Az ingatlaneladással foglalkozók, valamint a rendőrség illetékeseinek hozzávetőleges becslése szerint mintegy húszezer az átejtett lakásvásárló Szerbiában. A legtöbbjük azok közé tartozik, akik a kedvezőbb áron történő lakáshoz jutás érdekében úgy döntöttek, előre, a még el nem készült lakásért fizetnek a befektetőnek, s a lakás vagy sosem készült el, vagy egyéb módon maradtak úgymond hoppon, mert a csalásnak, mint minden egyéb esetben, úgy ebben az esetben is, sajnos, akad egy-két módja, s akadnak olyan leleményes ingatlanbefektetők is, akik ezeket különösebb gond nélkül ki is tudják használni.
Megegyeznek tehát az elmondottakkal összhangban a vélemények, lakásvásárlásnál legfontosabb az elővigyázatosság. Az egyik lényeges dolog, amire ügyelni kell, a lakással kapcsolatos dokumentumok megléte. Sokan, figyelmetlenül, olyan lakást vettek, amelyre sosem lett kiadva sem építkezési engedély, sem az áram-, illetve vízhálózatra kapcsolásra vonatkozó engedély, s az ilyen tömbházak építkezési vállalkozóit talán soha nem tudják a vevők rábírni a megkezdett munkálataik befejezésére. Sajnos, el kell fogadnunk a tényt, az épülőfélben lévő lakások esetében sosem tudhatja az újdonsült tulajdonos, hogy befejeződik-e az építkezés a tervekkel összhangban, a megadott határidőn belül, illetve feltételek szerint. Nem minden esetben visszaélés a problémák oka, olyan objektív gondok is bekövetkezhetnek, mint például az építkezési vállalkozó csődje, az eredmény azonban a vásárló számára ugyanaz: kész lakás nincs, hosszas eljárások viszont vannak...
HOGYAN UTÁNAJÁRNI?
A jogászok ezért azt ajánlják, az esetleges csőd miatti helyzet elkerülése érdekében rögtön a vásárlási szándék jelentkezésekor ellenőrizni kell magát a vállalkozót, korábbi projektumait, azok megvalósítási körülményeit, illetve számlaegyenlegét. A Köztársasági Cégjegyzék www.apr.gov.rs internetes oldalán ellenőrizhető, egyáltalán szerepel-e ezen a listán a vállalkozó neve, és megtekinthetők az éves pénzügyi jelentései is. A www.nbs.rs oldalon a jelenlegi számlaegyenlegét ellenőrizhetjük le. A Szerbiai Gazdasági Kamara 011/ 3300-900-as telefonszámán pedig olyan további információkhoz juthatunk, amelyek a különféle engedélyekkel és az egyéb dokumentumok kiadásával kapcsolatosak. Az említett feladatok sikeres lebonyolításához természetesen tudni kell az adott vállalkozó pontos nevét és a cégjegyzékben szereplő bejegyzési számát.
GONDOK A BEJEGYZÉSSEL
Nem árt, ha ügyvédet fogadunk és ellenőriztetjük vele is a papírokat. Az építkezési engedélynek, a munkálatokat bejelentő dokumentumoknak, a kommunális vállalatokkal kötött szerződéseknek mind rendben kell lenniük, emellett az elsődleges, hivatalosan jóváhagyott építési tervnek sem szabad időközben változnia, mert később gondok merülhetnek fel a létesítmény bejegyzése során. Tudni olyan esetekről, amikor a jövendő tulajdonos azzal a gonddal találta szemben magát, hogy a kifizetett lakását az elsődleges projektum szerint padlástérnek, közös helyiségnek, garázsnak, vagy más, nem lakás kategóriájába tartozó épületrésznek tervezték, s emiatt problémák merültek fel a bejegyzés során. Az ilyen helyiségeket csak akkor lehet bejegyeztetni, ha egyrészt az építkezési vállalkozó beszerzi a helyiség funkciójának megváltoztatásához szükséges papírokat, másrészt az épület többi lakóinak is támogatniuk kell e változtatást.
KIBEN BÍZHATUNK MEG?
A Szerbiai Gazdasági Kamara nemrégiben elkészítette azon új épületek listáját, melyek rendelkeznek minden szükséges dokumentummal. A végeredmény igen siralmas: az új tömbök döntő többsége bizony potenciális csapdának, csalásnak titulálható. Figyelembe kell venni természetesen azt a tényt is, nálunk nem könnyű idejében beszerezni minden egyes papírt, ez azonban nem nagy vigasz a leendő vevők számára.
A vállalkozó megbízhatósága mellett szólhat, ha az építkezés helyén, a szükséges engedélyek beszerzésén kívül betartotta a biztonsági előírásokat, feltüntette a projektummal, kivitelezővel kapcsolatos pontos adatokat, határidőket, s ha megfelelően vezeti az építkezési naplót.
Az épülőfélben lévő lakások esetében az egyik leggyakrabban előforduló, s szinte megakadályozhatatlannak tűnő átejtési mód a lakás többszöri eladása. Sokan hallhattak a Stankom és a Delta Legal esetéről, amikor is mintegy ezer (leendő) lakással éltek ily módon vissza. Belgrádban nemrég egy olyan vállalkozót füleltek le, akinek 13 lakást hetvenszer (!) sikerült eladni. Az efféle problémákat az ügyészség számítógépesítésével lehetne kiküszöbölni, amikor is az érdeklődő néhány egyszerű kattintással ellenőrizhetné, hogy az adott lakást eladták-e már korábban valakinek. Ez az újítás, állítólag, nem is tartana sokáig, s nem kerülne sokba. A törvény az ilyen csalásokat egyébként 12 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtja, de sokat mond az a tény is, hogy ilyen mértékű büntetés kiszabására hazánkban még nem volt példa.
A BIZTOS ÚT
A bankokon keresztül, hitel felvételével történő ingatlanvásárlás kétségkívül a legbiztosabb módja a lakásvásárlásnak. A bank jogi ügyosztálya ellenőrzi a vállalkozókat és az egész folyamat törvényességét, s ezt a munkát a Nemzeti Hitelbiztosítási Ügynökség is elvégzi, mely végül jóváhagyja vagy elutasítja a kérelmet.
Mindent összevetve és némileg leegyszerűsítve, mintha csupán két lehetőség maradna: olcsóbban de kockázattal, illetve drágábban, de nagyobb biztonságérzettel vásárolni lakást. Az elővigyázatosság mindenképp ajánlott, s mivel, legalábbis az emberek többsége nem vásárol nap mint nap lakást, egyszer megéri a fáradságot a kiadós utánajárás.