2024. szeptember 9., hétfő

Több gázt, több forrásból!

Három vezetéken keresztül látná el Európa gázszükségletét a török kutatók egy csoportja

Évente 75 milliárd köbméternyi gáz szállítását szolgáló projektumot fejlesztett ki a török kutatók egy csoportja – tette közzé a Yeni Şafak napilap. A török sajtó kiemeli, hogy a Gümüşhane Tudományegyetem Mérnöki Karának csapata három hónappal azelőtt fejezte be a magiszteri munkát, mielőtt Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette volna az újfajta gázellátás lehetőségét – utal az új csomópontok kialakításáról szóló hírekre az Armenia News.

A török sajtónak adott nyilatkozataiban prof. dr. Nafiz Maden, a Geofizikai Mérnöki Kar vezetője elmondta, hogy a projektumot nem előrelátásként, hanem tudományos kutatásként vezették le. A kutatócsoport tanulmánya szerint a földgázt Európa felé három fővezetéken keresztül kell szállítani: egy északin, egy délin és egy központin. A kutatás szerint az északi vezetéknek Romániába, Szlovéniába, Magyarországra és végül Németországba kellene elérnie, a déli vezeték viszont Olaszországot látná el. A központi vezetéken keresztül kapna gázt többek között Szerbia, Bulgária, Albánia és Észak-Macedónia. A kutató kiemelte, hogy a fejlődést elemző projektum keretében már alapul vették azt, hogy a csomópontok kapacitását 50-ről 75 milliárd köbméterre növeljék évente.

Mint ismeretes, a Török Áramlaton 2020 elején nyitották meg a csapokat, majd egy évvel később átadták a Balkán Áramlatot is, így Szerbia két déli vezetéken keresztül jutott földgázhoz. Az Oroszországgal szembeni uniós szankciók miatt azonban mára csak a 930 kilométer hosszú, 31,5 milliárd köbméter éves kapacitással rendelkező Török Áramlaton keresztül érkezik gáz az országba. Innen jut el az orosz gáz Magyarországra is.

Nagy aggodalmat váltott ki a napokban az orosz elnök által bejelentett hír, miszerint Ukrajna tervbe vette a Török Áramlat megtámadását. A vezetékek megrongálása ugyanis hatalmas gazdasági csapást jelentene az említett országok számára. A Török Áramlat egyébként is nehezen javítható: kihívásokkal teli projektum volt már megépítésekor is. A Fekete-tenger ugyanis mélyebb a Balti-tengernél, és rongálás esetén csak az a vállalat tudná megjavítani, amelyik megépítette.