2024. szeptember 7., szombat

Egyre több a vendégmunkás Szerbiában

A szakszervezetek elégedetlenek a foglalkoztatási törvény módosításával

Szerbiában az év első három hónapjában 11.717 munkaengedélyt adtak ki külföldieknek, tavaly pedig összesen 35.168-at – közölte a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat. A legtöbb munkaengedélyt kínai, orosz, török, indiai, kubai, észak-macedóniai, ukrán és nepáli állampolgároknak adtak ki. Az ukrajnai háború kezdete óta mostanáig az oroszoknak 12.593 munkaengedélyt állítottak ki, ebből 3.546-et nőknek. Ugyanebben az időszakban 568 ukrán állampolgár kapott munkaengedélyt, ebből 328 nő.

A külföldieknek a munkaengedélyt jelenleg a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat állítja ki. Szerbiában a külföldiekről szóló törvény és a foglalkoztatási törvény módosításának elfogadása után a munkaengedély kiadása és a külföldiek tartózkodása egyszerűbb és egységesebb lesz, az engedélyt pedig a Belügyminisztérium adja ki. A Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálatnak az lesz a feladata, hogy felbecsülje a külföldiek foglalkoztatási feltételeinek teljesülését. A külföldiek 15 napon belül megkaphatják az ideiglenes tartózkodási és a munkaengedélyt, elektronikus úton. Bizonyos feltételek mellett az eddigi egy év helyett három évre is kiadhatják számukra. Az állandó tartózkodási engedély megszerzéséhez pedig a külföldieknek az eddigi öt év helyett három évig szükséges Szerbiában élniük. A hazai szakszervezetek elégedetlenek a törvénymódosítással, nem vettek rész a törvény kidolgozásában, mivel a szerb kormány nem hívta meg őket.

(Fotó: Beta)

(Fotó: Beta)

Zoran Mihajlović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége Tanácsának titkára a Beta hírügynökségnek elmondta, nincs ellenükre, hogy a külföldiek a hiányszakmákban dolgozzanak, de attól tart, hogy egyre jobban elfoglalják a hazai munkások helyét.

– Az Aerodrom Cataring vállalat nemrég egyik napról a másikra elbocsátotta a hazai munkásokat, mert tiltakoztak a be nem fizetett járulékok miatt, és helyükbe indiai munkásokat hoztak – közölte Mihajlović, aki úgy gondolja, hogy a szerb kormány, ha elfogadja az említett törvénymódosítást, azzal felgyorsítja a hazai munkavállalók külföldre költözését, a demográfiai helyzet pedig tovább súlyosbodik. Rámutatott arra, hogy a szerb kormány szeretné folytatni az eddigi politikáját annak érdekében, hogy minél több külföldi beruházó érkezzen Szerbiába.

Slađana Kiković, a Függetlenség szakszervezet jogi osztályának vezetője elmondta, hogy a törvénymódosítás kiegyenlítené a hazai és a külföldi munkavállalók státuszát.

– A külföldiek foglalkoztatásáról szóló törvény módosítási javaslatainak egyes rendelkezései ellentétesek a munkatörvénnyel – fogalmazott Kiković.

Nyitókép: (Fotó: Beta)