2024. szeptember 6., péntek

Nyaralás nincs, de pénz se?

Nemrégiben egy kraljevói utazási iroda jelentett csődöt – Az ügynökségek a jövőben kötelesek lesznek nyilvánossá tenni üzleteléseiket

Az utazási irodák október 1-jétől kötelesek lesznek bevinni az üzleteléseik adatait a Központi Információs Rendszerbe (CIS) – jelentette be Dunja Đenić idegenforgalmi segédminiszter azt követően, hogy több polgár is panaszt tett a lemondott nyaralásaik miatt, amelyek a kraljevói Guliver ügynökség csődje miatt hiúsultak meg. Az illetékes tárca szakembere szerint az említett rendszert azért érvényesítik országunkban, hogy megvédjék a polgárokat az utazási irodák esetleges visszaéléseitől. A CIS-rendszeren keresztül ugyanis az utazók egy kódot tartalmazó igazolást kapnak, amely biztosítja számukra utazásaik megvalósítását.

Az említett elektronikus rendszer tartalmazza majd az országban működő összes utazási iroda adatait és az általuk eladott utazásokat, ez pedig lehetővé teszi az utazások biztosítását megalapozó forgalmuk követését. A rendszer célja mégsem az irodák üzletelésének követése, hanem a közvetítői szerződések nyilvántartása – hangsúlyozta a segédminiszter. A szolgáltatókkal kötött együttműködést igazoló dokumentumok, illetve a szolgáltatást igénybe vevő utasokkal kötött szerződések ugyanis az alapjai az utazások érvényesítésének – magyarázta a szakember. Hozzátette: így az idegenforgalmi felügyelősség bármely pillanatban betekinthet a leszervezett utazások részleteibe, ami biztosítja az esetleges kártérítések érvényesítését is.

ELLENŐRIZHETŐ UTAZÁSOK

Dunja Đenić ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a turisztikai ügynökségek eddig is kötelesek voltak ilyen jellegű nyilvántartást vezetni a megszervezett utazásokról, de október 1-jétől a CIS-rendszer által mindez hozzáférhetőbbé válik az érintettek számára. A kapott kóddal ugyanis a polgárok hozzáférhetnek ahhoz az igazoláshoz, amely biztosítja számukra a nyaralásuk megvalósulását.

Az ügynökségeknek továbbra is át kell adniuk a szolgáltatásukat igénybe vevőknek az utazás részleteit tartalmazó szerződést, amelyet a jövőben is alapdokumentumként kezelnek a szervek. A CIS-rendszerből kapott egyedi kóddal azonban a polgárok ellenőrizhetik majd azt is, hogy az utazási iroda az adott időpontig lebonyolította-e a vállalt programokat, illetve biztosította-e a az ellátást számukra.

A tervek szerint a rendszer azt is lehetővé teszi majd, hogy minden pillanatban lehessen tudni, hogy hány szerbiai turista tartózkodik egy-egy nyaralóhelyen – mondta a segédminiszter, utalva a görögországi tűzeseteknél felmerülő bizonytalanságokra. Fontos ugyanis, hogy ilyen körülményekben pontosan tudjuk, hány polgárunk tartózkodik a katasztrófával sújtott területen – hangsúlyozta a segédminiszter. Kiemelte: az említett rendszer már elkészült, és szeptembertől képzéseket szerveznek a felhasználók számára.

MEGTÉRÍTHETŐ A KÁR?

A CIS-rendszer egyszerűsíti majd a kártérítések érvényesítését is: ezek ugyanis a jelenlegi eljárással is érvényesíthetők, csak kissé bonyolultabb módon – állítják a szakemberek, utalva azokra a bejelentésekre, amelyek a kraljevói Guliver ügynökség csődeljárását követően érkeztek az idegenforgalmi felügyelőséghez.

Egyelőre még nem tudni, hogy hány családnak és személynek hiúsult meg a nyaralása amiatt, hogy az említett utazási iroda az idény közepén jelentett csődöt – írja a Szerbiai RTV. A köztelevízió információi szerint az ügyfeleinek kiküldött értesítésben az áll, hogy „az utasok ne induljanak útra, mert az üdülési utalványokat nem biztosították számukra”. Hozzáteszik: a kártérítésről az iroda utólag küld értesítést az érintetteknek.

A Szerbiai RTV megbizonyosodott arról, hogy az ügynökséget bezárták, majd megpróbálta elérni az iroda törvényes képviselőjét is, aki a felkérést azzal utasította vissza, hogy jelenleg betegszabadságon van. A Szerb Nemzeti Bank adatai szerint az ügynökség két bankszámlája közül csak az egyiket zárolták, a másik még használatban van. Eddig hat utas panaszolta be az irodát a felügyelőségnél, de az eljárás lezárásáig nem tudni biztosan, hogy hány ügyfél károsult a csőd miatt – jelentette a felügyelőség.

Az újságírók felkeresésére Aleksandar Seničić, a Szerbiai Idegenforgalmi Ügynökségek Szövetségének (YUTA) igazgatója elmondta, hogy a szóban forgó ügynökség még tavaly jelentette az üzleti nehézségeit a szövetségnek, de sikerült folytatnia a működését. Ennek ellenére még maradtak olyan foglalások, amelyeket nem sikerült teljesítenie – vázolta a helyzetet a YUTA igazgatója.

Seničić felszólította az érintetteket, hogy az őket ért kárról értesítsék az idegenforgalmi felügyelőséget. Az illetékes szerv ugyanis megállapítja a kárt szenvedett utasok számát, felfedi a nem teljesített nyaralások körülményeit és költségeit, a szövetség viszont megtalálja a módját annak, hogy az érintettek érvényesíthessék a jogaikat és megtérüljön a káruk – hangsúlyozta Seničić.