2024. október 9., szerda

Magas maradhat az arany kereslete és az ára

Több mint 7 százalékkal drágult az arany az év eleje óta

Jelenleg 1230 és 1240 dollár között mozog a sárga nemesfém unciája, szemben a 2016. végi 1146 dollárral (1 uncia=31,1035 gramm). Ennek több oka is van. Európában kulcsfontosságú parlamenti választásokat tartanak az idén Hollandiában, Franciaországban és Németországban, melyeknek kérdéses a végeredménye, és épp ezért rövid távon az aranykereslet fennmaradására lehet számítani, és ez akár az árak további emelkedéséhez vezethet. Szakértők szerint a Brexittel és Donald Trump amerikai elnök intézkedéseivel kapcsolatos bizonytalanságok is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy sok befektető a menedéknek számító sárga nemesfémbe teszi át a pénzét.

Juhász Gergely az árupiaci befektetésekkel foglalkozó magyarországi Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója szerint különösen a fizikai aranyba fektető, tőzsdén jegyzett befektetési alapok (angol rövidítésükkel: ETF-k) vásároltak tavaly sok aranyat, 532 tonnát, ami 2009 óta nem látott mennyiséget jelent. Az ETF-eknek köszönhető, hogy az aranykereslet 2016-ban 2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi 4309 tonnás szintet.

A vezérigazgató szerint a sárga nemesfém iránti keresletet 2017-ben több tényező is fenntarthatja, az egyik ok a politikai kockázat, ami világszerte növekszik. Továbbra is bizonytalanságot kelt, hogy Nagy-Britanniának el kell kezdenie az EU-ból való kilépésével kapcsolatos tárgyalásokat, és a piac úgy érzi, nagyobb az esélye a kemény Brexitnek.

Az is az arany vásárlására buzdíthatja a befektetőket, hogy sokan tartanak pénzük leértékelődésétől amiatt, hogy az évekig tartó alacsony infláció az idén több országban – például az Egyesült Államokban is – gyorsulhat. Nem lehet tudni azt sem, mikor kerül sor a csúcson lévő részvénypiacok negatív korrekciójára.

Fokozhatja az aranykeresletet, hogy a világ két legnagyobb aranyfogyasztó országa, India és Kína gazdaságának növekedési üteme az utóbbi időszak megtorpanásai után ismét gyorsulhat. Az ázsiai országokban az arany iránti igény szorosan együtt mozog a vagyon alakulásával, így ha a növekedés miatt nő a szabadon elkölthető jövedelem, akkor abból több aranyat szoktak vásárolni – hívta fel a figyelmet a Conclude vezérigazgatója.