2024. szeptember 7., szombat

„Miért kellene minden országnak dollárban kereskednie?”

Kínai látogatáson a brazil államfő

A négynapos kínai látogatáson tartózkodó Luiz Inacio Lula da Silva brazil államfő arra szólította fel a fejlődő országokat, hogy találják meg a dollár alternatíváját. „Olyan valutára van szükségünk, amely az államoknak nagyobb stabilitást nyújt, most ugyanis arra kényszerülnek, hogy a dollár után rohanjanak, ha exportálni szeretnének” – mondta a brazil elnök Kína legnagyobb ipari városában, Sanghajban, amely a Távol-Kelet egyik gazdasági központjának számít.

Brazília és Kína nemrég bejelentette, hogy saját valutáikban, és nem dollárban fognak kereskedni egymás közt. Lula véleménye szerint az amerikai valuta túl fontos szerepet tölt be a nemzetközi gazdasági életben. „Miért kellene minden országnak dollárban kereskednie? Ki döntötte el, hogy a dollár lesz a világ valutája?” – tette fel a kérdést.

A brazil elnök (Beta/AP)

A brazil elnök (Beta/AP)

A brazil államfő részt vett a BRICS országok (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) által létrehozott Új Fejlesztési Bank új vezetőjének beiktatásán. A tisztséget mostantól Dilma Rousseff, Brazília korábbi elnöke, Lula politikai szövetségese tölti be. Az elnök kiemelte, hogy a sanghaji székhelyű bank „felszabadítja a fejlődő országokat a felettük uralkodni vágyó, hagyományos pénzintézetektől való függőség alól”. Szavai szerint a feltörekvő országok anyagi szükségletei hatalmasak, de a reformok hiánya korlátozta a meglévő bankok hiteleit. A BRIKS bankja „a globális dél nagy bankjává” válhat, és segíthet a szóban forgó országoknak a dollárfüggőség csökkentésében.

Lula szerdán érkezett Kínába, és a program szerint a Hszi Csin-pinggel való pénteki találkozót követően, szombaton fejezi be látogatását. A brazil kormány korábbi közlése szerint a két ország képviselői legkevesebb húsz együttműködési megállapodást írnak alá. Kína Brazília legnagyobb exportpiacának számít, amely évente több tíz milliárd dollár értékben vásárol Dél-Amerika legnépesebb országától szóját, marhahúst, baromfit, vasércet, cukornádat, pamutot és nyersolajat. A kereskedelmi csere értéke tavaly elérte a 150,4 milliárd dollárt. Lula ellátogatott az egyébként amerikai szankciók sújtotta Huawei egyik kutatóközpontjába is. Látogatásának kulcsfontosságú eleme az a kezdeményezése, hogy Brazília és más fejlődő országok, köztük Kína, közvetítőként lépjenek fel az ukrajnai béke megteremtéséért. Lulának az a javaslata azonban, hogy Ukrajna a béke érdekében mondjon le Krímről, elégedetlenséget keltett Kijevben és szövetségeseinél.

Nyitókép: A brazil elnök (Beta/AP)