A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság 2016 márciusától szeptemberéig kiírásra kerülő pályázatait ismertette pénteken Branislav Bogaroški tartományi titkár. A mezőgazdasági termelők az idén is pályázhatnak vissza nem térítendő eszközökre, amelyeket öntözésre, kutak fúrására, jégvédelmi hálókra, feldolgozóipari kapacitások bővítésére, gazdaságok felszerelésére, fóliasátrakra, hűtőházak felszereléseire, gabonaszárítókra, méhészetre és idős háztartások támogatására fordíthatnak.
Az öntözési rendszerekre szóló 300 millió dinár értékű pályázat márciustól szeptemberig tart, egy pályázó legfeljebb 8 millió dináros támogatásban részesülhet, a visszatérítési lehetőség pedig a befektetés értékének 50 százaléka.
A hűtőházak felszereléseire, méhészetre, valamint a gabonaszárítókra összesen 35 millió dinárt irányoztak elő, az eszközökre szeptemberig lehet pályázni, illetve amíg a készlet tart.
A bejegyzett gazdaságok az idén is pályázhatnak jégvédelmi hálókra, összesen 270 millió dinár értékéig. Egy pályázó 10 hektár területre legfeljebb 800 ezer dinárt igényelhet, a visszatérítési lehetőség pedig a befektetés értékének 60 százaléka. Szeptember 30-ig lehet pályázni, illetve amíg el nem fogynak az eszközök.
Fóliasátrakra 2016-ban összesen 60 millió dinárt irányoz elő a tartományi titkárság. Ezen a pályázaton a visszatérítési lehetőség a befektetés értékének 50 százaléka.
A gazdaságok felszereléseire az idén 30 millió dinárt szántak, egy pályázó legfeljebb 1,5 millió dinárt kaphat, a visszatérítési lehetőség pedig a befektetés értékének 50 százaléka.
A gyümölcs- és zöldség-, valamint szőlő-feldolgozással foglalkozó vállalkozók 15 millió dinár összértékű pályázaton vehetnek részt.
A termőföldet bérbeadó, 65 évnél idősebb személyek háztartásának támogatására a tartományi titkárság 2016-ban összesen 110 millió dinárt különített el. Egy gazda 6–10 ezer dinárt pályázhat meg hektáronként. A pályázat április 28-ig tart nyitva.
Bogaroški elmondta, hogy a tavaszi pályázati ciklusban 5 millió dinárt terveznek beruházni a szövetkezetekbe, 10 millió dinárt a mezőgazdasági rendezvények támogatására, 96 millió dinárt szánnak erdőtelepítésre, 400 millió dinárt irányoztak elő a vízvezetékek és szennyvízhálózatok kiépítésére, valamint 590 millió dinárt a termőföldek lecsapolására, azzal, hogy az utóbbira a teljes kiadás 55 százalékát a tartományi titkárság, a fennmaradó 45 százalékot pedig a helyi önkormányzatok állják.