2024. szeptember 5., csütörtök

Soha ilyen kevés munkanélküli?

Pillanatnyilag „csupán” 390 ezer álláskeresőt tartanak nyilván az országban – Hiány van magasan képzett, fiatal szakemberekből

Soha nem jegyzett még olyan kevés munkanélkülit a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat, mint jelenleg – nyilatkozta Zoran Martinović, a hivatal igazgatója a Tanjug hírportálnak. Pillanatnyilag ugyanis 390 ezer álláskeresőt tartanak nyilván országunkban, és először esett 10,1 százalékra a munkanélküliek aránya területeinken. Ugyanakkor megnövekedett az alkalmazottak száma is országunkban, a hazai cégek pedig állandó jelleggel keresik a munkásokat – mondta a szolgálat első embere, aki szerint mindez a hazai munkapiac stabilitását támasztja alá, és jelenleg minden munkanélkülinek van lehetősége állást találni.

Tavaly 200 ezren létesítettek állandó vagy ideiglenes munkaviszonyt a szolgálat közvetítésével. Azt, hogy milyen gyorsan találnak munkát az álláskeresőknek, több tényező is meghatározza: elsősorban attól függ, hogy az illetőnek megfelelő-e a képesítése, de a munkatapasztalat, a gyakorlati tudás és a motiváció is befolyásolja az alkalmazás ütemét – magyarázta a szakember. Hangsúlyozta, hogy a jelenleg bejegyzettek 60 százaléka a hosszú távú munkakeresők közé tartozik, s ez azt jelenti, hogy több mint egy éve keres állást. A munkapiacunkat ugyanis a kedvezőtlen strukturális megosztás jellemzi: az álláskeresők 40 százaléka 50 évnél idősebb, és csak 18,5 százalékuk tartozik a 30 évnél fiatalabbak közé. Ugyanakkor a munkanélküliek 35 százaléka alacsonyan képzett vagy képzetlen, középiskolai végzettséggel pedig 52 százalékuknak van – utalt a fiatal, magasan képzett szakemberek hiányára a szolgálat igazgatója.

Kiemelte, hogy évek óta nagy a kereslet az informatikusok, azon belül is a programozók iránt. Emellett hiány van építőmérnökökből, gépészmérnökökből és magasan képzett elektrotechnikusokból is, de probléma nélkül jutnak álláshoz a gyógyszerészek, közgazdászok, szakképzett orvosok, angol és német nyelvtanárok, illetve matematika- és fizikaprofesszorok is. A középiskolai végzettségűek közül kiváló lehetőségeik vannak a szakképzett kőműveseknek, asztalosoknak, CNC-gépkezelőknek, sofőröknek, biztonsági őröknek, ápolóknak és mindazoknak, akik a vendéglátás terén szereztek képesítést – sorolta a hiányszakmákat Martinović. Az igazgató szerint a legkevesebb esélyük viszont az alacsonyan képzett álláskeresőknek van, de jelenleg még számukra is találnak munkát a mezőgazdaságban, az építőiparban és a vendéglátóiparban.

A szolgálat külön támogatja a nehezebben alkalmazható személyeket, akiknek szakképesítési lehetőségeket biztosít. A fogyatékkal élők éppúgy fordulhatnak segítségért a hivatalhoz, mint a szakképzetlenek. A programjaik ugyanis olyan gyakorlati tudást biztosító képzésekre is kiterjednek, amelyekre az említetteken kívül azok is jelentkezhetnek, akik egy évnél tovább keresnek munkát a szolgálat által. Ezeket a lehetőségeket rendszerint sokan kihasználják – mondta az igazgató.

Nyitókép: Illusztráció/Pexels