2024. november 25., hétfő

Az is fizet, akinek tévéje sincs!

Nem gondmentes a tévéelőfizetés bevezetése

Megérkeztek a januári számlák, amelyeken a közmédia-előfizetést is feltüntették, és erről már tavaly év vége óta beszél az államvezetés. A díjért különösebben nem rajonganak a polgárok, már többen is felkeresték az illetékeseket reklamációikkal.

A Szerbiai Villanygazdaságnak (EPS) reagált először. Az intézménynek nem áll hatáskörében mentesíteni a tévé-előfizetés törlesztése alól a polgárokat, az illetékeseknek az ügyben a közszolgálati médiához kell fordulniuk.

A mentesítés feltételei megtalálhatók az idevágó törvényben, amelyben hangsúlyozzák: a köztársasági és a tartományi közszolgálati médiaházak döntenek erről – olvasható az EPS közleményében.

„Az EPS minden hónapban megkapja a fizetők listáját a közszolgálati adóktól, és mint olyan, nem önkényesen dönti el, kinek kötelező törleszteni és kinek nem. Ez előző mentesítések tovább nincsenek érvényben, polgárok pedig hiába fordulnak a villanygazdasághoz ez ügyben.”

Egyes médiumok már azt is kiszagolták, hogyan lehet mentesülni a befizetés alól. Zoran Popović, a köztársasági közszolgálati adó igazgatóbizottságának elnöke elmondta, azok a személyek formálhatnak jogot a mentesítésre, akik egyszemélyes háztartásban élnek, vagy pedig többszemélyesben egyedüli eltartók, ha: 100 százalékos testi károsodást szenvedtek vagy attól kevesebbet, viszont jogot formálhatnak az idevágó kezelési és járuléki segítségre. Ide tartoznak azok a személyek is, akiknek súlyos látás-, illetve halláskárosodásuk van, szociális segélyre jogosulnak és a minimális juttatásokban részesülő nyugdíjasok. Azok a jogi és természetes személyek akiknek a villanyórája olyan épületbe vannak beszerelve, amelyet nem használ senki.

Popović arra is rámutatott, hogy az előfizetésből eredő összeg, éppen csak elelendő a médiaházak fenntartására.

Egy negotini lakos a Blicnek adott nyilatkozatában elmondta, hogy négy villanyóra is van a nevén, így neki a közszolgálati televízió havonta 600 dinárba „kerül”.

– Negotini házamban garázsomban és megörökölt ingatlanjaimban is vannak villanyórák. Igaz, külön papírokkal bizonyíthatom, hogy mely objektumokat nem használom, viszont ez is legalább kétezer dinárba kerül, és komoly utánajárást igényel – panaszolta a polgár.

Egy másik nyugdíjas arra panaszkodott, hogy unokája lakik a lakásában, ahová most megérkezett az előfizetés, holott televízió nincs is az ingatlanban. Slobodan Kremenjak, a médiatörvény kidolgozásában részt vett ügyvéd viszont kijelentette, mindenki köteles fizetni a 150 dinárt, mert ha nem is ül a tévé képernyője előtt, mobiletelefonon keresztül is hozzájuthat azokhoz az információkhoz, amelyeket a közmédia szolgál.

Meg kell jegyezni, fejlett országokban ez nem is okoz különösebb problémát, hiszen a fizetések is magasabbak.

A polgárok már így is meglehetősen elégedetlenek voltak az előfizetés bevezetésével, az pedig tovább mérgesítette a helyzetet, hogy a januári számlák hibásan érkeztek, tehát az épületek és műszerek közös fogyasztását is a polgárok számláin üntették fel.

Žarko Palija, az RTS üzleti tervezési részlegének igazgatója az üggyel kapcsolatban elmondta, mindenkit mentesítenek a többlet fizetése alól, ha csakugyan megerősíti, hogy közös fogyasztásról van szó, tehát ahol pontosan kimutatható, hogy liftre, pumpára közvilágításra vonatkozik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás