A szlovéniai Litostroj Jeklo vállalat tulajdonában lévő adai cég öntvények gyártásával kezdte meg a termelést 2007 novemberében, a következő év áprilisától pedig már szerszámgépgyártással is foglalkozik. Az egykori Potisje szerszámgépgyár jelentős részét birtokló cégben 24 000 négyzetméteres területen folyik a szerszámgépek gyártása, a szürke- és gömbgrafitos öntvények öntése és megmunkálása.
A világgazdasági válság érintette az adai Litostroj-Potisjet is – mondja Koós Sándor ügyvezető igazgató. A vevők sokkal óvatosabban költekeznek, a szállítási határidők tolódnak a vásárlók pénztelensége miatt:
Az idei évre vonatkozó fejlesztési tervek valószínűleg nem valósulnak meg. A legrosszabb esetben stagnálás várható a termelésben, vagyis az eddig elért eredményeket igyekszünk megtartani, amíg a válság tart. A Litostroj-Potisje a válság időszakában igyekszik felkészülni egy komolyabb termelési ciklusra, ami várhatóan már jövőre elindulhat. A vállalat négy évre szóló üzleti terve szerint az öntöde évi kapacitását 4500 tonna öntvényre növelnénk. Ami a szerszámgépgyártást illeti, évente 20-30 nehéz esztergapadot szeretnénk gyártani, hagyományos és számjegyvezérlésű (CNC) kivitelben. Ez a cél megvalósítható, a fejlesztési tervekben a szerszámgépgyártás szerepel az első helyen. Ezenkívül szeretnénk beszállítóként dolgozni bizonyos nyugati vállalatoknak, amelyek számára öntvényeket készítene és munkálna meg a Litostroj-Potisje. A vállalat üzleti tervében szerepel a káderállomány javítása is. A munkások átlagéletkora negyven év, ezért fiatalítani szeretnénk. Ezt kezdőkkel kívánjuk megvalósítani, az iskolából kikerülő fiatalokat szeretnénk alkalmazni, illetve átképzéseket szerveznénk számukra. A Műszaki Iskolával közösen bonyolítottunk le egy átképzési programot az öntő-formázó szakemberek képzésére, mivel ezen a szakon már évek óta nem képeztek szakmunkásokat a középiskolában. Az átképzés másfél hónapig tartott, tíz fiatal vett részt rajta. Közülük kettő a cég munkása volt, a többiek pedig műszaki középiskolát végzett fiatalok. Az iskolában 120 elméleti órát hallgattak le hat tantárgyból, a cégben pedig 80 óra gyakorlaton vettek részt. A képzést minden tanuló sikeresen elvégezte és megkapta az öntő-formázó képesítést tanúsító oklevelet. Közülük 8 embert alkalmaztunk a Litostroj-Potisjében. A cégnek 132 munkása van, számukat az elkövetkezőkben szeretnénk fiatalokkal növeli. Ezért pályázunk a Tartományi Végrehajtó Tanács programjára, amely komoly támogatást folyósít kezdő szakemberek felvételére. A szerszámgépgyártásra az idén 10-15 fiatal, kezdő munkást szeretnénk alkalmazni. A vállalat szerintem vonzó a fiatalok számára, mivel a cégben az átlagbér 26 000 dinár körül alakul – mondta az ügyvezető igazgató.