2024. szeptember 6., péntek

Ismét mozgolódnak a gazdák

A tavaszi megállapodásban foglaltak érvényesítését szeretnék elérni

A Bánáti Termelők Egyesületei Szövetségének szervezésében Aradácon gyűltek össze kedden este több gazdatársulás – köztük a Stig, a Kezdeményezés a Szerbiai Termelők Fennmaradásáért, valamint az észak-bácskai termelők és a szabadkai gazdaegyesület – képviselői, hogy elégedetlenségüknek adjanak hangot, amiért az állam nem teljesítette maradéktalanul mindazt, amire a tavaszi tüntetések lezárásául kötelezettséget vállalt. Azt kérik, hogy szeptember 1-jéig minden támogatást utaljanak nekik át, a megbeszéltekkel összhangban töröljék el a lecsapolási illetéket és az állam törlessze az összes hátramaradt adósságát, ellenkező esetben, mint fogalmaztak, követelni fogják a mezőgazdasági minisztérium illetékeseinek lemondását, és radikalizálják a tiltakozást.

Szeptemberig adtak haladékot a kormánynak, utána, azt ígérik, radikalizálják a tiltakozást (Fotó: Ótos András)

Szeptemberig adtak haladékot a kormánynak, utána, azt ígérik, radikalizálják a tiltakozást (Fotó: Ótos András)

„Abban állapodtunk meg, hogy követeljük, legkésőbb szeptember 1-jéig fizessék ki az összes támogatást és törlessze az állam minden más tartozását. Mindabból, amit megbeszéltünk, csak az valósult meg, hogy az állattenyésztőknek megkezdték a tejprémium kifizetését, a növénytermesztők viszont semmit sem kaptak. Közben már fizetnünk kell a vízlecsapolási illeték harmadik részletét, pedig azt ígérték, hogy eltörlik. A Vajdaság Vizei Közvállalatban a mi termelőinknek azt mondták, hogy a kormány erről szóbelileg tájékoztatta őket, de amíg nincs írásos utasítás, addig ők a törvény szerint járnak el, és megfizettetik a lecsapolást” – nyilatkozta Mileta Slankamenac, a Kezdeményezés a Szerbiai Mezőgazdasági Termelők Fennmaradásáért társulás képviseletében.

Nedeljko Savić a Stig egyesület tagjai nevében mondta el, hogy a kormány és a termelők korábbi megállapodásának csak bizonyos részeit tartotta tiszteletben az állam, egyesek megkapták a 18.000 dináros hektáronkénti támogatást, mások nem, amiből a gazdák azt a következtetést vonták le, hogy egyesek számára van pénz, másoknak nincs. Ez a módszer és kifizetési ütem elfogadhatatlan, ezért követelik azt, hogy szeptemberig mindenkinek utalják át a pénzt, annál is inkább, mert időközben a gazdák tartozásai tovább halmozódnak. „Ilyen soha nem volt, hogy a befektetésünk sem térül meg, mert tavaly óta a felére csökkentek a terményárak” – szögezte le Savić.

Dejan Rakić, aki a Bánáti Termelők Egyesületeinek Szövetségét vezeti, a felsoroltakon kívül a magas műtrágya- és üzemanyagárat említette, de, mint mondta, a gazdákat a napraforgó ára is aggasztja. Kijelentette, ha a szaktárca és a kormány nem tesz eleget követeléseiknek, radikális tiltakozásokhoz folyamodnak.