2025. március 31., hétfő

Folytatódik a népesség elöregedése

Főleg Észak-Vajdaságra jellemző az elvándorlás

Szerbia a népesség csökkenésének immár harmadik évtizedében jár, amelyet főként a negatív természetes szaporulat okoz, de jelentős a negatív migrációs egyenleg hozzájárulása is – áll a Köztársasági Statisztikai Intézet (RZS) pénteken közzétett Szerbia népessége – dinamikai és strukturális jellemzők, 2022 című tanulmányában. A belső migráció fontosabb tényezőnek számít országunkban a külső migrációnál, a népesség dinamikáját tekintve – mutatott rá a tanulmány.

Az ország összlakosságának 8 százalékos csökkenése a legutóbbi két népszámlálás között rendkívül egyenlőtlen volt regionálisan – állapította meg a jelentés –, a legkedvezőtlenebb tendenciákkal az ország keleti és déli részein kellett számolni – közölte a Tanjug hírügynökség az elemzés részleteit idézve. Belgrád városára vonatkozóan megemlítették, hogy ugyan még nem szembesült a lakosság számának csökkenésével, ez kizárólag a belső migráció pozitív egyenlegének köszönhető, ugyanakkor a kivándorlás Vajdaság északi részén a legkifejezettebb – állapította meg a statisztikai intézet.

A népesség öregedése továbbra is jellemző, amely az idősebb személyek arányának növekedésében, az átlagéletkor emelkedésében, valamint a nők idősebb népességcsoporton belüli hangsúlyosabb jelenlétében figyelhető meg. Ezzel egyidejűleg jelentősen csökken a szülőképes korú nők száma, ami az RZS szerint közvetlen hatással lesz a jövőbeli demográfiai folyamatokra is.

Drámai fordulat figyelhető meg az oktatás területén jelentkező nemek közötti különbségekben is, mivel az idősebb generációkban több a képzett férfi, míg a fiatalabbak körében a nőknek átlagban magasabb a képzettségi szintje. A tíz, képzettségi szempontból legfejlettebb önkormányzat közül nyolc Belgrád központjából származik, míg a keleti és délkeleti szerbiai önkormányzatok a legrosszabbak között vannak e tekintetben.

A háztartások száma növekedett – mutatott rá a jelentés, de a háztartások átlagos taglétszáma csökkenő tendenciát mutat, így 2022-ben, amikor az utolsó népszámlálást végezték, átlag 2,6 tagú volt. Észrevehető az egyszemélyes háztartások arányának folyamatos növekedése, Szerbia összes háztartásának már a harmadát teszik ki. Az intézet szakértői rámutattak, hogy egyre kevesebb a gyermekes és gyermektelen házaspárok által alkotott család, míg az élettársi kapcsolatok és az egyszülős családok száma növekszik. Hagyományosan a férfiak a háztartások fő fenntartói Szerbiában – jegyezték meg a jelentésben az elemzők, 2022-ben több mint 60 százalékban volt ez elmondható, de, mint hozzáfűzték, e téren is megfigyelhető a csökkenő tendencia.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Szabadka belvárosa (Gergely Árpád archív felvétele)