2024. szeptember 7., szombat

Novembertől drágulhat az áram

Az áremelés mértéke a villanygazdaság átalakításának sikerétől függ

Amennyiben megfelelő szakemberek megfelelő helyekre kerülnek a Szerbiai Villanygazdaságban, akkor már 12 hónap múlva tapasztalhatóak lesznek a változások – nyilatkozta Dubravka Đedović bányászati és energiaügyi miniszter a Blicnek. Hozzátette: a szakértőket külföldön is keresik.

A miniszter szerint a közvállalat átalakításának sikerességétől függ a villanyáram novemberi drágításának mértéke is. Az illetékes tárca a minimális áremelésre törekszik annak érdekében, hogy a lehető legjobban megvédje a lakosságot és az ország gazdaságát – hangsúlyozta Đedović. Ugyanakkor elmondta, hogy az új összetételű minisztérium a működésének első hat hónapjában a szerb kormány és az államfő támogatásával megtette az első, nagyon fontos lépéseket annak érdekében, hogy a villanygazdaságot teljes mértékben átformálja. Az elkövetkező időszakban megalapozza az új vezetői struktúrát és a szakszerű ügyvezetést – mondta a tárcavezető.
Mint arról már beszámoltuk, a szerb kormány döntése értelmében részvénytársasággá alakult a Szerbiai Villanygazdaság (EPS). A Hivatalos Közlönyben megjelent határozat értelmében az országos szolgáltató a jövőben is közvállalati tevékenységet lát el, és marad az eddigi vállalat teljes vagyonának tulajdonosa. Ugyanakkor megörökli valamennyi adósságát és a folyamatban lévő bírósági eljárásokat is. A változások lényege „nem a nevekben rejlik, hanem a munka újraszervezésében és a felelősségvállalás szigorításában” – tért ki az ország egyik legjelentősebb közvállalata átalakításának módjára a tárcavezető. Đedović kiemelte azoknak a készülő terveknek a jelentőségét is, amelyek a biztonságos energiaellátást szavatoló elsődleges befektetéseket határozzák meg.

Dubravka Đedović (Fotó Beta)

Dubravka Đedović (Fotó Beta)

A jogi forma megváltoztatásának célja nem a magánosítás, de a munkaerő-felesleg felszámolásához sem vezet – nyugtatta meg a közvéleményt a miniszter. Kiemelte, hogy a működési forma változtatására elsősorban azért volt szükség, hogy bebizonyosodjon, hogy az állam is lehet egy nyereséges cég alapítója és működtetője. A miniszter kitért azokra a bírálatokra is, amelyek az egytagú képviselő-testülettel kapcsolatban érték az államot a változtatások folyamán. Đedović hangsúlyozta, hogy erre már volt példa a közvállalat történelmében, hisz a képviselő-testület tagsága a tulajdonjogi összetételt tükrözi. Jelenleg a szerb állam a villanygazdaság 100 százalékos tulajdonosa, így a szóban forgó testületet is egy állami megbízott képviseli, aki akár az illetékes miniszter is lehet – mondta a tárcavezető, aki állítását külföldi példákkal támasztotta alá. A képviselő-testület tagja vállalja ugyanis a felelősséget a stratégia és üzleti célok meghatározásáért, illetve megvalósításért is. A döntéseit pedig elsősorban állami, nem pedig politikai érdekekből hozza meg. Ha utóbbi lenne a cél, akkor azt a több tagú testülettel lehetne érvényesíteni – érvelt az egytagú testület előnyei mellett a tárcavezető.

A miniszter újságírói kérdésre megemlítette azt is, hogy személyesen is el kellett tűrnie azokat a fenyegetéseket, amelyek a közvállalat szakszervezeteinek konfliktusaiból születtek. Az egyeztetéseken olyan megoldásokban állapodtak meg, amelyek megvédik az alkalmazottak érdekeit. A munkások képviselői helyet kaptak a felügyelőbizottságban is, amelyben a változások érvényesítésének meghiúsítása helyett valóban az alkalmazottakat érintő kérdésekről tárgyalhatnak. A munkavállalók érdekeit ugyanis a kollektív szerződésben kell megfogalmazni, nem pedig a közvállalat alapszabályában: az utóbbi az alapító, azaz a szerb állam hatáskörébe tartozik – hangsúlyozta a tárcavezető.

Đedović kiemelte, hogy a villanygazdaság átformálása mellett az általa képviselt tárca a Srbijagas közvállalat átalakítását is végzi. A szerb kormány által elfogadott cselekvési terv alapján norvég szakemberek dolgoznak azon, hogy az uniós és más nemzetközi partnerek iránt vállalt kötelezettségeket összhangba hozzák a közvállalat újításával. Az országos gázszolgáltatónak éppoly jövedelmezővé kell válnia, mint a villanygazdaságnak – hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: a végső megoldások az állami tulajdonban levő közvállalatok igazgatásáról szóló törvénytől függnek, amelyet a közeljövőben tervez elfogadni a szerb kormány.

Nyitókép: Dubravka Đedović (Fotó Beta)