli tervekre az igazgató. Hozzátette: az energiabiztonság szavatolása politikai és gazdasági cél is. A tervek megvalósítása érdekében a Srbijagas több nagy értékű projektumon is dolgozik, amelyek közül a legfontosabb a Bulgáriával együtt épített gázvezeték: ezt remélhetőleg októberben befejezik – emelte ki Bajatović az energiabiztonság kihívásairól és lehetőségeiről szóló panelbeszélgetésen.

SZERBIA NYUGAT-BALKÁN „BEFEKTETÉSI BAJNOKA”

Szerbiában épül jelenleg a legtöbb autóút, közút és vasútvonal a Nyugat-Balkánon – emelte ki a Kapcsolódási lehetőségek: a digitális kor „új kerekei” elnevezésű panelbeszélgetés felszólalójaként Goran Vesić építési, közlekedési és infrastrukturális miniszter. Ugyanitt a közlekedési jellegű befektetések bajnokaként említették Szerbiát.

A fontosabb útépítések és felújítások közül kiemelte a Pakovraće és Požega közötti autóút építési munkálatait, amelyet párhuzamosan végeznek a Kotroman felé vezető szakasszal: cél Montenegró elésére. A miniszter hangsúlyozta a Fruška gora-i közúti folyosó megépítésének jelentőségét is, ahogyan a Rumát, Szabácsot és Loznicát összekötő útvonal megvalósítását is. Ennek első szakaszát már augusztusig befejezik, de év végéig előreláthatólag a teljes útvonalat is át tudják adni rendeltetésének – emelt ki néhányat az épülő útvonalak közül Vesić.

A miniszter a sajtónak elmondta: a régió nem képes túlélni a kihívásokat, amennyiben nem kapcsoljuk össze útvonalakkal. Az Open Balkan kezdeményezés lényege is abban van, hogy közlekedésileg összekapcsoljuk az érintett országokat, és együtt élve valósítsuk meg a befektetéseket, magasabb életszínvonalat biztosítva ezáltal a régió lakosságának – hangsúlyozta a miniszter.

Kilencezer dinár a növénytermesztőknek

Az idén 6000 dinár területalapú és 3000 dinár üzemanyag-térítési támogatást fizetnek hektáronként a mezőgazdasági termelőknek – jelentett be Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszter.

Felszólalásában a digitalizáció szükségességéről is beszélt: elmondta, hogy januártól már 187 ezer termelő jelentkezett be az e-Agrar rendszerbe, és igényelte az erre feljogosító eID azonosítószámot. Március 16-tól olyan lehetőséggel is gazdagítják a rendszert, amely által a gazdák jelezhetik, hogy az új rendszer megfelel-e az igényeiknek, és tükrözi-e a valódi helyzetüket. A cél ugyanis épp az, hogy az adatok összevetésével megfelelő helyzetképet kapjon az állami vezetés az ország mezőgazdaságáról. A tervek szerint ugyanis követhető lesz többek között az is, hogy mely ágazatokban csökkent a termelés, és így az elkövetkező évben megerősíthetik ezen tevékenységek állami támogatottságát – mutatott rá az új rendszer előnyeire a mezőgazdasági miniszter. Ugyanakkor kiemelte, hogy a már létező szubvenciók folyósítását is felgyorsítja és hatékonyabbá teszi az e-Agrar.

Nyitókép: Dušan Bajatović: A földgáz ára csak a fűtési idény után emelkedik, de a drágulás nem haladja meg a 10 százalékot (Fotó: Tanjug)