2024. szeptember 6., péntek

Hol a legjobb élni?

Bécs továbbra is vezet a listán

Az Economist Intelligence Unit (EIU) gazdaságkutató intézet az idén is összeállította a világ legélhetőbb városait rangsoroló listát. Az éves jelentés 172 várost értékelt az egészségügyi ellátás, az oktatás, a közbiztonság, az infrastruktúra és a környezeti szempontok alapján. Bécs ismét megszerezte az első helyet. Az osztrák főváros a kulturális lehetőségek színvonala, a kiváló infrastruktúrája és a jó közbiztonság miatt került az első helyre. A szakértők elmondása szerint Bécs sikerének számos oka van, ezek között szerepel a környezetbarát tömegközlekedés, ami behálózza a várost. Öt metró- és 28 villamosvonal, valamint 129 buszjárat és éjszakai buszok gondoskodnak az utasok kényelméről. Alig találunk olyan fővárost, ahol több fa, park vagy erdő lenne. Az emberek jobbnál jobb éttermek és kávézók közül válogathatnak. Húsz egyetemén több ezer diák tanul, ezzel a legnagyobb egyetemváros a német nyelvterületen. Bécsben ezenkívül száz múzeum, 250 kortárs galéria, több mint 15 ezer koncert és számos fesztivál gondoskodik a szórakoztatásról.

Az osztrák főváros a kulturális lehetőségek színvonala, a kiváló infrastruktúrája és a jó közbiztonság miatt került az első helyre

Az osztrák főváros a kulturális lehetőségek színvonala, a kiváló infrastruktúrája és a jó közbiztonság miatt került az első helyre

A második helyre Koppenhága került. A dán főváros fontos kulturális, üzleti, média és tudományos központ. Az ausztrál városok is jól teljesítenek, a listán a harmadik helyen Melbourne, a negyediken pedig Sidney végzett. A top 10-ben a kanadai Vancouver, Toronto és Calgary, valamint a svájci Zürich, Genf és végül a tizedik helyre a japán Oszaka került. London és Stockholm is visszaesett a rangsorban, a brit főváros 12 helyet csúszott vissza a 46. helyre, a svéd főváros pedig 22 helyet a 43. helyre. 

A jelentés szerint a koronavírus-járvány óta Ázsiában, a Közel-Keleten és Afrikában is javult mind az egészségügy, mind az oktatás színvonala. Az EIU azonban rámutat arra, hogy míg az egészségügyi ellátás, az oktatás, az infrastruktúra, a kultúra és a szórakozás pontszámai javultak az elmúlt évben, addig a stabilitásé csekély mértékben csökkent. Ennek oka, hogy számos városban a megélhetési válság közepette polgári zavargások törtek ki, és néhány városban megnőtt a bűncselekmények száma. Különösen a nyugat-európai városok csúsztak vissza a rangsorban a munkavállalók sztrájkjainak megnövekedett száma miatt. A németországi Frankfurt és a hollandiai Amszterdam például kiesett a top 10-ből. A továbbra is mindig magas globális nyersanyagárak, az ellátási láncok folyamatos zavarai, valamint a magas élelmiszerárak továbbra is elégedetlenséget okoznak a polgárok körében. Az ukrajnai háború nem meglepő módon számos európai város, köztük az ukrán főváros, Kijev élhetőségére is hatással volt. A háború sújtotta város idén újra bekerült a felmérésbe. Pontszáma azonban 2021 óta csökkent, ami annak köszönhető, hogy a háború kárt okozott a stabilitásban, az infrastruktúrában, és az általános élhetőségben. A világ városait rangsoroló lista szerint a három legélhetetlenebb város az arab világban található. Ezek Algéria fővárosa, Algír, Líbia fővárosa, Tripoli, és Szíria fővárosa, Damaszkusz.