2024. szeptember 9., hétfő

Milliós energiaügyi javaslatok

Nyilvánosságra kerültek annak a titkos szerződésnek a részletei, amelyet a szerb állam kötött meg egy norvég céggel

A Szerbiai Villanygazdaság összeomlásával kezdődő, majd az ukrajnai háborúval folytatódó energiaválságra hivatkozva a szerb állam úgy döntött, hogy külföldi szakértőket alkalmaz az országunkra váró energetikai kihívások kezelésére – írj a Nova.rs. A hírportál birtokába került ugyanis az a titkos szerződés, amelyet a szerb állam szeptember elején kötött meg a norvég Rystad Energy céggel. A dokumentumot Siniša Mali pénzügyminiszter látta el kézjegyével: az egyezség értelmében november 15-ig Szerbia legkevesebb 1,55 millió dollárt fizet ki a norvég cégnek a munka egy részéért – hozta nyilvánosságra a titkos szerződés részleteit a szerb televíziós hálózat a híroldalán.

Ugyanitt kiemelik, hogy az egyik legjelentősebb norvég független energetikai tanácsadó vállalattal közvetlen egyezség született, közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül. Az indoklás szerint ellenkező esetben „a Szerb Köztársaság köteles lenne olyan információkkal szolgálni, amelyek feltárása fontos közbiztonsági érdekeket veszélyeztetne”.

Így a Szerb állam támogatása a jelenlegi energiaválság kezelésében és az ország hosszú távú energetikai stratégiájának kidolgozása címmel ellátott dokumentumra a „szigorúan titkos” jelzés került. Ugyanez látható a megbízatás összefoglalóján is, amelyet szeptember 1-jén fogadott el az akkor ügyvezetői mandátumát töltő szerb kormány. A pénzügyminisztérium akkor kapott megbízatást annak a javaslatnak az elkészítésére, amelyben meghatározzák, hogyan biztosíthatók az eszközök a munka elvégzésére. Az összefoglaló 7. pontja szerint a meghatározott összeget az államtitkárság számlájáról utalják majd át. A 8. pont viszont arról rendelkezik, hogy a dokumentumot végrehajtás céljából az államtitkárságnak és a pénzügyminisztériumnak kell kézbesíteni, az energiaügyi minisztériumot viszont csak tájékoztatni kell a létezéséről – írja a Nova.rs.

MIRŐL SZÓL A TITKOS SZERZŐDÉS?

A hírportál nyilvánosságra hozta a birtokába került titkos szerződés részleteit is. A dokumentum szerint a norvég cég öt fázisban végzi el a munkát. Először is felméri és elemzi a szerbiai energetikai jelenlegi helyzetét. Ezt követően meghatározza azokat a kihívásokat, amelyekkel az országnak szembe kell néznie a következő három évben: erre az időszakra vonatkozóan felvázolja a lehetőségeket is. A munka harmadik fázisa az ezt követő négy évre vonatkozik, és az „energetikai szektor fejlődéséhez szükséges feltételek megteremtésére” irányul. A megbízatás negyedik részében a norvég cégnek fel kell vázolnia a szerbiai energiarendszerek kilátásait és lehetőségeit 2050-ig, majd a megegyezés értelmében ezek után is támogatnia kell a mindenkori államvezetést az energetika terén.

A megbízatás első négy fázisáért 1,55 amerikai dollárt kell kifizetnie a szerb államnak. A norvég cég további szolgáltatásaiért viszont újabb pénzügyi egyeztetésekre lesz szükség – határozta meg a Rystad Energy vállalat a kifizetési ütemtervben. Ugyanitt meghatározza, hogy a kifizetett összegért a megrendelő igénybe veheti a cég teljes szakmai csapatát, belső szakembereit és kisegítő személyzetét is. A közvetlen kiadásokat – mint amilyenek az Oslo és Belgrád közötti utazások, illetve a belgrádi szállások költségei – viszont külön díjazzák. A projektumot két egyenlő értékű számla alapján fizettetik meg: az elsőt október 1-jei, a másodikat viszont november 15-ei határidővel állítják ki – áll a norvég cég ajánlatában, a Nova.rs tudósítása szerint.

HELYZETELEMZÉS: SÚLYOS VÁLSÁG

A hírportál kiemeli a dokumentum azon részét is, amelyben a norvég cég felvázolja a szerbiai energetikai szektor jelenlegi állapotát. A kezdetleges felmérésük szerint súlyos a helyzet, amelyen tovább rontott a múlt decemberben bekövetkezett leállás az áramellátásban. „Ez nem egy elszigetelt eset, sokkal inkább azoknak a kihívásoknak az egyik előjele, amelyekre óhatatlanul fel kell készülnie az országnak az energetikai rendszerek elhanyagolása miatt: az ágazat ugyanis az eddigiekben nem kapott elég figyelmet, befektetések sem történtek, és híján volt a megfelelő vezetésnek is. A villanyáram termelésének csökkenését a fogyasztási szükségletek növekedése kísérte, és ez az országot a kivitelből a behozatalba sodorta át. E változás negatív következményeit megerősítette az európai energiaválság is, amely az extrém árakkal kifosztotta a közvállalatok készpénztartalékait és ezáltal közvetlen krízist idézett elő. Ezáltal Szerbia az egyik legsúlyosabban érintett országok közé került Európában: az előállt helyzet nem rendeződik önmagától, és hosszú távú megoldásokra lesz szükség” – jelentette meg a Nova.rs a titkos szerződésben foglalt norvég álláspontot.

AZ „EGYÜTTMŰKÖDÉST” AZ ÁLLAMFŐ IS EMLEGETTE

Azt, hogy „Szerbia a norvégokkal együtt készít energetikai stratégiát” már Aleksandar Vučić államfő is megemlítette a csehországi látogatása alkalmával. Bár részleteket nem árult el a projektumról a Prágában adott nyilatkozatában, annyit elmondott, hogy „az energetika terén együttműködünk Norvégiával, és az ő tanácsaik alapján hozunk határozatokat”.

A szerb államfő a megbízatásra szombaton is utalt: a nemzethez intézett beszédében azt állította, hogy „már tíz éve egy megawattnyi áramot sem importáltunk, a norvég barátainknak köszönhetően, akik nagyon sokat segítenek nekünk”. Ezekkel a szavakkal Vučić tulajdonképpen megerősítette azt, hogy a titkos szerződésben foglalt megbízatás elvégzése már megkezdődött – vonja le a következtetést a Nova.rs.