2024. szeptember 6., péntek

Tovább emelkedik a kőolaj ára

Az OPEC növelte az idei olajkeresleti előrejelzését

A kőolaj ára tovább növekszik, az északi-tengeri Brent kőolajfajta árfolyama a hét elején elérte a 85 dollárt hordónként, a nyugati féltekén irányadó WTI könnyűolajfajta pedig a 82 dollárt. Egyes feltételézesek szerint a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) gondjai hatalmas változást okozhatnak. Erős volatilitás jellemzi ugyanis az olajpiacot az orosz–ukrán háború kirobbanása óta. Egyesek a 100 dollár feletti kőolajárról beszélnek, míg mások az olajpiac összeomlását emlegetik. Az OPEC júliusban növelte a világ idei olajkeresletére tett becslését. Jelentése szerint a világ olajkereslete az idén várhatóan napi 2,4 millió hordóval nő. A világ olajkereslete jövőre pedig további napi 2,2 millió hordóval növekszik, és elérheti a napi 104,25 millió hordót. A legnagyobb mértékben Kína, a Közel-Kelet és más ázsiai országok kereslete növekszik, de India, Latin-Amerika és Afrika kereslete is nagymértékben bővül majd. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) olajkereslete várhatóan napi 0,26 millió hordóval nő 2024-ben. Az OPEC az idén napi 29,4 millió hordós keresletet prognosztizál saját olajtermelésére. Az OPEC olaja iránti kereslet így az idén is napi 1 millió hordóval haladja meg az előző évit. Jövőre pedig a kereslet napi 0,8 millió hordóval tovább növekszik, és eléri a napi 30,2 millió hordót.

Az OPEC főtitkárának véleménye szerint a globális olajkereslet 20 éven belül napi mintegy 110 millió hordóval emelkedik majd, 23 százalékkal növelve a világ energiaigényét. A világgazdaság fejlődésével nő az energiaigény, amely további keresletet generál a kőolaj iránt is. A növekvő igény fedezetére folyamatos fejlesztések szükségesek, ha nem lesz elegendő forrás a beruházásokra, a jelenlegi energiarendszereket óriási terhelés éri, ami energiakáoszokhoz is vezethet.

Az OPEC főtitkárának véleménye azonban ellentétben áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzésével, amely szerint az olajkereslet éves növekedése a napi 2,4 millió hordóról napi 400 ezer hordóra enyhül majd. Az IEA ez alapján úgy kalkulált, hogy 2022 és 2028 között 6 százalékkal csökken a napi olajkereslet, napi 105,7 millióra zsugorodva. Az IEA rámutat arra, hogy az olajipari beruházások az idén 2015 óta a legmagasabb szintre, 528 milliárd dollárra emelkednek, ami 11 százalékos növekedés tavalyhoz képest.

Az OPEC+ június eleji találkozóján az a döntés született, hogy csökkentik a kitermelést, azaz fenntartják a mostani, viszonylag alacsony kitermelési szintet 2024-ig. Nem kis meglepetést okozott ugyanakkor Szaúd-Arábia, amely önként vállalta, hogy napi egymillió hordóval csökkenti a termelést, hogy ezzel serkentse a piaci árakat. Azt, hogy hosszabb távon hogyan alakul a kőolaj ára, a szakértő szerint most nehéz megmondani, de annyi biztos, hogy rövid távon mindkét olajfajta drágult. Azt sem zárják ki, hogy az északi-tengeri Brent kőolajfajta az év végére megközelítheti a 100 dolláros hordónkénti árat is.