2024. október 9., szerda

Szerbia profitálhatna Kína elképzeléseiből

Több gazdasági elemző is egyetért abban: ha az ország „jól keveri a lapjait”, hasznot húzhat a rigai megállapodásokból

Az összesen 734 milliárd euró értékű szerződések – amelyeket Szerbia Kínával kötött meg a 16 Közép- és Kelet-Európai ország képviselőinek társaságában Rigában – több olyan lehetőséget is megnyitnak az ország számára, amelyek serkentenék a gazdasági növekedést, valamint szavatolnák a tartós fejlődést is – értékelték tegnap a szerbiai gazdasági szakemberek a hétvégi rigai eseményeket.

Ljubomir Madžar elemző szerint a kínai stratégiai kezdeményezéseknek több olyan eleme is van, amelyből Szerbia gazdasági hasznot húzhatna.

– Mindenféleképp pozitív, hogy a távol-keleti ország megindította ezeket a programokat, hiszen rengeteg olyan eséllyel kecsegtetnek, amelyeket Szerbia kihasználhat a gazdasági növekedés megindítása érdekében – magyarázta, majd hozzátette: – Kína terjeszkedni kíván Európa ezen részén, ez az ország gazdasági és politikai érdeke is. Gazdasági terjeszkedéséből rengeteget profitálhatnak az itteni kis országok. Kína erős állam, így hatalmas gazdasági projektumokat valósíthat meg. Komoly stratégiai lépéseket vitelez ki könnyen úgy, hogy a kisebb részleteknek nem is tulajdonít akkora fontosságot. Ezeket a kiskapukat kihasználva az itteni kis országok sokat nyerhetnének – magyarázta a gazdasági szekértő.

Milan Kovačević befektetési tanácsadó szerint Szerbia igazi úttörő a Kínával megkötött gazdasági megállapodások terén, hiszen amellett, hogy az ország megnövelte a közösen megvalósítandó projektumok számát, Kína hitellehetőségeit is használhatja.

– Az lenne a legjobb, ha Szerbiának még több közös programja lenne Kínával, egyelőre azonban nem tudom, hogy sikerült-e a bori rézbánya projektumába bekapcsolni. Azért mondom, mert ha több programban vesznek részt, Szerbia könnyebben elkerülheti az eladósodást – hangsúlyozta a szakember. A vízummentességgel kapcsolatban megjegyezte, hogy Szerbia elsősorban az idegenforgalom terén profitálhatna ebből, viszont más nyereséget is hozhat.

– Szerbiában már eleve él egy kínai közösség. Hatalmas országról van szó, amely nem csupán fejlett régiókból áll, rengeteg a fejletlen vidék is, tehát nem elképzelhetetlen egy másik vándorlási hullám sem – fejtette ki véleményét a szakértő.

Mahmud Bušatlija gazdasági tanácsadó is egyetértett az előtte felszóló elemzőkkel abban, hogy Szerbia profitálhat a vízummentességből, már csak azért is, mert az ország fejlettebb részein élő polgárok más államokban – olyanokban, ahol a turizmus meghatározó gazdasági tényező – fontos vendégeknek számítanak.

– Ennek ellenére azt is meg kell hagyni, hogy a kínaiak elég válogatósak ha utazásra kerül a sor – nyilatkozta az elemző. Szerinte az illetékeseknek már most el kellene gondolkodniuk azon, hogyan fejlesztenék az ország idegenforgalmi kínálatát.