2024. november 21., csütörtök

Fegyvernek látszó vágyak

Alig kezdődött meg március első hetében a kínai parlament éves plenáris ülése, máris fontos bejelentés hangzott el. A mintegy háromezer képviselő, akiket évente egyszer hívnak össze, megszavazta a hadseregnek szánt összeg növelését. Ennek értelmében az állami költségvetés 7,3 százalékát biztosítják a katonáknak. A pénzből bőven jut fegyvergyártásra is. A juttatás mindössze 0,1 százalékkal magasabb az előző évihez képest, ám ez már a nyolcadik egymást követő év Kínában, amikor megnövelik a fegyveres erőknek, így a hadiiparnak szánt pénz mennyiségét. 

Ezúttal 1550 milliárd jüant (224,8 milliárd dollár) szavaztak meg, ami sokkal több, mint amennyit más országok erre a célra fordítanak, de a világelső Egyesült Államoktól azért még jócskán elmarad. Az USA ugyanis az idén csaknem 848,9 milliárd dollárt, vagyis a bruttó hazai össztermék (GDP) 3,9 százalékát különíti el hadereje finanszírozására. Összehasonlításképpen: ez a tekintélyes summa az országok védelemre és fegyverkezésre szánt összkiadásainak csaknem 45 százaléka.

A kínai védelmi kiadás a második legmagasabb az amerikai után. Ám szakértők már régóta gyanítják, hogy Peking a valóságnál jóval kisebb összeget ismertet, mint amennyit valójában a hadseregnek, a hadiiparnak és a fegyvergyárainak juttat.

A nagyobb országok és fontosabb hatalmak is egyre többet utalnak az államkasszából a katonáknak és a hadiiparnak. Vlagyimir Putyin orosz elnök az idén megismételte az előző években megfogalmazott ígéreteit, amelyek szerint napról napra erősítik a hadsereget. Kijelentette: a legújabb technológiát használják fel a fegyverek fejlesztésére, és tömegesen kezdik majd gyártani az új modelleket. Oroszország alighanem az eddiginél is nagyobb sebességre kapcsol ezen a területen.

Pedig Európában évtizedekig sokan hitték azt, hogy nem lesz többé szükség nagy, erős és jól felszerelt hadseregekre. Az ukrajnai háború és fejleményei azonban mindent megváltoztattak. A hadiipar egy-egy ágazata máris több országban teljes gőzzel üzemel. Elsősorban a lőszergyárak. Ukrajna ugyanis szinte korlátlan mennyiségben használja el a szövetséges országoktól kapott muníciót. Fegyverekből is kap bőséggel, de azok inkább a raktárkészletek felszámolásából származnak. Csakhogy a raktárak kezdenek kiürülni, úgyhogy fegyvereket is kell majd gyártani. Ukrajna számára, és persze saját szükségletre, ehhez azonban meg kell növelni a termelési kapacitásokat. A lőszerek esetében ráadásul elképesztő mértékben.

Mindez azt vetíti előre, hogy hosszú nyugalom után a védelmi ipar látványos bővítése következik, hatalmas összegű beruházásokkal. Több tízmilliárd dollár bevonásával. És már az is biztosra vehető, hogy az európai országok, és a többiek egy része is, radikálisan növelni fogja a katonai kiadásait.

Az európai haderőfejlesztés már tavaly felgyorsult. Az EU-tagállamok 2022-ben bő 230 milliárd eurót fordítottak védelmi képességeik modernizálására.

A NATO védőszárnya alatt meghúzódó Unió további változtatásokra készül. Az Európai Bizottság már előterjesztett két javaslatcsomagot, amelyek célja az EU védelmi önállóságának fejlesztése. A tervek a hadiipar megerősítését is magukba foglalják.

Sok uniós tagállam is mélyen a zsebébe nyúl majd, hogy többet adjon katonáinak (a sereg modernizálására) és ébredező hadiiparának. Néhol már teljes gőzzel működnek a gyártósorok. Így Csehországban és Lengyelországban, amelyek már tavaly 30 éves rekordot értek el a fegyverexport területén. Varsó azt is bejelentette, hogy fegyverkezési programot indít és hadseregfejlesztésbe kezd.

Az ukrajnai háború tavaly február 24-ei kezdete óta a cseh és a lengyel fegyver- és lőszergyárak folyamatosan termelnek. Az ágazatban új munkahelyek létesülnek és új bevételi rekordok születnek. A hadiipar felélénkülése – az ukrajnai konfliktus békés megoldását kezdettől fogva sürgető – Magyarországon is tetten érhető, hiszen kézifegyverek és páncélozott harcjárművek gyártására készülnek.

A sorból az EU főhatalmának számító Németország sem lóg ki. Olaf Scholz kancellár 2022 februárjában korszakváltást hirdetett meg a pénzügyi és egyéb gondokkal küszködő német hadsereg (Bundeswehr) számára. Százmilliárd eurós többlettámogatást is kilátásba helyezett fejlesztésekre. Az más kérdés, hogy a belengetett óriási összegből eddig mindössze 600 millió eurót költöttek el.

Március elején Scholz a parlamentben mindenesetre azt ígérte, hogy a Bundeswehr fejlesztésére hatékony beszerzési rendszert építenek ki, a fegyverek, a lőszer és az egyéb hadfelszerelések gyártásának ösztönzésére pedig hosszú távú szerződéseket kötnek az érdekelt cégekkel, emellett jelentős előlegekkel támogatják a kapacitások bővítését.

De nemcsak EU-országok öntik a pénzt a hadiiparba, hanem távoli és jóval szegényebb, sőt koldusszegény államok is. Legismertebb közülük Észak-Korea, ahol éhínség tizedeli a lakosságot, és számtalan probléma nyomasztja az élőket. Ennek ellenére a hadseregre, főleg a fegyverekre mindig jut pénz. Hogy csak az atombomba gyártását vagy a nukleáris töltetek hordozására alkalmas ballisztikus rakéták fejlesztését említsük.

A németekhez hasonló békealkotmánnyal rendelkező Japán is váltott az utóbbi időben. A II. világháború óta nem látott fegyverkezésbe kezdett. Tokió is jócskán megemelte a védelmi költségvetést. Elsősorban az észak-koreai haderő jelentette veszélyre és a kínai fenyegetésre hivatkozva. Az Ukrajna elleni háború kirobbanása után fokozatosan erősíti hadiiparát. Már tavaly bemutatott egy új programot, amely 315 milliárd dollárt szán katonai jellegű fejlesztésekre az elkövetkező öt évben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás