Az oktatási rendszerben uralkodó állapotokról, a 2024/25-ös tanév befejezésének lehetőségéről, továbbá a tiltakozássorozatról, ezzel összefüggésben pedig a gazdaságban jegyzett csökkenő mutatókról, valamint a kormányfőjelölt kiválasztását megelőző konzultációról is beszélt a Szerbiai Rádió és Televízió csütörtök esti műsorában Aleksandar Vučić köztársasági elnök. Szavai szerint az ipari termelés hosszú időt követően csökkent, mégpedig 1,8 százalékkal, az idegenforgalomban szintén visszaesést jegyeztek, de az ország hitelminősítését is nehéz fenntartani. „Amikor tönkreteszik a saját országukat, akkor a polgárokat arról is őszintén kellene tájékoztatni, hogy ennek mik lesznek a következményei. Hamarosan ugyanezek az emberek a bérnövelést fogják követelni, azzal viszont nem foglalkoznak, hogy azt miből fizetjük ki. Tévednek azok, akik azt hiszik, hogy az ország leállítása nem gerjeszt nehézségeket” – fejtette ki Vučić. Rámutatott, megoldást találnak az említett, a négy hónapos blokád ideje alatt kialakult problémákra, szavai szerint Szerbia kilábal a rákényszerített válságból, így a bérek és a nyugdíjak is növekedni fognak.
Válaszolva a kérdésre, hogy miért nem folytatnak párbeszédet a felsőoktatási intézményeket zárlat alatt tartó egyetemistákkal, kifejtette, többször is beszélgetést kezdeményezett az államvezetés, ezt azonban mind a rektorok, mind az egyetemisták elutasították. Vučić megismételte, az állami intézmények teljesítették az egyetemisták követeléseit, de azon véleményének is újfent hangot adott, hogy ez a tiltakozók számára soha nem is volt mérvadó.
Vučić elítélte a Szerb Haladó Párt tagjai ellen Nišben elkövetett támadást. Közölte, az elkövetők eltiporták az egyik alapvető szabadságjogot, a gyülekezésszabadságot. „Sértegették és ütlegelték őket, nőket bántalmaztak. Minden elkövető szabadlábon van. Jogomban áll megkérdezni, hogy vajon miért. Akkor is szabadlábon lennének, ha a támadást a tiltakozók ellen követték volna el? Az SZHP tagjai, akik a párthelyiségek védelmezése során elfogadhatatlan cselekményeket követtek el, két hónapja fogdában vannak” – érvelt Vučić. Szerinte felfoghatatlan, hogy az SZHP szimpatizánsai elleni támadásokat senki nem ítélte el. Hozzáfűzte, megengedhetetlen, hogy a blokád és a tiltakozások során erőszakos cselekményeket elkövető személyeket ne terhelje büntetőjogi felelősség. A hangágyúval kapcsolatos állításokra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva megismételte, hogy senki nem alkalmazott március 15-én Belgrádban hangágyút, továbbá azt, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat és az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda szakembereinek a bevonásával lefolytatják az ígért vizsgálatot.
A 2024/25-ös tanév befejezésének vonatkozásában Vučić kifejtette: az egyetemisták nagykorúak, őket senki nem kényszerítheti arra, hogy szabadítsák fel a karokat és tegyék lehetővé az oktatás folytatását, az általános iskolák és középiskolák tanárait viszont arra kéri, hogy mindenki térjen vissza a rendes munkarendbe. Közölte, szerinte még meg lehet menteni az aktuális tanévet.
Soha nem tartottak együtt sajtótájékoztatót, kivéve akkor, amikor az Európai Unió tisztségviselői a közvetítő szerepében vettek részt két másik fél egyeztetésén – ezt mondta Vučić az Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és António Costával, az Európai Tanács elnökével való munkavacsorájával, illetve az állításokkal kapcsolatban, hogy ezt követően az EU a szerb államvezetés iránti szkepticizmusa okán nem tartottak a felek közös sajtótájékoztatót. „Először történt meg, hogy az EU legfőbb tisztségviselői munkavacsorára invitálták a szerb államelnököt. Sajnálom, hogy egyesek ezt megpróbálják cáfolni, vagy amiatt bosszankodnak, hogy Szerbia ennyire nagy megbecsülést élvez” – fejtette ki Vučić. Hozzátette, a beszélgetés tartalmas volt, tudatában van annak, hogy mit várnak el Szerbiától, ugyanakkor ő is tájékoztatta beszélgetőpartnereit az ország álláspontjáról. Szerbia számára rendkívül fontos az európai uniós csatlakozás, ezért további erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a folyamat felgyorsuljon. Vučić cáfolta azokat a szerbiai sajtóállításokat, hogy az uniós vezetők ideiglenes kormány megalakítását követelték, valamint közölte, hogy Szerbia hamarosan az Egységes Euró Fizetési Övezet (SEPA) tagjává válik.
Az államelnök bejelentette, hogy hétfőn kezdi meg a konzultációt a kormányfőjelölt személyéről a parlamenti pártok képviselőivel. Azt a személyt bízza meg kormányalakítással, aki meggyőzi, hogy biztosítani tudja a kormány következő összetételének a megválasztásához szükséges parlamenti többséget – mondta.
