2024. szeptember 7., szombat

Nagy változások előtt a villanygazdaság

Siniša Mali: Az EPS állami tulajdonban marad

A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) stratégiai átszervezés és nagy beruházások előtt áll – nyilatkozta a Tanjug hírügynökségnek Siniša Mali pénzügyminiszter. Mint mondta, az állami vállalatok rendezésére szolgáló új törvényt, amelyet a Nemzetközi Valutaalappal (IMF-fel) közösen készítenek, az év derekáig el kell hogy fogadják a parlamentben. Kiemelte, hogy ezentúl a felügyelőbizottság választja meg az EPS igazgatóját, a kormány beleegyezése nélkül, s felelősséget vállal az EPS és az igazgató munkájáért. Rámutatott arra, hogy ez hatalmas változás, és többé nem lehet a kormányt okolni az EPS helytelen irányításáért.

Az IMF-fel való megállapodás a reformok folytatására szolgál, az állami vállalatok átszervezései pedig nagyon fontosak számunkra. A válság alatt észrevettük a rendszer minden gyengeségét, és hogy gondok akadnak az állami vállalatok irányításával. Szeretnénk ezen javítani, és változtatni a törvényen annak érdekében, hogy a közvállalataink minél hatékonyabban működjenek, a gazdaságunk motorjai legyenek – fogalmazott Mali.

Hangsúlyozta, hogy az energetikának nagy a lehetősége a gazdasági növekedésben, és a stratégiai átszervezés mellett a Szerbiai Villanygazdaságba évente több milliárd eurót szükséges beruházni.

Siniša Mali  (Fotó: Beta)

Siniša Mali (Fotó: Beta)

Az EPS tehát állami tulajdonban marad. Számunkra fontos az energetika, ha valaki mást mond, nem mond igazat. Május végéig elkészülnek a beruházási tervek is. A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy az EPS közvállalat zártkörűen működő részvénytársasággá alakul, és 100 százalékban állami tulajdonban lesz.

– Jelenleg folyamatban van az EPS stratégiai átszervezése, azt szeretnénk, hogy az energetika terén is győztesek legyünk. Az energetikában ugyanis óriási lehetőségek vannak, az EPS pedig vezető szerepeet tölt be az energetikai szektorunk fejlesztésében. A Szerbiai Villanygazdaságnak elegendő emberre és kapacitásra van szüksége ahhoz, hogy elegendő áramunk és gázunk legyen a megújuló energiaforrásokból, hogy megépítsük a Bistrica, a Đerdap 3 vízerőműveket, ezenkívül új nap- és szélerőműveket is tervezünk építeni. Tehát fontos, hogy az állami vállalatok hatékonyak, erősek és stabilak legyenek, és ők maguk is finanszírozzák a projektumaikat. Szeretnénk befejezni az EPS átszervezését, hogy készen álljon a beruházásokra – fejtette ki Mali.

Kiemelte, többé nem kell aggódnunk, hogy lesz-e elegendő áramunk. 2030-ig az EPS által megtermelt villanyáram 45 százaléka megújuló energiaforrásokból származik, és ehhez milliárd eurós beruházások szükségesek a következő években. Ezt a külföldi beruházók is elvárják. Szeretnénk zöldgazdasággá válni. AZ EPS állami tulajdonban marad, s azt szeretnénk, hogy hatékonyabb és független legyen. A norvégok például segítenek az energetikai szektor reformjában. A norvég villanygazdaság 20 évvel ezelőtt az összeomlás szélén állt, most pedig az egyik legértékesebb energetikai rendszer a világon. Szeretnénk tanulni tőlük – fogalmazott Mali

Hozzátette, hogy Szerbia az egészségügyben, az élelmiszer-biztonságban és az energetikában is sikeres akar lenni.

Nyitókép: Siniša Mali (Fotó: Beta)