2024. július 16., kedd

A Fertil egyeduralma

Monopólhelyzetet élvez a Victoria Group keretében működő palánkai Fertil műtrágyagyár. Nagyjából ez a lényege annak a levélnek, amelyet a minap egy szabadkai műtrágya-kereskedő eljuttatott a sajtónak.

De nézzük az előzményeket. A termelők számára nem újdonság, hogy a köztársasági mezőgazdasági minisztérium az utóbbi két évben pályázatot jelentetett meg az őszi mezőgazdasági munkálatok végzéséhez szükséges alaptrágya térítményes vásárlására. Az állam ugyanis

100 000 tonna NPK típusú műtrágya vásárlására hirdetett versenypályázatot úgy, hogy a piaci árnál tonnánként

10 000 dinárral kedvezményesebb áron juthatott hozzá a pályázaton nyertes cég.

A pályázat megjelentetése után a dolgok villámgyorsan zajlottak. Mindössze néhány nap alatt elkelt a felkínált mennyiség tavaly is, és az idén is. Mindkét alkalommal éppen a palánkai Fertil győzőtt. Igaz, az idén a Fertil a felkínált mennyiségnek „csupán” a 80 százalékára kapta meg a gyártási jogot, néhány kisebb gyártónak pedig csak a kalács elenyésző része jutott. Éppen ez váltotta ki elégedetlenségüket, sajátságos tiltakozásukat.

Azok, akik jól ismerik a megjelent pályázat feltételeit, azt állítják, ezeket csak az teljesíthette, aki valamilyen úton tudomást szerzett róluk még megjelentetésük előtt és jól felkészülhetett teljesítésükre. Alapos a gyanú, hogy csak az győzhetett, aki nagy mennyiségű raktározott alaptrágyával rendelkezett még a versenypályázat kiírása előtt, és jó néhány disztribúciós központja volt a terepen. A pályázaton alul maradottak úgy tudják, hogy lehetetlen volt mindössze hat munkanap alatt beszerezni minden szükséges dokumentációt, például a bankgaranciát.

Odáig fajult a dolog, hogy az elégedetlenek a köztársasági konkurenciavédelmi bizottsághoz fordultak, azt állítva, hogy a mezőgazdasági minisztérium mesterkélt pályázatot hirdetett meg, azaz, hogy monopolhelyzet alakult ki a piacon, ám az említett bizottság úgy döntött, hogy nincs jogi alap a tárca elleni eljárás megindításához. Egyben elutasította azt a kezdeményezést is, hogy vizsgálja felül a pályázatba foglalt feltételeket. Ezt azzal magyarázza, hogy nem tartozik a hatáskörébe.

Patthelyzet állt elő. A felmerült kérdésekre továbbra sincs felelet, tehát továbbra is fennáll a gyanú, hogy a Fertil előnyős helyzetbe került a többi érdekelthez viszonyítva, méghozzá az agrártárca jóvoltából.

Utólag felmerült még egy kérdés: Miért nem kapják a térítményt közvetlenül a termelők, akik önállóan dönthetnének, hogy kitől vásároljanak alaptrágyát?