2024. szeptember 6., péntek

Kötelező lesz lecserélni a régi villanyórákat

Okosmérőműszert kell felszereltetnie minden lakóépületnek

Az okosvillanyórák felszerelését szorgalmazó projekt keretében 470 ezer régi mérőműszert cserélnek le a közeljövőben – adta hírül a Szerbiai RTV. Jelenleg ugyanis csak 150 ezer okosmérőt jegyeznek a Szerbiában működő 3.780.000 villanyóra közül. A villanyórák cseréjének első szakaszára az állam 110 millió eurót irányozott elő, a további munkát pedig a beérkező anyagi és technikai eszközök alapján ütemezik majd – jelentette be Dubravka Đedović energiaügyi és bányászati miniszter. Ugyanakkor elmondta, hogy először a tíz évnél idősebb mérőműszereket cserélik le, és azokban a régiókban kezdik meg a munkálatokat, ahol a legmagasabb az energiaveszteség. Fontos ugyanis, hogy ezt minimálisra csökkentsük országunkban: ezáltal hatékonyabban igazgatjuk a hálózati rendszert és kevesebb villanyáramot is fogyasztunk – hangsúlyozta a tárcavezető.

Sok lakóházban ugyanis a mai napig régi szerkezetek mérik a fogyasztást, amelyek többsége még mindig faládákban helyezkedik el. A tárolók cseréjét már régen előrelátták a rendelkezések: elsősorban a lakosok és az épület biztonsága miatt kell fémládákba szerelni a mérőműszereket, a régi megoldások ugyanis sok esetben tűzveszélyesek – mesélte a köztelevíziónak Tatjana Strugar, egy belgrádi tömbház hivatásos épületgondnoka. Kiemelte, hogy a régi villanyórák cseréjét a lakóközösségnek kell kezdeményeznie: a felhatalmazott személynek szerződést kell aláírnia a szolgáltatóval a régi mérőműszer átvételéről. Ez előtt azonban le kell teszteltetni a földelést. Az országban nagyon kevés tömbház rendelkezik efféle bizonylattal, és ez az a lépés, amelynek elvégzését a lakóközösség téríti meg – utalt a kérelmezéshez szükséges dokumentáció beszerzésének jelentőségére a gondnok.

A szakemberek szerint az okosvillanyórák több szempontból is előnyösek: a szolgáltató számára lehetővé teszik a fogyasztás távolsági leolvasását, a fogyasztók viszont interneten is követhetik villanyóráik állását. Az adatok pedig a havi kimutatás helyett tizenöt percenként frissülnek – hangsúlyozta az előnyöket Jovan Vujasinović energetikai szakértő. Rámutatott a nyugati államokban széleskörűen alkalmazott mesterséges intelligencia előnyeire is: a korszerű technikával a szolgáltatóknak arról is vannak adataik, hogy a fogyasztók melyik pillanatban milyen gépet kapcsolnak be a háztartásaikban. Ezen információk elemzésével és a szolgáltatás testre szabásával hihetetlen mennyiségű energiát takarítanak meg – mondta a szakértő.

A szakemberek kiemelik, hogy az okosvillanyórák mindezek mellett megalapozzák a zöld kilowattok bevezetését is, amelyekkel a háztartások lehetőséget kapnak a további takarékosságra. Jelenleg 11 százalékos a technikai és kereskedelmi veszteség, de az energiaügyi minisztérium szerint a korszerűsítésekkel az évtized végéig 8 százalékra lehet majd csökkenteni a villanygazdálkodásban az energiaveszteséget.