2024. szeptember 6., péntek

Háromezer euróig terjedő segítség az államtól

A kormány elfogadta a viharkárokat szenvedett lakosság támogatására vonatkozó tervet

A júliusi zivatarokban megrongálódott lakóházak tulajdonosai 50.000 és 350.000 dinár közötti (kb. 500–3000 eurós) összeget kaphatnak vissza nem térítendő támogatásként az államtól – döntött a kormány. A rendelkezésére álló adatok szerint 10 családi ház dőlt össze, ezek gazdái 3–4 millió dináros segítségre számíthatnak, attól függően, hogy hány tagú a család. Egy-két tagú háztartás esetén 3 millió dinárt (25.600 eurót) utal ki az állam, 3–4 tagú családnak 3,5 millió dinárt (29.900 eurót), öt és annál több tagú háztartásnak pedig 4 millió dinárt (34.100 eurót) fizetnek ki egyszeri, vissza nem térítendő támogatásként.

Viharkárok Újvidéken az ipari negyedben (Fotó: Ótos András)

Viharkárok Újvidéken az ipari negyedben (Fotó: Ótos András)

Becslések szerint a rendkívüli erővel pusztító viharokban mintegy 11.000 ház rongálódott meg, az érintett családokat a felbecsült kár nagysága alapján támogatják, kategóriák szerint: Az első kategóriába tartozók 50.000 dinárt (426 eurót), a másodikba 100.000 dinárt (850 eurót), a harmadikba 150.000 dinárt (1.280 eurót), a negyedikbe 250.000 dinárt (2.130 eurót), az ötödikbe tartozók pedig 350.000 dinárt (2.990 eurót) kaphatnak.

Az első kategóriába azokat az épületeket sorolták, melyeken kisebb károk keletkeztek: helyenként megrongálódott a tető, illetve a kémény, lehullott a vakolat, betört egy-egy ablak stb. Árvíz esetén ebbe a csoportba tartoznak azok a házak, melyek legkevesebb 24 órán át vízben álltak, ami miatt tönkrement a padlózat. A második kategóriába azok a házak tartoznak, melyek teteje nagyobb mértékben megrongálódott, tartó- és válaszfalain pedig kisebb repedések keletkeztek. A harmadik csoportba azokat a lakóházakat sorolták, melyek tetőszerkezetén, falain és nyílászáróin jelentős károkat okozott az ítéletidő, tehát megrongálódtak a tetőszerkezet tartóelemei, megrepedtek a betonoszlopok, beomlott a válaszfalak egy része. Szintén ide tartoznak a legkevesebb egy napra víz alá került épületek, melyekben emiatt deformálódtak a nyílászárók és megrongálódtak a vezetékek. A negyedik kategória azt jelenti, hogy beomlott a tető egy része, valamint több válaszfal is ledőlt vagy megvetemedett, az ötödik kategóriába pedig a legnagyobb mértékben tönkrement házak tartoznak, melyeknek a már felsorolt károsodásokon túl egyes szerkezeti elemei is tönkrementek.

Egy gyökerestől kitépett fa rázuhant a csarnokra (Fotó: Ótos András)

Egy gyökerestől kitépett fa rázuhant a csarnokra (Fotó: Ótos András)

A kormány augusztus 2-ai határozata szerint 28 községben, ill. városban nyilvánították a viharokat elemi csapássá. A települések a következők: Újvidék, Nagybecskerek, Kragujevac, Kraljevo, Niš, Pancsova, Smederevo, Zombor, Sremska Mitrovica, Szabadka és Užice, a községek pedig Požega, Arilje, Bács, Palánka, Beocsin, Vladimirci, Inđija, Veliko Gradište, Ürög, Kladovo, Knjaževac, Majdanpek, Ruma, Szécsány, Ópázova, Temerin és Šid. A felsorolt önkormányzatoknak az elemi csapás megszűnésének kihirdetésétől számított 15 napon belül közfelhívást kell kiírniuk a károk bejelentésére. A polgárok a felhívás közzétételétől eltelő 15–60 napon belül jelenthetik be az őket ért károkat. A károkat az önkormányzatokban létrehozott bizottságok becsülik fel, a Közberuházási Minisztérium pedig hitelesíti a bizottsági jelentéseket.