2024. szeptember 6., péntek

Jobban megéri lelépni

Nagyot buktak azok az európai cégek, amelyek Oroszországban működtek

A legnagyobb európai vállalatok mintegy 100 milliárd eurós veszteséget szenvedtek el az ukrajnai háború kitörése óta – derült ki a Financial Times elemzéséből. Az összes veszteség felét az energetikai és a kommunális vállalatok könyvelték el. A vizsgálat 600 európai cég éves jelentését vette alapul, ebből 176 vállalat szenvedett veszteségeket oroszországi kirendeltségeinek eladása, bezárása vagy működésének mérséklése miatt.

Ezek csak a közvetlen veszteségek, a háború további hatásait, mint az energia- vagy az alapanyagár-emelkedését nem is veszi alapul. A Financial Times szerint Oroszország azon döntése, hogy átveszi a Fortum és az Uniper gázimportőrök irányítását, valamint államosítja a dán Carslberg sörgyártó cég és a francia Danone élelmiszeripari vállalat oroszországi üzletágát, valószínűleg tovább növekszik majd a veszteség.

A cargo ship waits on Gatun lake, for its transit through the Agua Clara locks of the Panama Canal in Agua Clara, Panama, Thursday, Aug. 3, 2023. The Panama Canal Authority said it is limiti

(Fotó: Beta)

Az Oroszországban jelenlévő 1871 európai tulajdonú cég több mint fele még mindig üzemel, többek között az olasz UniCredit, az osztrák Raiffeisen, a svájci Nestlé és a brit Unilever. Nabi Abdullaev, a Control Risks stratégiai tanácsadó cég képviselője úgy véli, hogy ha egy cégnek jelentős költségeket is okoz elhagynia Oroszországot, akkor is nagyobb kockázattal jár az országban maradni. Rámutatott arra, hogy minél gyorsabban távozott egy cég az orosz piacról, annál kisebb volt a vesztesége. A szakértők úgy vélik, hogy azok a vállalatok, amelyek még Oroszországban működnek, nincsenek biztonságban. Az eddig ki nem vonuló cégek már csak azért is nagy kockázatot vállalnak, mert Moszkva egyre szigorúbb feltételeket szab a kivonuláshoz.

A Financial Times megállapította, hogy a kivonulás okozta költségek legnagyobb része bizonyos szektorokban tevékenykedő cégekhez kötődik, így a kőolajjal és a földgázzal foglalkozó cégek közül három, a BP, a Shell és a TotalEnergies 40,6 milliárd eurónyi veszteséget könyvelt el. A magasabb kőolaj- és gázárak ugyanakkor kárpótolták a cégeket, a három vállalat tavaly ugyanis 95 milliárd eurónyi nyereséget jegyzett.

A kommunális vállalatok tavaly 14,7 milliárd eurós, az ipari vállalatok, beleértve a gépkocsigyártókat, 13,6 milliárd eurós veszteséget könyveltek el. A pénzügyi vállalatok, ide sorolhatók a bankok, a biztosítóházak, a beruházási vállaltok pedig 17,5 milliárd eurónyit.

Nyitókép: A cargo ship waits on Gatun lake, for its transit through the Agua Clara locks of the Panama Canal in Agua Clara, Panama, Thursday, Aug. 3, 2023. The Panama Canal Authority said it is limiti