Szélsebes fejlődés várható a következő években a nagy kijelzős okostelefonok, vagyis a phabletek piacán. A mobiltelefon és a táblagép (tablet) házasságából született, és az egyre népszerűbb készülékből valószínűleg már az idén többet adnak el, mint a hordozható számítógépekből. Az is elképzelhető, hogy az átlag okostelefonokénál nagyobb – vagyis 5–7 hüvelykes (colos) – kijelzőjű phabletek jövőre már a táblagépek eladásait is túlszárnyalják.
A terület alapos elemzését elvégző IDC piackutató cég úgy számol, hogy az idén már 175 millió darab phablet kerül a boltokba, ötmillióval több, mint a hordozható számítógépekből. Jövőre viszont gyökeres változásra lehet számítani az okoseszközök piacán: phabletből 318 millió eladása várható világszerte, táblagépből pedig alig 233 millió.
Az IDC reálisnak tartja, hogy a phabletek idei (nagyjából 14 százalékos) részesedése az okostelefon-piacon 2018-ra már 32 százalékra emelkedik. A cég előrejelzése szerint az okoseszköz-megrendelés 2018-ra már csaknem 2,43 milliárdra nő, s a készülékek csaknem negyedét az egyre népszerűbb phabletek adják majd, hisz egyesítik mind a táblagépek, mind az okostelefonok funkcióit. A kisebb telefonok részaránya 51,2 százalék, a tableteké pedig már csak 12,5 százalék lesz. A hordozható gépek iránt nem nő a kereslet, igaz eladásaik csökkenésétől sem kell rettegni, viszont az asztali gépek népszerűsége csökkenni fog.
A phableteket a Samsung dél-koreai óriáscég vezette be a piacra. Az új irányt kijelölő készüléke, a Galaxy Note először 2011-ben jelent meg a piacon. Azóta az amerikai Apple is beszállt a versenybe, és ninc kizárva, hogy hamarosan rendkívül éles harc alakul ki közöttük a vezető szerepért. Az is elképzelhető, hogy a közeljövőben egyre több vállalat kezd phabletet gyártani, állandóan növelve a kínálatot.
Az Apple szeptember 9-én mutatta be a két különböző készülékből álló iPhone 6 sorozatát, amelyben az egyik épp beleillik a phablet kategóriájába. Azzal, hogy az amerikai cég is új termékkel szállt be erre a piacra, a phabletek a jelenleginél egész biztosan sokkal több figyelmet kapnak majd. A szakemberek egy része már azt valószínűsíti, hogy a nagyobb kijelzős telefonok akár iparági normává is válhatnak.
Piaci elemzők úgy vélik, hogy a phabletek gyors térnyerése a nagyobb kijelzős tabletek gyártására serkenti a cégeket. Már az Apple berkeiből is kiszivárogtak olyan hírek, melyek szerint a cég a jelenlegi – immár ötödik generációs – iPad Air tabletnél is nagyobb méretű géppel rukkolhat elő, jóllehet ezt a modellt még csak tavaly ősszel dobták piacra.
Az IDC szerint a két okoseszköz erőteljes térhódítását nemcsak a vásárlók egyre nagyobb érdeklődése, hanem az árak csökkenése is segíti. Egy átlagos phablet tavaly még 568 dollárba került, egy okostelefon pedig 320 dollárba. Az idén már kevesebbet kell fizetni értük: a phablet átlagára 397 dollár, az okostelefoné pedig 291 dollár.
