2024. szeptember 6., péntek

Egyre több a külföldi munkás Szerbiában

Az év eleje óta 32 ezer munkaengedélyt adott ki külföldieknek a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálat – nyilatkozta a Tanjugnak Zoran Martinović, a hivatal igazgatója. Hozzátette: a külföldi munkavállalók száma folyamatosan emelkedik országunkban. Míg pár évvel ezelőtt még elhanyagolható volt az arányuk a hazai munkapiacon, addig tavaly például egy év alatt 35 ezer munkaengedélyt hagytak jóvá számukra – mondta az igazgató.

Kiemelte, hogy Szerbiának szüksége van a külföldről érkező munkaerőre, a bevándorlást a kereslet és a kínálat törvénye diktálja. A szerbiai munkaadók igényeit ugyanis nem elégíti ki a hazai kínálat, és sokszor nem találnak megfelelő szakembereket a munkafeladatok elvégzésére, de az időszakosan növekvő munkamennyiség kezelése is gondot okoz számukra – erősítette meg a szolgálat első embere.

HIÁNY VAN KÉPZETT KŐMŰVESEKBŐL, ASZTALOSOKBÓL ÉS HEGESZTŐKBŐL...

Martinović hangsúlyozta, hogy a legtöbb külföldi munkavállaló az építőiparban találja meg számításait. Országunkban ugyanis nagy hiány van képzett kőművesekből, asztalosokból és hegesztőkből is, de segédmunkásokból sincs elegendő. Emellett a vendéglátóipar és a mezőgazdaság is munkaerőhiánnyal küzd, de sofőrökből is kevés van – sorolta a hiányszakmákat az igazgató.

HONNAN JÖNNEK?

Elmondta azt is, hogy a legtöbb külföldi munkavállaló Kínából érkezik, de számos engedélyt adtak ki indiai, török és albán vendégmunkásoknak is. Sokan érkeztek Észak-Macedóniából is, és nemrég óta már Nepálból, Srí Lankáról, valamint Bosznia-Hercegovinából is jelentős számú munkás keres megélhetési lehetőséget Szerbiában. Az ukrajnai háború miatt pedig sok orosz szakember is itt találta meg számításait: elsősorban tehetősebb IT-szakemberekről van szó, akik saját vállalkozásaikat kamatoztatják területeinken. Ugyanakkor sok ukrajnai is itt kereste a boldogulást a konfliktus kezdete óta, ők ugyanis kivételezett helyzetben vannak, és egyszerűbben kapnak állást nálunk is – mondta Martinović.

Az igazgató újságírói kérdésre kiemelte azt is, hogy a külföldi munkavállalókról szóló törvényjavaslat a munkaengedélyek kiadásának további egyszerűsítését irányozza elő. Jövő év februárjától kezdve tehát a belügyminisztérium egy eljárás által hagyja jóvá a tartózkodási és a munkavállalási engedélyt a külföldi kérelmezőknek. Ez viszont nem azt jelenti, hogy a külföldieket könnyebben alkalmazzák majd a szerbiai székhelyű cégek – hívta fel a figyelmet arra a rendelkezésre az igazgató, amely továbbra is garantálja a hazai munkások előjogait. A belügyminisztérium ugyanis az új rendelkezések életbe lépését követően is értesíti a Nemzeti Munkaközvetítő Szolgálatot a kérelmekről, így a jövőben sem kaphat meg olyan állást a külföldi munkavállaló, amelyre hazai szakember is jelentkezett – magyarázta az igazgató.