2024. október 9., szerda

Tőketársításra vár a Nikola Tesla Repülőtér

Az alkalmazottak a munkahelyükért rettegnek, a vállalatvezetés pedig ígéri: az új társtulajdonost arra kötelezik majd, hogy senkit ne bocsásson el

A belgrádi Nikola Tesla Repülőtér dolgozói tegnap tiltakozó megmozdulást tartottak a közvállalat parkolóján, azt követelve a szerb kormánytól, hogy a több éve foglalkoztatott alkalmazottak is határozatlan időre szóló munkaszerződést kapjanak, és ne meghatározott időre szólót. A közvállalat dolgozói felolvasták követeléseiket, ezekben egyebek között az szerepel, hogy a szakszervezet képviselői sürgősen üljenek egy asztalhoz Saša Vlaisavljević vezérigazgatóval, Aleksandar Vučić kormányfővel, Tomislav Nikolić államfővel és Zorana Mihajlović építés- és közlekedésügyi miniszterrel a dolgozók további sorsának rendezése érdekében.

– Ha a következő öt napon nem kapunk választ, akkor sztrájkba lépünk – üzente Vesna Vilotić, a közvállalat alkalmazottait tömörítő szakszervezet elnöke.

Mint a későbbiekben újságíróknak elmondta, a napokban kézbesített új munkaszerződések nem egyértelműek, és emiatt a munkavállalók azt követelik, hogy a munkáltató magyarázza meg a szerződések tartalmát. Tegnapig mintegy 200 foglalkoztatott kapott meghatározó időre szóló munkaszerződést, és értesüléseik szerint a következő két-három hónapban még 600-ra vár ugyanez.

A szakszervezeti elnök arra is emlékeztetett, hogy novemberben Zorana Mihajlović miniszter asszony szájából olyan ígéretek hangzottak el, hogy valamennyi foglalkoztatott határozatlan időre szóló szerződést kap majd kézhez.

ÜGYNÖKSÉGEK RÉVÉN DOLGOZTAK

A Nikola Tesla Repülőtér vezetősége korábban is közölte, hogy már huzamosabb ideje dolgoznak egyes foglalkoztatottak jogi státuszának megoldásán, de ügyük nem egyszerű. A gond ugyanis az, hogy sokan, egyesek immár 15 éve, foglalkoztatási ügynökségek révén vállalhattak munkát a repülőtéren. A szerb kormány foglalkoztatási stopra vonatkozó rendelete ellenére a vállalatvezetés már több ízben fordult a közpénzeket felhasználó közvállalatokban új alkalmazottak foglalkoztatását jóváhagyó bizottsághoz a munkavállalók létszámának növelése érdekében. Ennek köszönhetően csak az idén 200 személy esetében született döntés a meghatározott időre szóló munkaszerződések határozatlan időre szóló megváltoztatására.

ELADNI A JÖVEDELMEZŐ VÁLLALATOT?

A Nikola Tesla Repülőtér háza táján nem csupán a foglalkoztatottak státuszát érintő kérdés vetődött fel, a napokban egyre többet lehet hallani arról is, hogy az állam a közvállalatot koncessziós eladásra bocsátaná, és így oldaná meg további anyagi gondjait. Pénteken, február 10-én tette közzé a szerb kormány a nyilvános felhívást 25 évre szóló koncessziós eladásra.

A Transparentnost Srbija civil szervezet tegnapi közleménye szerint nem világos, hogy a kormány miért kíván megszabadulni a közvállalattól, és miért éppen a koncesszión alapuló tőketársítás mellett döntött. A meghirdetett felhívást nem előzte meg a Köz- és a privát partnerséget értékelő bizottság véleményezése, de hatástanulmány sem született arról, hogy miért lenne kedvezőbb az ország számára a privát tőke bevonása az önerőből történő fejlesztésnél. Ez a kimutatás azért is fontos lenne, mert mint kiderült, a Nikola Tesla Repülőtér éveken át „lemondott” a saját jövedelméről azért, hogy az Air Serbia vállalat „kiváló” gazdasági eredményekkel dicsekedhessen.

A Transparentnost Srbija arra is emlékeztet közleményében, hogy 2016 decemberében Aleksandar Vučić kormányfő még úgy nyilatkozott, hogy „magunk is képesek vagyunk befektetni a repülőtérbe”, és hozzáteszi, ha mégis koncessziós eladásra kerülne sor, az a szerb államkasszába egyszeri kifizetés révén több száz millió eurós hasznot hozna, de ezzel a szerb állam lemondana a következő 25 év rendszeresen folyósított bevételeiről is.

NINCS MUNKAERŐ-FELESLEG

Saša Vlaisavljević a Nikola Tesla repülőtér igazgatója tegnap a hírügynökségeknek azt nyilatkozta, hogy a vállalatban nincs munkaerő-felesleg, és reményei szerint az új partner majd az összes foglalkoztatottat átveszi és a munkahelyén tartja. A tegnapi tiltakozó megmozdulás kapcsán kijelentette, hogy az utóbbi két évben a szerb kormány jóváhagyta több mint 600 személy munkába állítását. Túlnyomóan azokról a személyekről van szó, akik korábban különböző foglalkoztatási ügynökségek által vállaltak munkát a repülőtéren. Mindannyiuk helyzete nagyban javult, mert amíg nem a Nikola Tesla közvetlen alkalmazottjai voltak, nem volt joguk sem évi szabadságra, sem egytálételre, sem betegszabadságra, sem szülési szabadságra.

– Olyan ügyeket intéztünk el, amiket előttünk egy-két évtizedig senki sem tett meg a foglalkoztatottak érdekében – mondta a vezérigazgató.

Azt ígérte, hogy a repülőtér új társtulajdonosát arra kötelezik majd, hogy egyetlenegy munkást se bocsásson el.

MINTEGY HÚSZ ÉRDEKLŐDŐ

Kormánykörökben úgy tudják, hogy a Nikola Tesla Repülőtér tőkésítésében mintegy húsz nemzetközi légiforgalmi vállalat is érdekelt. Zoran Ilić, a közlekedési segédminiszter azt nyilatkozta tegnap, hogy a világ valamennyi hasonló tevékenységet folytató kompániája versenybe száll.