A városi képviselő-testület keretében működő ünnepnap-meghatározó és díjodaítélő bizottság ülésén azokról a javaslatokról folyt a vita, amelyek a bizottsághoz az újvidéki polgárokhoz, munka-, politikai és egyéb szervezetekhez, egyesületekhez stb., intézett felhívást követően érkeztek, és amelyek arra vonatkoznak, hogy kit, illetve melyik szervezetet, közösséget javasolják az idei Októberi Díj, illetve a Novemberi Oklevél elismerésre. A bizottság mérlegelését követően az önkormányzat közleményt adott ki arról, hogy az Októberi Díj jelöltjei az idén az Ison inklúzív vegyes kórus, Mirjana Grdinić és Sanja Lalović szerbnyelv-professzorok.
Az Októberi Díjat október 23-a, a város 1944-es felszabadulásának alkalmából ítélik oda azoknak, akik legtöbbet tettek városunk politikai, gazdasági, kulturális fellendítéséért. Olyan személyek vagy szervezetek kaphatják, akik/amelyek Újvidék területén tevékenykednek vagy amelyek Újvidék területén vannak bejegyezve. Kivételes esetekben olyan helybeli tanulónak, egyetemistának, egyénnek vagy csoportnak is adható, aki/akik kiemelkedő teljesítményt nyújtott/nyújtottak a tudomány vagy a művészet terén.
A városi elismerések várományosaként az idén 13 szervezetet és magánszemélyt jelöltek meg a javaslatokat beküldők, ezek: az Újvidéki Apukák Alapítvány, a Kátyi Lap, Lazo Bakmaz újságíró, a Vajdasági Újságírók Egyesülete, Vladimir Gavranić iskolaigazgató, Mirjana Grndić professzor, dr. Slobodan Bjelica, Vajdasági Süketek-és Nagyothallók Szövetsége, a Vojvodina Tekvondóklub, Darko Bilić vízilabdaedző, a Testnevelési Kar, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. és Petar Đurđev történész. A bizottság döntése értelmében közülük két jelöltet terjesztenek majd a képviselő-testület elé, az idén fennállásának 50. évét ünneplő Testnevelési Kart, valamint a Magyar Szó Lapkiadó Kft.-t. A Testnevelési Kart a Városi Levéltár, valamint a Városi Könyvtár munkaközössége, az idén 80. születésnapját ünneplő lapkiadóházunkat pedig az Európa Kollégium, valamint a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ kollektívája javasolta a rangos elismerésre. A megindoklásban többek között az áll, hogy a Magyar Szó Lapkiadó Kft. a vajdasági magyarok talán legkiemelkedőbb intézménye, amelynek köszönhető az egyedüli, magyar nyelven megjelenő, vajdasági napilap. Megkérdőjelezhetetlen oszlopa a vajdasági, magyar kultúrának, identitásunk megőrzésének.
A Novemberi Oklevél olyan személyek, egyesületek vagy munkaközösségek tulajdonába kerül, akik/amelyek a város szabad szellemiségének fejlesztéséért, a demokratikus hagyományok ápolásáért tettek sokat. Hősöknek, azaz olyan személyeknek is odaítélhető, akik rendkívüli helyzetekben kimagasló bátorsággal, esetleg saját életük kockáztatásával megmentettek másokat, odaadó, önzetlen magatartásról tettek tanúbizonyságot. 1918. november 19-ére emlékezve adják át, ugyanis a szerb hadsereg ezen a napon vonult be a városba, 1918. november 25-én pedig a nagy, össznépi képviselőház úgy döntött, hogy Bácskát, Bánátot és Baranyát a Szerb Királysághoz csatolják.
Nyitókép: A városi képviselő-testület október 15-i díszülésén hoz végleges döntést a díjazottak névsoráról (Fotó: Ótos András felvétele)